Liczby nie kłamią. Przed nami czwarta fala pandemii – prognozuje informatyk z Uniwersytetu Wrocławskiego

0

Czy będzie czwarta fala zachorowań? Kiedy pandemia zacznie wygasać? Co możemy zrobić?

Nie tylko lekarze, ale także matematycy, informatycy, statystycy i inni specjaliści analizujący dane pomagają w walce z koronawirusem.  Szukają trendów, budują modele matematyczne i tworzą prognozy, które wspierają opanowanie pandemii.

Już od początku epidemii COVID19 w Polsce dane Ministerstwa Zdrowia analizuje Filip Chudy z Zakładu Metod Numerycznych Instytutu Informatyki (Wdział Matematyki i Informatyki) Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje zestawienia i prognozy udostępnia w Internecie:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZIdpVF5AfbkFvGxey92RQLjRVWF8_oWN5-hSbFDL8g0/edit#gid=254242832

Mniej więcej 80% chorych to ci, którzy zachorowali w ciągu ostatniego miesiąca, czyli wyraźnie widać, że wchodzimy w czwartą falę i że to wszystko przyspiesza. – mówi Filip Chudy – Osoby, które trafiają do szpitala, to w zdecydowanej większości te, które się nie zaszczepiły. Same dane niekoniecznie dają nam pełen obraz rzeczywistości. Trzeba spróbować zobaczyć jakiś trend. Trzeba szukać między nimi jakichś powiązań i zależności. Temu służy konstruowanie modeli matematycznych. Takie epidemie dzielą się na kilka etapów. W pierwszym etapie epidemia rozchodzi się wykładniczo. W kolejnym stadium to się troszeczkę uspokaja, w późniejszym stadium się wygasza i liczba zakażonych schodzi do zera. 

W następnych tygodniach widać niestety wzrosty. Jesteśmy w kilka tygodni za innymi państwami i na tej podstawie możemy przewidzieć dynamikę zakażeń. W Stanach Zjednoczonych dużo więcej hospitalizacji dotyczy dzieci. Możemy się spodziewać, że w Polsce też to nastąpi. Im ludzie są młodsi, tym niestety ten procent wyszczepienia jest niższy. Coraz bardziej dominują warianty bardziej zaraźliwe. TO, że teraz jesteśmy w lepszej sytuacji niż rok temu. To jest zasługa szczepień. W państwach, w których poziom wyszczepienia jest większy, epidemia nie jest już takim problemem. W Danii, gdzie liczba wyszczepionych podchodzi pod 90%, znoszone są restrykcje. W Polsce w pełni zaszczepionych jest ok. 50% ludzi.

mat. UWr

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułŚwięto Kina dla Dzieci w Nowych Horyzontach!
Następny artykułPierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.