Kto i na jakich zasadach może jeździć bezpłatnie MPK Wrocław? Ruszyła kampania dla uczniów

0
fot. MPK Wrocław

Dokumenty uprawniające do bezpłatnej jazdy MPK, zasady bezpieczeństwa w autobusach i tramwajach, podstawy przepisów ruchu drogowego – o nich dowiedzą się uczniowie dzięki akcji wrocławskiego MPK. Informacyjna kampania pojawiła się na ekranach w pojazdach oraz przed wybranymi szkołami w mieście.

Kto ma pierwszeństwo – tramwaj czy pieszy? Czy szkolna legitymacja wystarczy do darmowej jazdy tramwajem? Gdzie zgłosić się po naszą własność, gdy zostawimy ją w autobusie? Na te pytania poznają odpowiedź uczniowie oraz ich opiekunowie u progu nowego roku szkolnego.

Podstawą jest dla nas bezpieczny dojazd do szkół dla wszystkich uczniów, dlatego odpowiednia edukacja jest tu kluczem. Ruszamy z kampanią informacyjną u progu nowego roku szkolnego. Przy poszczególnych placówkach rozdamy ulotki edukacyjne, na ekranach w naszych pojazdach pojawią się specjalne prezentacje. Przypomnimy uczniom, że komunikacja miejska jest dla nich bezpłatna, powiemy o podstawach ruchu drogowego i zasadach korzystania z autobusów i tramwajów. To potrzebna wiedza – mówi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder .

Specjalne prezentacje można już oglądać w języku polskim i ukraińskim na ekranach w pojazdach MPK Wrocław. Z kolei przed wybranymi szkołami maskotki MPK Wrocław rozdają ulotki edukacyjne. Wszystko po to, żeby droga do szkoły była jak najbezpieczniejsza i komfortowa. I co więcej – w tak emocjonującym czasie jak początek roku nauki – przysporzyła jak najmniej stresu, szczególnie tym najmłodszym uczniom.

Cała kampania informacyjna obejmuje też kilka tysięcy ukraińskich uczniów, którzy w czasie wojny znaleźli we Wrocławiu nowy dach nad głową. Oni też, tak jak ich polscy rówieśnicy, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Jeżeli młodzi Ukraińcy uczą się we wrocławskich szkołach wystarczy, że mają ze sobą legitymację szkolną, którą okażą podczas kontroli w autobusie czy tramwaju. Natomiast, jeżeli mieszkają we Wrocławiu i prowadzą naukę zdalną w placówkach w Ukrainie, to muszą w czasie kontroli pokazać dokument tożsamości oraz oświadczenie o pobieraniu nauki w ukraińskim systemie oświaty, które zostało złożone w Urzędzie Miejskim Wrocławia. 

Ulgi i zwolnienia z opłat

Warto podkreślić, że od 1 lipca zasady są dla wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej absolutnie takie same, co oznacza, że nie tylko polskim uczniom, ale też uchodźcom wojennym i wszystkim obcokrajowcom, przysługują ulgi a w niektórych sytuacjach darmowe przejazdy. I tak, płacić za bilet NIE muszą:

 • dzieci do zakończenia roku kalendarzowego, w którym ukończyły 7. rok życia,
 • uczniowie polskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia,
 • osoby, które ukończyły 65 lat,
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji wraz z opiekunem.

Kontrolerzy w wielu przypadkach nie są w stanie zweryfikować uprawnienia do bezpłatnych przejazdów czy ulg. Dlatego trzeba mieć przy sobie dokument, który upoważnia do tego: np. dowód osobisty, legitymację szkolną czy studencką, inwalidzką itp.

Ulgowe bilety przewidziane są dla:

 • studentów i doktorantów uczelni w tym także studentów uczelni zagranicznych,
 • uczniów szkół policealnych, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia,
 • uczniów szkół zagranicznych – nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia,
 • emerytów i rencistów.

Więcej informacji na miejskiej stronie internetowej wroclaw.pl.

Jak jeździć tanio

Kupowanie biletów jednorazowych sprawdza się przy sporadycznym korzystaniu z komunikacji miejskiej. W wielu przypadkach bardziej atrakcyjny cenowo jest np. bilet dobowy. Za 15 złotych możemy podróżować aż przez 24 godziny, co opłaca się bardziej niż kupno czterech biletów 30-minutowych.

Dla regularnie podróżujących komunikacją zdecydowanie najlepszą opcją jest imienny bilet miesięczny, który kodowany jest na URBANCARD – Wrocławskiej Karcie Miejskiej. Można ją wyrobić w jednym z pięciu punktów:

 • pl. Kromera 21a, Biuro Obsługi Pasażera MPK, pon.-pt.: 8:00-19:00
 • ul. Świeradowska 22, Biuro Obsługi Pasażera MPK, pon.-pt.: 8:00-19:00
 • ul. Grabiszyńska 9, pon.-pt.: 8:00-18:00; sob.: 9:00-14.00
 • ul. Racławicka 2-4, pon.-pt.: 8:00-18:00
 • ul. Ładna 1c, (300 metrów za Pasażem Grunwaldzkim), pon.-pt.: 8:00-18:00

Za 74 zł (lub 37 zł z ulgą) można podróżować przez 30 dni na dwóch dowolnych liniach – tramwajami i autobusami o różnych numerach, które poruszają się trasą linii, na które wykupiliśmy bilet. Z tego względu bilet na dwie linie wielu pasażerom w zupełności wystarcza. Pełną swobodę daje 30-dniowy bilet na wszystkie linie, który kosztuje 110 zł (ulgowy 55 zł).

Informacje o cenach i rodzajach biletów można sprawdzić na miejskiej stronie internetowej wroclaw.pl.

Konsekwencje jazdy bez biletu

Kontroler stwierdzając u pasażera brak biletu lub dokumentu poświadczającego prawo do ulgi bądź bezpłatnego przejazdu, ma prawo go wylegitymować i wystawia opłatę dodatkową (nietrafnie, ale często nazywaną karą czy mandatem). Wynosi ona 280 zł, a w przypadku zapłacenia jej w ciągu siedmiu dni – 240 zł.

To zobowiązanie można uregulować przelewem bankowym lub w jednym z biur obsługi pasażera MPK na pl. Kromera 21a lub przy ul. Świeradowskiej 22. Czynne są one w dni robocze w godzinach 8:00-19:00.

Opłata dodatkowa wystawiana jest również w sytuacji, gdy stan biletu nie pozwala na jego poprawne odczytanie (w szczególności ze względu na stopień zniszczenia, zabrudzenia, noszący ślady ingerencji mechanicznej lub chemicznej) jest nieważny.

Co więcej, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kontroli biletów są dostępne na stronie przewoźnika mpk.wroc.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOstatni mecz Panthers Wrocław w tym sezonie – pożegnanie z fanami
Następny artykułFestiwal Wratislavia Cantans w Narodowym Forum Muzyki
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.