Krasnale Wrocław: Spacer śladem wrocławskich krasnali [TRASA ZWIEDZANIA + MAPA]

0
a

Krasnale we Wrocławiu stały się jedną z najpopularniejszych atrakcji. Często mijamy je, nie zastanawiając się nad ich życiorysem, a tych ukrytych bądź zasłoniętych – nie zauważamy. Może więc spacer śladem Krasnali będzie idealną propozycją do spędzenia czasu wolnego? 

Czas spaceru to około 2 godziny.

Na trasie niektóre Krasnale postanowiły się ukryć, więc warto mieć oczy szeroko otwarte! Niektóre Skrzaty mogą towarzyszyć tym, które na stałe zadomowiły się w niżej wspomnianych miejscach.

Fontanna Krasnali 

Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4

Fontanna powstała w ramach inicjatywy Biura Promocji Miasta. Od wielu lat pięć krasnali zachwyca zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów.

Każdy Krasnal będący częścią fontanny ma swoje imię. Na samym środku siedzi i odpoczywa Wierzbnik, a spływającą wodę zgarnia Spragniony. Niedaleko tej dwójki Parasolnik osłania żabę w koronie, a obok znajduje się Krasnal Puszczający Stateczki. W skład fontanny wchodzi również Krasnal karmiący gołębie – Karmiciel.

Ciekawostka dla prawdziwych łowców wrocławskich Krasnali – w okolicy pl. Teatralnego znajduje się jeszcze dwóch małych przyjaciół – Krasnal Aktor i Krasnal Ogrodnik z konewką.

Krasnal Bibliofil

Mediateka, pl. Teatralny 5

Bibliofil to najbardziej oczytany Krasnal z całej rodziny. Całe dni i noce spędza przed biblioteką, pochłaniając książkę za książkę. Dzięki swojej roztropności stał się jednym z najbardziej poważanych Krasnali we Wrocławiu. Najpierw swoje miejsce zajął przed Dolnośląską Biblioteką Publiczną na wrocławskim Rynku, jednakże nieustanny zgiełk sprawił, że postanowił przeprowadzić się w miejsce z widokiem na Wrocławski Teatr Lalek.

Wśród rodziny i przyjaciół uważany jest za intelektualistę oraz poliglotę. Prawdopodobnie swoje wcześniejsze życie spędził na podróżowaniu po świecie. Jest typem Krasnala, który lubi dyskutować na tematy filozoficzne, ale zdecydowanie częściej słucha niż mówi. Bardzo nie lubi, kiedyś ktoś przeszkadza mu podczas czytania.

Krasnal Marysia Pięknisia

Widok 8

Marysia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest piękna. Wśród Krasnali uchodzi również za wielką damę. Na ulicy można ją poznać po tym, że codziennie sprawdza w lusterku stan swojej fryzury i ubioru. Ponoć swoim pięknem już zdążyła oczarować jednego z miejscowych Krasnali, ale za nic nie chce zdradzić kto oddał jej swoje serce.

Papa Krasnal

Pomnik Pomarańczowej Alternatywy, Świdnicka

Papa Krasnal już od dawna jest na emeryturze i na co dzień Przewodniczy Wrocławskiej Radzie Krasnali. Wcześniej jednak był aktywnym uczestnikiem życia społecznego oraz politycznym aktywistą antykomunistycznego ruchu. Stąd też najczęściej można go spotkać przy Pomniku Pomarańczowej Alternatywy.

Krasnal Vincent

Świdnicka

Vincent to jeden z Krasnali uwielbiających sztukę – nie tylko o niej rozmawia, ale również tworzy własne obrazy. Nieustannie trzyma w ręku pędzel, a na głowie nosi charakterystyczną czapkę. Przy ulicy Świdnickiej znajduje się również jego sztaluga, na której aktualnie maluje kadr z filmu „Twój Vincent”.

Syzyfki

Świdnicka 1

Syzyfki to z pewnością najpopularniejsze krasnale w całym Wrocławiu, chociaż do tej pory jeszcze nikt nie poznał ich prawdziwych imion. Wszyscy nazywają je po prostu Syzyfkami.

Ta dwójka często angażuje się w prace budowlane ludzi. Pewnego dnia chciały pomóc w toczeniu granitowanej kuli po ulicy Świdnickiej. Coś jednak poszło nie tak i nierozgarnięte Krasnale do tej pory nie zauważyły, że zamiast sobie pomagać w pracy, trochę ją utrudniają. Każdy uparciuch pcha kulę w inną stronę. Tak bardzo zaangażowali się w swoją sprawę, że nie zauważyli, iż kula została już postawiona i przymocowana w odpowiednie miejsce.

Ślepak, Głuchak i W-Skers

Rynek 1

Ta trójka niepełnosprawnych Krasnali ma za zadanie patrolowanie miasta po to, aby znaleźć jak najwięcej przeszkód utrudniających im życie. Dzięki temu starają się zmienić sposób postrzegania osób niepełnosprawnych.

Krasnal Turysta

Rynek 13

Żaden inny krasnal nie zna tak dobrze świata, jak Krasnal Turysta. Ponoć zanim osiadł przy Centrum Informacji Turystycznej zwiedził cały świat. Dlatego teraz bardzo chętnie wskazuje drogę innym i opowiada swoje historie podróżnicze. Ciekawe na jak długo z nami zostanie.

Bankuś Pieniążek

Bank WBK, Rynek 9/11

Bankuś jak żaden inny krasnal uwielbia pieniądze, a pieniądze uwielbiają jego. Nie jest jednak egoistą i bardzo chętnie dzieli się zawartością swojego worka pełnego monet, pomagając innym krasnalom w potrzebie.

Życzliwek

Rynek 7/9

Życzliwka zna już każdy kto choć raz odwiedził Wrocław. Prawdopodobnie dzięki jego wspaniałemu usposobieniu. Krasnal zajął swoje miejsce obok fontanny na placu Gołębim i od tej pory pozwala każdemu na robienie mu tysiąca zdjęć.

Przodownik

Klub PRL, Ratusz 10

Przodownik uwielbia politykę i mimo tego, że ma gwałtowny charakter zawsze staje po stronie słusznej sprawy. W latach 80. dołączył do Pomarańczowej Alternatywy, aby razem z nimi walczyć o wolność. Zajmował się organizacją demonstracji.

Aktualnie prowadzi Związek Zawodowych Krasnoludków, gdzie stara się nadzorować prace Wrocławskiej Rady Krasnali.

Wolny czas spędza pod klubem PRL.

Lady Wolność

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58

Lady Wolność wprowadziła się na dawne miejsce zamieszkania Bibliofila. Otwarcie się mówi, że jest to Krasnal, który ma symbolizować przyjaźń pomiędzy Francją a Stanami Zjednoczonymi. Co dziwne, bardzo przypomina Statuę Wolności.

WrocLovek 

Kamienica Małgosia, św. Mikołaja

Jakiś czas temu pojawiła się pewna plotka, że to WrocLovek namówił swoją rodzinę i przyjaciół do tego, aby przybyli do Wrocławia. Sam na pewno był jednym z pierwszych Krasnali, które podbiły serca zarówno mieszkańców, jak i turystów miasta.

WrocLovek codziennie stoi przed kamienicą Małgosia, a dokładnie przed bramą do Miasta Krasnali, gdzie wytrwale pozuje każdemu, kto próbuje mu zrobić zdjęcie.

Ogorzałek i Opiłek

Przedwojenna, Świętego Mikołaja 81

Każdy wie, że w miejscach publicznych nie można spożywać alkoholu. Ta dwójka chyba jednak nie boi się mandatu i otwarcie polewa gorzałę.

Pożarki

Świętego Mikołaja 1

Pożarki nieustannie czuwają przy Kościele Garnizonowym, gotowi, aby gasić ogień gdyby ten chciał spalić budowle ponownie. Na całe szczęście ta dwójka nie boi się ognia oraz ma wystarczająco dużo siły, aby trzymać wąż gaśniczy i drabinę.

Śpioch

Świętego Mikołaja 1

Zadaniem Śpiocha miało być pilnowanie bramy do Miasta Krasnali. Niestety, dziwnym zbiegiem okoliczności nie potrafi on utrzymać otwartych oczu dłużej niż zjedzenie kolacji. Trudno jest go dobudzić i mało komu się to udało. Na całe szczęście Rada Wrocławskich Krasnali jeszcze nie postanowiła, czy zdjąć go z tak odpowiedzialnego stanowiska.

Rzeźnik

Jatki 11

Jeszcze zanim Krasnale przeszły na dietę wegetariańską, ich podstawą w żywieniu były ryby złowione w okolicznych wodach. Po wyjęciu ryby z Odry pojawiał się Rzeźnik, który zajmował się oprawianiem ryb oraz rozdzielaniem  między innymi Krasnalami.

Co ciekawe, Rzeźnikami zawsze zostają najstarsi synowie danego rodu Krasnali. Aktualny Rzeźnik zamieszkał na Jatkach.

Tralalek i Wałałek

Tralalala Cafe, Więzienna 21

Tralalka łatwo poznać po deskorolce i lodach, które w każdej chwili mogą mu spaść. Natomiast Wałałek nieustannie wałkuje ciasto na przepyszne rogaliki.

Więziennik 

Więzienna 6

Tak naprawdę nikt nie wie dlaczego Więziennik, a raczej Pasibrzuch, siedzi w więzieniu. Plotki głoszą, że został skazany za zgolenie brody w ramach anarchistycznego protestu. Inne źródła donoszą, że zaspał na doroczną naradę wrocławskich Krasnali. My jednak sądzimy, że to wszystko przez jego łakomstwo, które zakończyło przyjaźń z Pierożnikiem.

Włoski 

Restauracja Capri, Więzienna 21

Krasnal, który uwielbia pizzę i włoskie wino wprost musiał wprowadzić się do pasażu przy ulicy Więziennej. Chyba codziennie delektuje się przy swoim motocyklu smakołykami z restauracji Capri i dzielnie pozuje do każdego zdjęcia.

Krasnale Ciastuś i Amorinek

Wita Stwosza

Ciastusia i Amorinka zwabił chyba przepiękny zapach wydobywający się z lokalu Amorino. Plotka głosi, że z początku tylko zaglądali w okna, podziwiając wszystkie przysmaki, a dopiero później zaczęli pełnić funkcję strażników wszystkich znajdujących się w środku słodkości.

Krasnale Troszka i Adoratorek

Bank PKO, Rynek 33

Bardzo łatwo jest ich znaleźć. Troszka charakteryzuje się modną czapką oraz aparatem fotograficznym, który trzyma w dłoniach. Natomiast jej Adoratorek codziennie jest gustownie ubrany i za każdym razem przynosi Troszce piękne kwiaty.

Bawarka

Biernhalle (spójrz nad drzwi), Rynek 24

Bawarka porzuciła swoją ukochaną Bawarię i zamieszkała na beczce przed Bierhalle. Tylko ona zna się tak dobrze na piwach i innych trunkach.

Bartonik

Sukiennice 3/4

Bartonik jest uzależniony od lodów. Codziennie zajmuje swoje stałe miejsce przy lodziarni Barton i czeka na swoją porcję – nieważne jakiego smaku.

Krasnal TynQuś

Sukiennice 7

Jeżeli coś rozpada się na okolicznych budynkach to TynQuś zawsze pojawia się pierwszy. To on zajmuje się odbudową i renowacją, czym zasłużył się dla miasta. I choć sprawia wrażenie zmęczonego, to zawsze wykonuje swoją pracę bardzo dokładnie. Plotka głosi, że kiedyś chciał zostać rzeźbiarzem.

Artykuł o Hostelach we Wrocławiu – naciśnij i przeczytaj o naszych polecanych hostelach

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie dobrze zjeść na Przedmieściu Oławskim? Rusza Gastro sierpień na Trójkącie!
Następny artykułPierwsze takie wagony rowerowe w Kolejach Dolnośląskich. Pomieszczą 60 rowerów!
We Wrocławiu mieszkam dopiero trzy lata, ale wiem, że zostanę tutaj do końca życia. Uwielbiam spacery po klimatycznych uliczkach wrocławskiego rynku oraz podróże w nieznane zakątki Polski. Wolny czas spędzam pogrążona w lekturze książek lub, w zależności od pory roku, na wspinaczce po górach. Prowadzę również swój blog www.przewodnikmysli.pl