Konto bankowe nie jest produktem pierwszej potrzeby w sytuacji, kiedy trzeba uciekać przed wojną. Jednak w nowym miejscu, zwłaszcza jeżeli chcemy podjąć pracę, może wiele ułatwić.
Służy przecież nie tylko do przechowywania pieniędzy czy swobodnego płacenia kartą, ale pozwala też korzystać z programów socjalnych czy załatwiać sprawy urzędowe.
Właśnie dlatego specjaliści z portalu totalmoney.pl opracowali poradnik, w którym chcą pomóc obywatelom Ukrainy, którzy próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Rachunek bankowy w takiej sytuacji potrzebny jest po to, aby:
- mieć gdzie przechowywać pieniądze,
- wygodnie i bezpiecznie płacić kartą
- móc pobierać pieniądze z programów socjalnych.
Konto dla obywatela Ukrainy w Polsce – na co zwrócić uwagę?
- Zanim wybierzesz się do banku, warto zadzwonić na infolinię w języku ukraińskim, którą udostępnia większość banków. Łatwiej Ci będzie w swoim ojczystym języku zapytać o opłaty czy wymagane dokumenty.
- Teoretycznie, aby założyć konto dla Ukraińca, wystarczy, aby do banku przyszła tylko osoba, która chce je otworzyć. Jednak rzadko zdarza się, aby doradcy w oddziale mówili po ukraińsku. Dlatego dla własnego komfortu warto wziąć ze sobą zaufaną osobę, która zna ukraiński albo z którą porozumiewacie się po angielsku.
- Pamiętaj, że aby otworzyć konto bankowe, trzeba pokazać dokumenty (np. paszport czy kartę pobytu), w których znajdują się dane wrażliwe. Nie musisz się obawiać pokazania ich pracownikowi banku, ale zwróć uwagę, aby nie miały dostępu do nich osoby postronne.
- Banki znacząco uprościły procedury i w większości banków wystarczy mieć tylko paszport, aby założyć konto.
- Jeśli planujesz na stałe zostać w innym kraju niż Polska, to weź pod uwagę, że płatności w innych walutach niż złoty (np. wypłacanie gotówki za granicą) mogą być płatne.
Pod tymi linkami znajduje się kompleksowa baza wiedzy, jak krok po kroku założyć konto, na co zwrócić uwagę i jakie są wymagania banków.
PORADNIK W JĘZYKU POLSKIM:
PORADNIK W JĘZYKU UKRAIŃSKIM: