Konsekwencje niedoborów witamin – jak sobie z tym radzić?

0
a

Suplementacja naszego organizmu staje się coraz częściej koniecznością. Współczesny Świat pędzi do przodu, a my staramy się dotrzymać mu kroku często zapominając o własnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Pragniemy żyć pełnią życia, a jednak często nie pamiętamy o tym, aby nasze ciało tętniło zdrowiem.

Tak samo, jak czujemy się w obowiązku chodzić do pracy, zarabiać pieniądze, poświęcać czas wolny rodzinie oraz naszym pasjom, winniśmy także swojemu organizmowi dostarczać odpowiednio zbilansowaną dietę, która zaspokaja zapotrzebowanie naszego ciała na witaminy i składniki odżywcze, dzięki którym będziemy się cieszyć zdrowiem przez długie lata.

Jednak czy istnieje sposób, aby w miarę szybko i skutecznie uzupełnić niedobory witamin i dodatkowo odpowiednio nawodnić nasz organizm? Oczywiście, że tak!

Właśnie na ten temat i konieczności zdrowego żywienia i suplementacji porozmawiam dzisiaj z moim gościem, Panem Arkadiuszem Bujasem, właścicielem kliniki witaminowej we Wrocławiu, oferującej wlewy witaminowe – VitMeUp.

D: Dzień dobry Panie Arkadiuszu. Bardzo się cieszę, że przyjął Pan moje zaproszenie

A: Również dziękuję

D: Tak wiele mówi się dzisiaj na temat zdrowego odżywiania i suplementacji witamin. Może nam Pan nieco przybliżyć ten temat?

A: To prawda, od pewnego czasu możemy zauważyć pewien rosnący trend, który skierowany jest w stronę prowadzenia zdrowego trybu życia, stosowania popularnych diet i suplementacji witaminowej. Niestety często jest tak, że osoby, które decydują się stosować suplementację farmakologiczną, kierują się własnymi odczuciami i przesłankami, które wyczytywane są na różnych stronach internetowych. Szczególnie niebezpieczne są tzw. sezonowe porady, które wręcz zachęcają do stosowania takiego czy innego suplementu diety.

D: To faktycznie niepokojące. Proszę mi w takim razie powiedzieć czy uważa Pan, że stosując odpowiednią dietę, możemy dostarczyć naszemu organizmowi wystarczającą ilość witamin? Czy potrzebujemy w ogóle tych wszystkich suplementów?

A: Odpowiednio zbilansowana dieta z pewnością pozwoli nam dostarczyć wymaganą, dzienną dawkę składników odżywczych. Niestety problem niedoboru witamin u wielu osób, jest związany z brakiem czasu na spożywanie pełnych i regularnych posiłków. Dzieje się tak ze względu na współczesne życie w ciągłym biegu. Często spieszymy się w różne miejsca i zapominamy o tym, aby usiąść na 15 minut i spokojnie zjeść posiłek.

D: To prawda. Ja również czasami w biegu potrafię przekąsić coś na szybko, nie zastanawiając się nad kalorycznością i bilansem witamin. Jak temu zaradzić?

A: No cóż. Nie jest to łatwe. W przypadku gdy nadle dopadnie nas mocny głód, często nie zastanawiamy się co zjemy. Głód wyłącza trochę myślenie i powoduje, że mamy ochotę zjeść coś na szybko, byle pozbyć się uczucia głodu. Czasami są to mało wartościowe przekąski lub co gorsza kawa. Wbrew pozorom wiele osób traktuje wypicie porannej kawy jako śniadanie.

D: Czy wtedy możemy mówić o niedoborze witamin? Podobno kawa wypłukuje witaminy z organizmu?

A: Niedobór witamin nie następuje po wypiciu jednej czy dwóch kaw. To prawda, że kawa wypłukuje bardzo wiele witamin i minerałów, jednak jest to proces, który trwa. Nasz organizm jest nad wyraz wytrzymały, szczególnie u ludzi młodych. Jednak prowadzenie zabieganego trybu życia i zastępowanie posiłków kawą, fastfoodami i wysokokalorycznymi przekąskami, połączone z paleniem papierosów i alkoholem, może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych i niebezpiecznych objawów chorobowych.

D: Czy można temu jakoś zaradzić? Co Pan proponuje?

A: Przede wszystkim najważniejsza jest oczywiście odpowiednia dieta, regularne posiłki i aktywność fizyczna, szczególnie latem gdy mamy możliwość w naturalny sposób uzupełniać niedobory witaminy D3. Jednak w przypadku osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia i z czasem zaczynają odczuwać jego skutki, sama dieta nie wystarczy i zalecana jest odpowiednio ukierunkowana suplementacja witamin. Często te osoby mają zalecone kompleksowe badania, które wskazują, na które obszary należy zwrócić szczególną uwagę, oraz jaką suplementację stosować.

D: Dobrze, że wspomniał Pan o suplementacji. Ostatnio bardzo często słyszę i czytam w internecie o suplementacji witaminowej w postaci kroplówek. Prowadzi Pan na co dzień klinikę VitMeUp, która zajmuje się takimi wlewami witaminowymi. Proszę nam przybliżyć ten temat.

A: Odpowiadając na Pani pytanie warto wspomnieć kto korzysta z tego typu kuracji i dlaczego stosowana jest tego typu suplementacja witaminowa. Są to osoby nie tylko wymagające regularnej suplementacji.

D: Proszę nam powiedzieć, w jakich przypadkach stosuje się kurację witaminową?

A: Możemy podzielić pacjentów na dwie grupy – osoby cierpiące na niedobory witamin i tak zwane osoby z syndromem dnia poprzedniego, czyli na tzw. kacu, które potrzebują szybkiego i skutecznego sposobu aby uzupełnić elektrolity, nawodnić organizm i dostarczyć odpowiednich witamin, wypłukanych z organizmu.

D: Rozumiem. Pozwoli Pan, że skupię się w tej chwili na leczeniu niedoborów witamin. W jaki sposób przebiega taki proces i na co może liczyć pacjent?

A: Warto podkreślić, że na niedobory witamin często cierpią osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia, stosują wyniszczające diety, osoby starsze i pacjenci z wyjątkowymi predyspozycjami lub chorobami np. nowotworem, które wiążą się z niedoborem konkretnych grup witaminowych ze względu na charakter leczenia np. chemioterapia. Są to pacjenci potrzebujący terapii wzmacniającej, która dostarczy im sił do walki z chorobą. W takim wypadku często suplementacja tabletkami, może być nieskuteczna ze względu na fakt, że nie są to substancje, które w pełni przyswaja nasz organizm lub nie wchłaniają się w całości dawki, które podane są na opakowaniu.

D: Czy w takim razie wlewy witaminowe są skuteczniejsze? Sugeruje Pan, że jest to lepsze rozwiązanie?

A: Wszystko zależy od tego, co uznamy za lepsze rozwiązanie. Oczywiście musimy na wstępie powiedzieć, że wlewy witaminowe nie są jedynie uzupełnieniem witamin. Jednym z głównych zadań kroplówki witaminowej, jest nawodnienie organizmu i dostarczenie elektrolitów. Dlatego bardzo często zgłaszają się do naszej kliniki osoby, które po całonocnej imprezie pragną szybko stanąć na równe nogi.

D: No właśnie. Skoro Pan o tym wspomniał. Proszę mi powiedzieć, czy do Waszej kliniki może przyjść każdy i zamówić sobie kroplówkę witaminową?

A: Niestety to tak nie działa. Oczywiście wlewy witaminowe są dostępne dla każdego, ale zanim przeprowadzimy terapię, musimy poznać historię pacjenta. Dlatego pierwszym elementem kuracji witaminowej, jest wykonanie niezbędnych badań krwi i diagnoza lekarska, dzięki której pacjent może być zakwalifikowany do podania odpowiedniej kroplówki witaminowej.

D: A czy osoby na kacu również potrzebują badań krwi i diagnozy lekarskiej?

A: Aby zrozumieć różnicę, musimy wziąć pod uwagę fakt, że stosujemy różnego rodzaju zestawy witaminowe. Osoby, o których Pani wspomniała, czyli po całonocnej imprezie, potrzebują głównie detoksykacji alkoholowej, a więc uzupełnienia płynów i elektrolitów, dlatego nie otrzymują stężonych dawek witamin, ponieważ nie cierpią na ich poważne niedobory. Dlatego nie wymagają wykonania badań krwi i specjalistycznej diagnozy lekarskiej. Inną grupą osób są pacjenci, którzy przyjeżdżają do nas z wynikami badań lub zaleceniem lekarskim do stosowania terapii witaminowej. Wtedy cały proces musimy rozpocząć od analizy badań i konsultacji z lekarzem specjalistą.

D: Jaką kurację zaleca Pan takim osobom, jak ja? Czy uważa Pan, że mogłabym przyjechać do Pana kliniki na terapię witaminową?

A: Pani Dominiko oczywiście, że tak. Jednak najpierw zalecałbym wykonanie pełnych badań krwi, które możemy przeprowadzić również na miejscu w naszych gabinetach. Wskaże ono ewentualne niedobory witamin i obszary, którym powinniśmy się przyjrzeć, aby uzupełnić witaminy lub elektrolity. Naszymi klientkami są również kobiety, które pragną poprawić np. kondycję włosów, skóry i paznokci. Na pewno wybierzemy dla Pani odpowiednią kurację.

D: Bardzo dziękuję. Czy taka osoba, jak ja, zanim zdecyduje się na terapię w Waszej klinice, może się dowiedzieć czegoś więcej na temat Waszych praktyk?

A: Cieszę się, że zadała Pani to pytanie. Osoby, które szukają informacji na temat terapii witaminowej, mogą je znaleźć na naszej stronie internetowej, na której posiadamy również bazę wiedzy, gdzie można znaleźć ciekawe informacje i artykuły.

D: Fantastycznie. Wspominał Pan również podczas naszej rozmowy przed wywiadem, że posiadacie również swój kanał na YouTube. Mógłby Pan na ten temat trochę więcej powiedzieć?

A: Tak to prawda. Uruchomiliśmy własny kanał na YouTube, ponieważ filmy stały się obecnie bardzo popularnym medium i możliwością dotarcia do szerszej grupy odbiorców. Staraliśmy się tworzyć nasze filmy w taki sposób, aby klienci mogli uzyskać odpowiedzi na swoje pytania oraz posłuchać wywiadów z pacjentami, którzy korzystali z naszych usług. Na kanale znajduje się również film, na którym oprowadzamy po naszej klinice przy ulicy Łubinowej we Wrocławiu. Sądzę, że można u nas znaleźć naprawdę sporo informacji na temat naszej pracy i nie tylko.

D: Panie Arkadiuszu serdecznie dziękuję za wizytę i wyczerpującą rozmowę. Mam nadzieję, że pomogliśmy osobom, które szukają informacji na temat suplementów witaminowych, dokonać dobrego wyboru. Ja jestem przekonana i mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się, aby porozmawiać w Pana klinice.

A: Serdecznie dziękuję i zapraszam na kurację.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAdam Mickiewicz na tle Wrocławia- nowy mural na Nadodrzu
Następny artykułKrzysztof Krawczyk nie żyje. Muzyk miał 74 lata
Odkryj Wrocław na nowo