Koniec sporu zbiorowego w Miejskim Centrum Usług Socjalnych. Jest porozumienie z protestującymi pracownikami.

0
fot. fb/OZZ Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych

Wszyscy pracownicy z grupy zawodowej opiekunów otrzymają z dniem 1 grudnia 2022 roku podwyżkę w kwocie 200 zł średnio na etat do wynagrodzenia zasadniczego. Od 1 stycznia 2023 roku podwyżkę wynagrodzenia w wysokości 500 zł średnio na etat (w tym wynagrodzenie zasadnicze z premią regulaminową) otrzymają  wszyscy pracownicy MCUS we Wrocławiu  (również zgodnie z wcześniejszym porozumieniem zawartym przez NSSZ Solidarność).

W czasie zakończonych wczoraj po południu mediacji (26 października) uzgodniono również, że  1 grudnia 2022 roku dotychczasową premię regulaminową w wysokości 20% MCUS podzieli w taki sposób, że: 10% wprowadzi do wynagrodzenia zasadniczego, a premia regulaminowa pozostanie na poziomie 10%.

500 + dla pracowników

– Zarobki pracowników MCUS są dla miasta bardzo ważne. Musimy jednak myśleć w kategoriach wszystkich pracowników,  a nie jednej grupy zawodowej. Nad zwiększeniem pensji pracowników zaczęliśmy pracować jeszcze w roku 2021, na długo przed rozpoczęciem sporu. Mam nadzieję, że zmiany z początku tego roku, zmiany z końca tego roku, oraz zmiany ustalone ze związkiem NSZZ Solidarność – 500 PLN średnio na etat od stycznia 2023r. – pozwolą utrzymać nam i tak już pozytywny bilans zatrudnień w MCUS,  a co za tym idzie standard obsługi dla mieszkańców DPS. Nadal jednak będziemy podejmować działania, aby zmienić system finansowania Domów Pomocy Społecznej. Do tego potrzebne jest zaangażowanie ministerstwa– informuje Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Od lipca – decyzją ministerstwa – pracownicy placówek ochrony zdrowia otrzymali podwyżki, które są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Pracownicy, którzy pracują w miejskich placówkach zarabiają w związku z tym mniej niż ich koledzy z branży, którzy wykonują te same obowiązki. Dlatego rząd musi wyrównać system płac w obszarze DPS, np. tworząc oddzielną subwencję społeczną.

Związkowcy walczyli o tysiąc złotych podwyżki

Przypomnijmy – 24 maja opiekunowie medyczni z DPS-ów we Wrocławiu rozpoczęli spór zbiorowy z dyrekcją Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Związkowcy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych żądali: podwyżki płac o tysiąc złotych dla wszystkich pracowników w grupie opiekunów oraz zawodzie pokojowa, 10 % premii za pracę w okrojonym składzie oraz uzupełnienia sprzętu w DPSach.

W kwestii premii za pracę w okrojonym składzie – nad tym rozwiązaniem pracowaliśmy, zanim rozpoczął się spór. W ramach rokowań, w tej sprawie na początku sierpnia zostało zawarte porozumienie. Związek przyjął, że dotychczasowe działania pracodawcy wyczerpały jego żądanie.

– W kwestii sprzętu: Ten element przestał być punktem spornym już w sierpniu. Związek przyjął nasze  działania jako wyczerpujące jego żądania. Regularnie poprawiamy komfort mieszkańców, a jednocześnie komfort pracy w DPS-ach: tylko w tym roku na nowy sprzęt zamierzamy przeznaczyć około 500 tys. zł i pracownicy widzą zmiany. Miejskie Centrum Usług Socjalnych będzie uzupełniać  wyposażenie w Domach Pomocy Społecznej zgodnie z potrzebami danej placówki oraz indywidualnymi potrzebami mieszkańców-informuje Patrycja Karpicz, dyrektor Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu.

Porozumienie

W sporze, do wczoraj, pozostawał postulat związku dotyczący podwyżki 1000 zł brutto do podstawy wynagrodzenia dla wszystkich pracowników w grupie opiekunów oraz zawodzie pokojowa. W czasie trzeciej mediacji, 26 października zawarto porozumienie kończące spór zbiorowy.

Warto pamiętać, że wrocławski MCUS przeznacza na same wynagrodzenia dla pracowników DPS-ów 75 procent swojego budżetu – co stanowi ponad 40 mln zł rocznie. W tym roku MCUS podniósł pensje pracownikom DPS-ów (o ok 200-400 zł miesięcznie, z wyrównaniem od początku roku), na co przeznaczył blisko 3,5 mln zł.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Halloweenowe nocowanie dzieci na stadionie Tarczyński Arena i inne atrakcje na weekend
Następny artykułWrocław: Klub PROZA organizuje Bookowisko – wielką wyprzedaż domowej literatury
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.