Kongres Kobiet we Wrocławiu już w weekend w Hali Stulecia

0

2 800 osób zarejestrowanych na XIV Kongres Kobiet we Wrocławiu. 8 i 9 października 2022 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się największe święto środowisk kobiecych – XIV Kongres Kobiet. W tym roku hasłem przewodnim będzie „Moc jest w nas. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji”.

– Kongres Kobiet co roku gromadzi znamienite postaci ze świata kultury, nauki, biznesu, a także aktywistki społeczne. Po dwóch latach obradowania w formie hybrydowej Kongres odbędzie się ponownie na żywo, cieszymy się, że we Wrocławiu. Codziennie rejestruje się około 300 osób i na dziś zarejestrowanych jest 2 800 uczestników wydarzenia – mówiła Joanna Stańczyk, przewodnicząca Dolnośląskiego Kongresu Kobiet.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dotychczas kongresy poświęcone były sytuacji w Polsce, ale ten rok jest szczególny. Chcąc wyrazić swoje wsparcie dla Ukrainy, Kongres zaprosił do Wrocławia członkinie Ukraińskiego Kongresu Kobiet, a okrągły stół będzie okazją do spotkania kobiet z organizacji pozarządowych, które działają w Polsce na rzecz Ukrainek w Ukrainie oraz Ukrainek w Polsce.

Bardzo się cieszymy jako Wrocławska Rada kobiet, że Kongres po raz pierwszy odbędzie się we Wrocławiu. Wrocław jest miastem równouprawnienia, o tym wszyscy wiemy, ale chcemy też poprzez Kongres wprowadzać kobiecą perspektywę – mówiła Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet

Podczas otwarcia, po wystąpieniach założycielek Kongresu – Henryki Bochniarz i Magdaleny Środy – oraz Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, wystąpi Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, ale też  nagrody IX Kongresu Kobiet.

– To aktywne wrocławianki z Dolnośląskiego Kongresu Kobiet i Wrocławskiej Rady Kobiet, doprowadziły do tego, że XIV Kongres Kobiet będzie odbywał się we Wrocławiu. Tak się szczęśliwie ułożyło w języku polskim, że takie słowa jak wolność, przyszłość, demokracja solidarność są rodzaju żeńskiego. I o tych wszystkich wartościach będziemy rozmawiać we Wrocławiu – podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W tym roku na Kongresie odbędą się zarówno debaty plenarne (poświęcone ekonomii, wojnie, ekologii, sztuce oporu) jak i wiele paneli, wykładów i warsztatów zgromadzonych w rozlicznych centrach tematycznych takich jak m.in. gospodarki i równości, europejskie, samorządowe, przywództwa, ekologii, zdrowia, kultury, edukacji, praworządności, feminizmu, macierzyństwa i inne.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułQuorum A – kolejny budynek Cavatiny wzbogaci panoramę Wrocławia
Następny artykułCo Wrocław kryje pod ziemią? Mity kontra fakty
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.