Kino vs. rasizm. Filmy przeciw dyskryminacji

0

Głośne zabójstwo George’a Floyda, do którego doszło 25 maja w Minneapolis, przypomniało światu, jak bardzo powszechny i aktualny pozostaje problem rasizmu.

Kino Nowe Horyzonty nie pozostaje wobec niego obojętne i dlatego proponuje przegląd filmów, które wyrastają ze sprzeciwu wobec wszelkich form dyskryminacji rasowej. W ramach cyklu Kino vs. rasizm pokazane zostaną zarówno głośne hollywoodzkie tytuły (Django czy Zniewolony), jak i mniejsze filmy europejskie (Raj: miłość, Fuocoammare).

Na zakończenie przeglądu przypomniane będą natomiast arcydzieło kina antydyskryminacyjnego – Rób, co należy z 1989 roku. Po seansie arcydzieła Spike’a Lee organizatorzy zapraszają na rozmowę o obliczach współczesnego rasizmu, w trakcie której połączymy się online z Katarzyną Surmiak-Domańską, znakomitą reporterką i autorką głośnej książki Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość, oraz dr Margaret Ohią-Nowak, językoznawczynią i medioznawczynią, zajmującą się studiami nad etnicznością, rasą i rasizmem. Z kolei przed pokazami filmów Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?, Zniewolonego i Django na prelekcje przygotowane przez Juliana Jelińskiego, znawcę kina traktującego o rasizmie.

Pokazy odbędą się w dniach 4-27.08 (wszystkie wtorki i czwartki sierpnia, godz. 19:00). Bilety dostępne są na stronie www i w kasach Kina Nowe Horyzonty.

PROGRAM

  •  4 sierpnia (wtorek), godz. 19:00 – Nie jestem twoim Murzynem, reż. Raoul Peck
  •  6 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – Raj: miłość, reż. Ulrich Seidl
  • 11 sierpnia (wtorek), godz. 19:00 – Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?, reż. Roberto Minervini (+ prelekcja przygotowana przez Juliana Jelińskiego)
  •  13 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – Biały bóg, reż. Kornél Mundruczó
  •  18 sierpnia (wtorek), godz. 19:00 – Fuocoammare. Ogień na morzu, reż. Gianfranco Rosi
  •  20 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – Zniewolony. 12 Years a Slave, reż. Steve McQueen (+ prelekcja przygotowana przez Juliana Jelińskiego)
  • 25 sierpnia (wtorek), godz. 19:00 – Django, reż. Quentin Tarantino (+ prelekcja przygotowana przez Juliana Jelińskiego)
  •  27 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – Rób, co należy, reż. Spike Lee (+ dyskusja z Katarzyną Surmiak-Domańską i dr Margaret Ohią-Nowak)

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu powstaje nowy czterogwiazdkowy hotel [ZDJĘCIA]
Następny artykułWe Wrocławiu ruszył dziś wielki festiwal sztuki ulicznej! [BuskerBus 2020]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.