Jutro jeździmy autobusami i tramwajami po Wrocławiu bez biletu!

0

To już jutro! W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności jutro kasowniki w pojazdach wrocławskiego MPK, podwykonawców oraz na liniach aglomeracyjnych nie będą działały. Zamiast tego przeczytamy na nich, że 22 września to Dzień bez Samochodu!

Co roku 22 września komunikacja miejska we Wrocławiu jest darmowa. Tak będzie i jutro! Do akcji dołączyli także przewoźnicy aglomeracyjni na liniach 9xx i okoliczne gminy. Nie trzeba mieć ze sobą dowodu osobistego, prawa jazdy. Wsiadamy i jedziemy.

– Dzień bez Samochodu, za to z darmową komunikacją miejską ma służyć testom – by ci, którzy na co dzień z komunikacji miejskiej nie korzystają, sprawdzili – jak wyglądają ich połączenia do pracy, szkoły czy na siłownię. Może się okazać, że dojedziemy wygodnie i szybciej niż samochodem – komentuje Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu we wrocławskim magistracie.

W ostatnich 4 latach na ulicach Wrocławia pojawiło 240 nowoczesnych autobusów i 110 nowych tramwajów, kolejnych 42 gruntownie wyremontowano. Do tego ponad 320 milionów złotych zainwestowano w program Torywolucji.

– To przyniosło efekty. Z poziomu około 140 wykolejeń rocznie, jesteśmy w 2022 roku na poziomie 27. Nowe trasy przez Popowice i Nowy Dwór sprawiły, że około 60 tysięcy osób zyskało dostęp do komunikacji miejskiej w odległości do 7 minut spacerem. Warto przetestować i ten spacer i miejskiego przewoźnika, zwłaszcza, że od 3 września mamy nową siatkę połączeń, być może także te zmiany sprawią że ktoś będzie miał łatwiejszy i szybszy dojazd do swojej pracy czy szkoły – poleca Witold Woźny, prezes MPK.

W akcji Europejskiego Tygodnia Mobilności nie biorą tylko udziału regionalni przewoźnicy kolejowi – Koleje Dolnośląskie i Polregio podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. Dodatkowo przez cały tydzień – do soboty włącznie – wrocławskie rowery miejskie są darmowe nie przez 20 minut ale przez pierwszą godzinę.      

– Mamy ich we Wrocławiu 2300 rozmieszczonych na 230 stacjach. Są rowery tradycyjne, ale także elektryczne, tandemy, cargo. I co ważne będą działały przez cały rok, nie znikną na zimę – w końcu Wrocław to miasto przyjazne komunikacji rowerowej ze swoim 400 kilometrami dróg rowerowych 1400 tras przyjaznych rowerzystom. Dość powiedzieć, że w systemie Wrocławskiego Roweru Miejskiego jest zarejestrowanych około 300.000 osób – wskazuje Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Zniżki i promocje wprowadzili także niektórzy operatorzy systemów wynajmu hulajnóg. Finałem Wrocławskiego Tygodnia Mobilności będzie Zielony Piknik w Parku Tysiąclecia. Na mnóstwo darmowych atrakcji (wymiana elektrośmieci na skrzydłokwiaty, warsztaty dla dzieci, prezentacje miejskich jednostek, warsztaty ekologiczne) zapraszają Departament Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta, Biuro Zrównoważonej Mobilności, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja oraz Fundacja ART JTM a także Craft Event. Partnerzy wydarzenia to Inpost, Aquapark Wrocław, Spartan, Zarząd Zieleni Miejskiej, MPWiK, Hydropolis,  Komisja Europejska, Parlament Europejski, Nextbike, Centrum Kultury Zachód, Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBezpieczny Kredyt 2%: Twoja droga do własnego mieszkania
Następny artykułUlica Ślęzoujście już otwarta dla kierowców. Maślice i Pracze Odrzańskie z ochroną przed powodzią.
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.