Jesienne prace ogrodowe – szybko i sprawnie

0

Jesień to wbrew pozorom czas kiedy prace ogrodowe są wykonywane bardzo intensywnie.  Utrzymanie pięknego wyglądu naszego ogródka, czy działki wymaga systematyczności przez cały rok. Aż do początku zimy możemy przeznaczyć nasz czas przede wszystkim na wszelkiego rodzaju porządki w ogrodzie.

Na co w szczególności zwrócić uwagę? Które prace są niezbędne, by Wasza zielona oaza była piękna na wiosnę? Mamy dla Was kilka wskazówek, które pomogą Wam uporządkować Wasz ogródek.

Przytnij krzewy i drzewa

Jesienią wykonujemy cięcia krzewów i drzew na terenie ogrodu oraz przygotowujemy je do zimy. Pamiętaj, aby ciąć je regularnie, wtedy będą się lepiej prezentować i łatwiej będzie Ci je utrzymać w dobrej kondycji. Przycinanie najlepiej wykonać przed pojawieniem się niskich temperatur, pozwoli to poprawić cyrkulację powietrza roślin.

Do przycinanie krzewów i żywopłotów użyj odpowiednich narzędzi. Ręczne nożyce posłużą Ci do mniejszych gałęzi, spalinowe lub elektryczne do większych.

Zbierz liście

Jesień to czas, kiedy liście opadają z drzew i krzewów. Aby utrzymać ogród w dobrej kondycji, należy je regularnie zbierać. Dlaczego?

Po pierwsze, dlatego że liście mogą stanowić problem dla roślin – zwłaszcza liściastych i traw. Jeśli są one gromadzone na gruncie, utrudniają dostęp roślinom do światła i powietrza. W rezultacie rośliny mogą chorować lub przebarwiać się. Zbieranie liści pomoże również uniknąć gromadzenia się wilgoci, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Po drugie, regularne zbieranie liści jest ważne dla utrzymania porządku w ogrodzie.

Najsprawniejszym sposobem sprzątania ogrodu prócz ręcznego grabienia, może okazać się praktyczna maszyna do zbierania liści, taka jak: ssawa do liści, dmuchawa, czy odkurzacz do liści. Zebrane liście umieścić możesz w kompostowniku

Pomyśl o ogródku warzywnym

Warto pomyśleć o założeniu ogródka warzywnego już jesienią aby mieć pewność, że wszystkie warzywa będą gotowe do zebrania wiosną.

Pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniej lokalizacji. Powinna ona być słoneczna i dobrze osuszona. Następnie trzeba przygotować glebę – warto ją odchwaszczyć i urozmaicić przez dodanie kompostu lub obornika. Kolejnym etapem jest wysiew nasion lub sadzenie roślin. Jesień to najlepszy czas aby posiać warzywa liściaste tj. szpinak, kapusta, groch, a także rzodkiewka, cebula i czosnek. Pamiętaj, aby regularnie je podlewać i chronić przed chwastami.

Posprzątaj ogród, altanę i schowek na narzędzia

W okresie jesiennym koniecznie trzeba zadbać o porządek w ogrodzie. Zbieranie liści i koszenie trawy to podstawowe czynności, które musimy wykonać.

Jeśli chcesz, aby nasz ogród był piękny i zadbany, warto pomyśleć o dodatkowych pracach, takich jak:

– usuwanie chwastów
– uzupełnianie ubytków w glebie
– naprawa uszkodzonych elementów
– uprzątnięcie roślin w doniczkach, które są na zewnątrz i z uwagi na większe opady mogą zmarznąć lub być „przelane”
– zabezpieczenie mebli ogrodowych, które warto umyć i umieścić w garażu lub szopie
– uporządkowanie altanki lub szopy z narzędziami.

Zrób przegląd ogrodowych narzędzi 

W trakcie listopadowych prac w ogrodzie zaplanuj również mycie, konserwację i serwis kosiarki. Początek jesieni to zazwyczaj ostatni czas kiedy kosimy trawę – to najlepszy moment na przygotowanie sprzętu ogrodniczego na przyszły rok.

Stwórz kompostownik i zbiornik na deszczówkę

Jesienne prace ogrodowe obejmują nie tylko grabienie liści i opryskiwanie roślin, ale także przygotowanie ogrodu na zimę. Warto więc pomyśleć o kompostowniku i zbiorniku na deszczówkę.

Kompostownik ułatwi utrzymanie porządku w ogrodzie, a także będzie doskonałym nawozem naturalnym dla roślin. Stworzysz go między innymi z martwych i opadłych liści oraz przyciętych roślin. Zbiornik na deszczówkę natomiast pozwoli Ci z kolei oszczędzić wodę, która może się przydać podczas suszy.

Inne prace, które warto wykonać w ogrodzie jesienią

Jest jeszcze kilka innych prac, które z powodzeniem możesz zaplanować na ten czas. Przede wszystkim pomyśl nad poprawą kondycji trawnika. Jesień to najlepszy moment na dosianie trawy.

Kwiaty i młode krzewy są szczególnie wrażliwe na mróz, w zimniejszym okresie należy je osłonić. Często do okrycia wykorzystywana jest folia bąbelkowa. Pamiętaj jednak, że należy ją zdejmować w cieplejsze dni aby zapobiec poceniu się roślin i gniciu.

Na koniec wyłącz przyłącza wodne na zewnątrz, aby zapobiec zamarzaniu rur.

Wykonanie powyższych prac może zająć Ci trochę czasu, ale Twój ogród z pewnością odwdzięczy Ci się na wiosnę piękną roślinnością i młodymi warzywami, a Ty będziesz mógł/mogła cieszyć się jego widokiem i możliwością spędzania czasu w uporządkowanej i zadbanej przestrzeni.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Odra Centrum organizuje darmowy spływ kajakowy na 11 listopada
Następny artykułWynajem kontenerów we Wrocławiu – sprawdź ile to kosztuje
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.