Obecnie wiele osób podejmuje decyzję o prowadzeniu własnej firmy. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza jednoosobowa działalność gospodarcza, którą można założyć w prosty oraz szybki sposób. Proces rejestracji przedsiębiorstwa da się zrealizować w pełni przez internet. Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu swojej firmy i jak zarejestrować ją krok po kroku?
Kto może założyć firmę?
Polskie przepisy dają sporą swobodę w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o prawie przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i kończenie działalności gospodarczej jest wolne dla wszystkich na równych prawach. Oznacza to, że w naszym kraju firmę może założyć dosłownie każdy.
Aby rozpocząć działalność gospodarczą nie trzeba mieć nawet polskiego obywatelstwa czy 18 lat. Osoby niepełnoletnie mogą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, ale każde ich działanie wymaga zgody przedstawiciela ustawowego, ponieważ mają one ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Natomiast jeśli chodzi o cudzoziemców, to warunki do prowadzenia firmy w Polsce zależą od tego, skąd pochodzi przedsiębiorca.
Obywatele państw, które należą do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą bez problemu założyć w naszym kraju własną działalność jednoosobową lub dowolną spółkę handlową. Na to samo mogą liczyć osoby pochodzące z USA i Konfederacji Szwajcarskiej. Natomiast obcokrajowcy z innych regionów przed założeniem firmy muszą uzyskać tytuł pobytowy.
Warto zaznaczyć, że opcję prowadzenia działalności gospodarczej mają również emeryci. Mogą oni założyć firmę już po osiągnięciu wieku emerytalnego (w przypadku mężczyzn wynosi on 65 lat, a dla kobiet 60 lat) lub kontynuować prowadzenie przedsiębiorstwa, które powstało jeszcze w okresie ustawowej aktywności zawodowej.
Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu swojej firmy?
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej należy pamiętać o kilku kwestiach. Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu swojej firmy? Przede wszystkim na wymogi prawne, które obowiązują przedsiębiorców. Te mogą różnić się w zależności od profilu i zakresu działalności.
Niektóre podmioty gospodarcze muszą być wyposażone w kasy fiskalne, a inne są zobligowane do posiadania pieczęci firmowej. Dodatkowo część instytucji wymaga zgłoszenia do rejestru działalności regulowanej, a do ich prowadzenia potrzeba zdobyć koncesję lub odpowiednie zezwolenie.
Przy zakładaniu firmy warto więc pamiętać o tym, aby sprawdzić, jakie obowiązki prawne są nałożone na przedsiębiorców z tego typu działalnością. W przypadku wątpliwości natury prawnej dobrze jest skontaktować się z radcą prawnym. Pomoc takiej osoby może przydać się także już podczas funkcjonowania działalności. Warto więc podjąć współpracę z przedstawicielem, który pozostanie doradcą firmowym na dłużej.
Jak założyć firmę krok po kroku?
Sam proces rejestrowania firmy nie jest trudny i można go zrealizować naprawdę szybko. Aby zgłosić działalność gospodarczą, nie trzeba nawet udawać się do żadnego urzędu czy specjalnej instytucji. Niezbędne formalności można bez problemu załatwić przez internet.
Choć rejestracja działalności jest dość prosta, to podczas wykonywania tej czynności trzeba podjąć kilka trudnych decyzji. Pierwszym krokiem przy zakładaniu firmy jest wymyślenie oraz podanie jej nazwy. Jest to kwestia zarówno prawna, jak i marketingowa. Przy namingu należy pamiętać, że pełna nazwa jednoosobowej działalności powinna zawierać dane osobowe jej właściciela. Natomiast spółki muszą mieć odpowiednie oznaczenie (np. sp. z o.o.).
Kolejnym krokiem w rejestracji firmy jest wybranie siedziby działalności. Trzeba tutaj podać dane takie jak:
- miejsce prowadzenia działalności;
- adres do doręczeń listów z urzędów oraz ZUS-u;
- miejsce przechowywania dokumentów księgowych.
We wszystkich punktach można wpisać ten sam adres, ale nie jest to konieczne. W końcu firmowa dokumentacja czasami nie znajduje się w siedzibie przedsiębiorstwa, a w zewnętrznym biurze rachunkowym. Tak samo adres punktu usługowego nie musi pokrywać się z lokalizacją miejsca doręczeń korespondencji.
Następny etap rejestracji firmy polega na ustaleniu kodu Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jest to numer, który określa profil firmy i pomaga w zdefiniowaniu statusu podatnika VAT oraz obowiązków przedsiębiorcy (np. korzystania z kasy fiskalnej). Oprócz tego z PKD korzysta Urząd Statystyczny podczas tworzenia raportów i analiz.
W dalszej kolejności przyszły przedsiębiorca musi wskazać preferowaną formę opodatkowania. Do wyboru ma zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Każda z tych metod ma pewne zalety i wady. Dlatego warto dobrze zastanowić się, która z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnego rodzaju działalności.
Kolejny krok na drodze do założenia firmy to określenie kwestii księgowych. Dokumentację wolno prowadzić samodzielnie lub poprzez zewnętrzne biuro rachunkowe. Przy rejestracji działalności trzeba też podać rachunek bankowy. Jest on niezbędny do rozliczeń z US oraz ZUS-em. Poza tym numer konta musi pojawiać się na każdym rachunku lub fakturze sprzedażowej, która trafia do klienta.
Kiedy wszystkie dane zostaną już podane, to pozostaje jeszcze tylko dopełnić formalności i zgłosić firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Gdy działalność zostanie wpisana do tego rejestru, wtedy można mówić o formalnym założeniu przedsiębiorstwa.
Jednak należy pamiętać, że taka kolej rzeczy ma miejsce jedynie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Przy zakładaniu spółek osobowych i kapitałowych trzeba uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Natomiast w przypadku prowadzenia działalności, która nie osiąga przychodów większych niż połowa minimalnego wynagrodzenia, w ogóle nie trzeba rejestrować firmy.