Jak zacząć swoją przygodę z fotografią we Wrocławiu? [PORADNIK dla początkujących]

0
a

Wiele osób, które chcą rozpocząć przygodę z fotografią zastanawia się od czego zacząć. Jak postawić swoje pierwsze fotograficzne kroki? Godzinami przeglądają strony z zawiłą specyfikacją techniczną sprzętu, czytają różnego rodzaju blogi, oglądają setki filmów na YouTube. Od tego można zwariować! 

Nauka fotografii to nie aż tak skomplikowany proces, przekonałem się o tym, bo sam też kiedyś przechodziłem tę drogę. W tym poradniku podpowiem Ci jaki sprzęt jest niezbędny, by zrobić dobre zdjęcia we Wrocławiu i co jest najważniejsze w fotografii miejskiej. 

Też kiedyś zaczynałem…

Kiedy ja zaczynałem swoją przygodę z pierwszym aparatem, nie do końca wiedziałem co do czego służy. Oglądałem niesamowite zdjęcia doświadczonych fotografów, które robiły na mnie wielkie wrażenie. 

Zastanawiałem się jak oni to robią “te kolory…! rozmazane światła w przypadku fotografii nocnej…, piękne i niepowtarzalne kadry…” Wiedziałem tylko, że aby zrobić takie zdjęcia potrzebuję aparat, obiektyw i statyw. To tyle. 

Na tym nie oszczędzaj!

I tutaj od razu powiem. Nigdy nie oszczędzaj na statywie. Od jakości statywu i stabilności zależy bezpieczeństwo Twojego sprzętu, który się na nim znajduje. Tańsze i często słabo wykonane statywy to również mało trwały sprzęt. Jeśli dobrze wybierzesz, to posłuży Ci wiele dobrych lat.

Poniżej godne polecenia statywy w różnych przedziałach cenowych [od 249 zł do 1190zł], które wybraliśmy wraz z wrocławskim sklepem Notopstryk

Od czego zacząć?

Wybraliśmy się na miasto i słynny wśród fotografów wrocławski Ostrów Tumski aby przybliżyć Ci działanie i zastosowanie podstawowych ustawień aparatu oraz pokazać jakie efekty można uzyskać. 

Zanim zdecydujesz się kupić sprzęt, popytaj w rodzinie lub wśród znajomych czy ktoś nie może Ci pożyczyć swojego aparatu. Wystarczy, że będzie to najzwyklejsza lustrzanka lub bezlusterkowiec z możliwością fotografowania w trybie manualnym. Zazwyczaj ten tryb znajdziecie na manualnych pokrętłach aparatu pod literką M. W ten sposób bez wydawania pieniędzy sprawdzicie czy fotografia jest dla Was.

Obiektyw Sigma C 28-70mm F2.8 DG DN

Czym jest fotografia? Co ma wpływ na to, że nasze zdjęcie może się podobać?

Fotografia to nic innego jak rejestrowanie obrazu za pomocą światła. Aby w pełni świadomie i bez problemu korzystać z aparatu musimy wiedzieć czym jest ekspozycja i poznać ich zależność. 

To połączenie trzech elementów: Wartość przysłony, czas naświetlania, czułość ISO

Po kolei.

Wartość przysłony: To ona decyduje ile światła wpadnie na matrycę podczas fotografowania.

  • Przymknięta przysłona – mniej światła dostaje się na matrycę.
  • Otwarta przysłona – więcej światła dostaje się na matrycę. 

Tutaj warto poznać pewną zależność: im większa wartość (np. f11, f16) przysłony tym mniejszy otwór przysłony i odwrotnie im mniejsza wartość, tym większy otwór (np. 2.8). 

Jeśli chcemy uzyskać małą głębię ostrości (np. portret z rozmazanym tłem)- musimy wybrać małą wartość przysłony, np. f/1.8. Jeśli chcemy aby wszystko co znajduje się w naszym kadrze w całości było ostre musimy ustawić dużą wartość przysłony (np. krajobraz, architektura)

Czas naświetlania (czas otwarcia migawki): jest wyrażana w ułamkach sekund np. 1/30, 1/60, 1/100. To moment w którym światło rejestruje się na matrycy aparatu. Im dłuższy jej czas tym więcej światła dostanie się do aparatu. Ustawiając długie czasy naświetlania możemy uzyskać wspomniane wcześniej ciekawe efekty w fotografii nocnej i nie tylko. 

Dzięki filtrom ND możemy nawet w bardzo słoneczny dzień korzystać z długich czasów naświetlania co poznała uzyskać wiele ciekawych efektów (rozmycie wody, rozmycie chmur na niebie itd.)

ISO (czułość matrycy) Im większa jest jej wartość np. (ISO 800,1600,3200) tym większa zdolność do rejestrowania światła. Należy pamiętać, że przy wyższych wartościach zdjęcie traci na jakości, pojawiają się szumy.

Sigma 14-24 f/2.8 DG DN

Jaki obiektyw wybrać?

Niezależnie od tego czy fotografujesz lustrzanką czy bezlusterkowcem będziesz potrzebował obiektywu, który doskonale zamieni Twoje pomysły na zdjęcia.

Żeby wybrać odpowiedni obiektyw najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób będziesz fotografować. 

Najbardziej uniwersalnym wyborem na początek są obiektywy zmiennoogniskowe, które umożliwią Ci szybkie kadrowanie. Takimi obiektywami zrobisz świetne zdjęcia krajobrazowe, reportażowe czy portretowe.

Jeśli chcesz robić głównie portrety to świetnie sprawdzą się jasne obiektywy stałoogniskowe (35mm, 50mm, 85mm)

Ciekawym rozwiązaniem są również obiektywy szerokokątne. Poniżej zdjęcie zrobione takim właśnie obiektywem Sigma 14/24 f2.8

Fot. Adam Bystry

Gotowy do fotografowania? No to pstryk!

Jeśli masz problem z wyborem sprzętu zajrzyj do naszego zaprzyjaźnionego wrocławskiego sklepu Notopstryk, gdzie doświadczeni fachowcy na pewno pomogą wybrać Ci pierwszy sprzęt do fotografii i nie tylko. 

Notopstryk znajdziesz na Psim Polu, przy ul. Bolesława Krzywoustego 82-86.
Sklep czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-18:00 i w soboty w godz. 10:00 – 14:00.

Wrocław to wdzięczne miejsce zarówno dla początkujących jak i profesjonalnych fotografów. Znajdziesz tu wiele pięknych zakątków do fotografowania – zarówno pod kątem architektury, jak i natury. To doskonałe miasto do tworzenia nietuzinkowych sesji zdjęciowych. 

Urokliwe uliczki, bogato zdobione kamienice, długie nabrzeża rzek, bogactwo mostów i zielonych terenów. Wszystko to sprawia, że aż chce się wyciągnąć aparat, by uwiecznić w kadrze te przepiękne krajobrazy i widoki.

Fot. Adam Bystry

Próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj

Obserwuj, spaceruj po Wrocławiu o różnych porach dnia i w różnorodnych miejscach. Nie bój się aparatu, traktuj fotografię jak dobrą zabawę. Sam zaczynałem od fotografii architektury, by w końcu odkryć, że najbardziej jest mi bliska fotografia portretowa – ludzie i ich emocje, które mogę uwieczniać w kadrach.

Twoja droga przez fotografię również będzie ewoluować. Musisz spróbować różnych form i rodzajów fotografii, żeby określić, który jest dla Ciebie najlepszy i sprawia Ci najwięcej satysfakcji. 

Wtedy wszystko stanie się dużo łatwiejsze.

fot. Adam Bystry

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Notopstryk.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł5 najlepszych restauracji z widokiem na wodę we Wrocławiu
Następny artykułWrocław: Pociągi wrócą na Dworzec Świebodzki. Program Kolej Plus dofinansuje budowę linii kolejowych na Dolnym Śląsku
Współzałożyciel portalu. Uważam, że każda ulica i każdy mieszkaniec Wrocławia ma swoją historię, a ja pragnę je odkrywać i przekazywać dalej. Moją ogromną pasją jest fotografia. Kocham uwieczniać na zdjęciach piękne momenty, miejsca i ludzi.