Choinka to nieodłączna część świątecznych przygotowań. Są różne tradycje dotyczące jej dekorowania. Niektórzy wybierają i stroją ją już w połowie grudnia, inni czekają z dekoracjami do wieczora dwudziestego trzeciego. Możemy zdecydować się na choinkę sztuczną albo co roku szukać po okolicznych targach świeżego drzewka. Wszystko zależy od naszych preferencji i upodobań.

Zacznij od podstaw

Jeśli zależy nam na żywej choince w domu, będziemy musieli przystosować do niej swoją przestrzeń. Żeby służyła nam jak najdłużej, należy postawić ją z daleka od źródła ciepła, np. grzejników albo kominków. Warto też rozejrzeć się, jakie mamy do wyboru stojaki do choinek. Kupując świeże drzewko, musimy pamiętać o tym, żeby umieścić je w wodzie. W ten sposób nie wyschnie tak szybko. Warto też na ten okres zwinąć niektóre dywany w domu. Oszczędzimy sobie w ten sposób wydłubywania igieł z długiego włosia i ewentualnych plam z żywicy.

Tradycyjne dekoracje

Strojenie choinki to jedno z najbardziej wyczekiwanych zadań świątecznych. Uwielbiają to zarówno dzieciaki, jak i starsi. To moment na wspólne spędzenie czasu, posłuchanie świątecznych piosenek czy obejrzenie tradycyjnego filmu. Wiele rodzin swoje choinkowe ozdoby przekazuje z pokolenia na pokolenie. Przyglądanie się dekoracjom, które kiedyś wieszali Twoi rodzice albo dziadkowie dodaje tylko więcej magii do tego zwyczaju. Co jednak zrobić, żeby choinkę ubierało nam się wygodnie, bez żadnych niepotrzebnych sporów?

Najlepiej zacząć od lampek. Należy je rozplątać i sprawdzić, czy wszystkie żaróweczki działają, zwłaszcza jeśli mamy je od parunastu lat. Po rozłożeniu lampek możemy powiesić papierowe łańcuchy i największe ozdoby. Pamiętaj o wybraniu najlepiej widocznych miejsc choinki i rozmieść je równomiernie po całym drzewku. Potem możemy zacząć dodawać mniejsze ozdoby. Małe bombki, aniołki czy cukierki na sznureczkach.

Niektórzy pomiędzy dekoracje wplatają jeszcze naturalne elementy takie jak szyszki i orzechy. Na samym końcu idzie oczywiście specjalna gwiazda. Umieszcza się ją na czubku choinki, co wieńczy dekorowanie drzewka. Nie zapomnijmy jeszcze o przystrojeniu miejsca pod choinką. W końcu to tam będą czekać na nas prezenty. Jeśli mamy żywe drzewko, warto zabezpieczyć nasze upominki przed ewentualną wodą – przykryć stojak ładnym materiałem albo położyć prezenty na specjalnym dywaniku.

Modne dekoracje

Nie każdy jednak przepada za wielokolorowymi, tradycyjnymi dekoracjami. Choinki powinny przede wszystkim wpasować się w nasze gusta i oddawać klimat przestrzeni, w której żyjemy. Jeśli zależy nam na modnych dekoracjach, możemy zastanowić się przede wszystkim nad kolorystyką. Wiele osób stosuje zasadę minimalizmu, wybierając na przykład dwie lub trzy barwy dekoracji. Stosuje się wtedy jednolite bombki, w takim samym kształcie albo odcieniu. W ten sposób nasza choinka będzie spójna i elegancka. Najbardziej klasyczne i stylowe będzie drzewko ubrane w same naturalne albo białe ozdoby. Zimny odcień lampek ledowych, delikatne piórka i małe jasne bombeczki mogą imitować śnieg na drzewku. W stylowych choinkach najważniejsza jest przede wszystkim spójność kolorystyczna i tematyczna. Kierując się tą zasadą, na pewno stworzymy piękną dekorację świąteczną.

artykuł sponsorowany

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNajczęstsze problemy dermatologiczne jesienią i zimą. Jak sobie z nimi poradzić?
Następny artykułTerapia par w biznesie online – innowacyjne rozwiązanie!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.