Jak prowadzić księgowość spółki?

0

Księgowość spółki znacznie różni się od księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej. Przede wszystkim w wielu przypadkach konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości. To właśnie w ten sposób najczęściej rozliczają się z organami podatkowymi właściciele spółek. Co warto wiedzieć o księgowości takich działalności gospodarczych?

Jaka księgowość dla spółki?

Powszechnie wiadomo, że księgowość spółek to już znacznie wyższy poziom księgowości niż to ma miejsce w małych jednoosobowych firmach. Firma, która podejmuje działalność w formie spółki, musi się liczyć z tym, że z dużym prawdopodobieństwem będzie musiała obowiązkowo prowadzić pełną księgowość. Tylko nieliczne spółki mogą sobie pozwolić na prowadzenie uproszczonej księgowości. Taką możliwość mają prawie wszystkie spółki osób fizycznych, czyli spółki cywilne, jawne i partnerskie.

Jednak zgodnie z art. 2 Ustawy o rachunkowości, obowiązek prowadzenia pełnej księgowości mają spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pełne księgi rachunkowe muszą też prowadzić przedsiębiorcy, którzy w ciągu jednego roku przekroczyli limit przychodów w wysokości 2 milionów euro w przeliczeniu na złotówki. Taki obowiązek mają także osoby, które dotychczas prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą, ale postanowiły przekształcić ją w spółkę.

W księgowości spółek potrzebna dokładność i przejrzystość 

Pełna księgowość to najdokładniejszy i wyjątkowo precyzyjny model ewidencji działalności spółki. Jest to bowiem rozbudowany system rejestrowania zdarzeń gospodarczych. Poprawne prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga nie tylko dużej dokładności i skrupulatności, ale przede wszystkim ogromnej wiedzy rachunkowo-podatkowej.

Choć pełna księgowość jest znacznie bardziej skomplikowana, to dużym plusem jest tu przejrzystość jej spraw i łatwość przeprowadzenia finansowej i gospodarczej analizy sytuacji w firmie. Pozwala to również na kontrolowanie ilości przeprowadzonych operacji finansowych, a uzyskane dane pomagają w planowaniu nowych inwestycji w firmie.

Nieocenione wsparcie profesjonalistów

Choć właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych często samodzielnie prowadzą swoją księgowość, to w przypadku spółek nie jest to już takie proste. Trzeba posiadać nie tylko rozległą, stale aktualizowaną wiedzą z zakresu księgowości, ale również duże doświadczenie w prowadzeni ksiąg handlowych. Dobrym rozwiązaniem jest zatem outsourcing księgowości spółek. Jest to wygodne dla przedsiębiorców, którzy nie tylko nie chcą tracić czasu na żmudne ewidencjonowanie poszczególnych operacji finansowych firmy, ale przede wszystkim pewność, że nie popełni się błędów, których skutki mogą być dla przedsiębiorstwa bardzo kosztowne.

Dlatego warto zlecić prowadzenie księgowości profesjonalistom. Księgowość spółek we Wrocławiu prowadzi między innymi BR Progres. Choć jest to biuro rachunkowe z Wrocławia, współpracuje z klientami z całej Polski. Biuro oferuje szerokie wsparcie w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, zapewnia również zdalny, elektroniczny obieg dokumentów, a także nieograniczony dostęp do całej firmowej dokumentacji przez 24 godziny na dobę z każdego miejsca na świecie, gdzie tylko jest dostęp do internetu. Przydatny jest również stały kontakt ze specjalistami, których wiedza bywa bezcenna w wielu trudnych sytuacjach, a wsparcie w kontaktach z urzędami nieocenione.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Otwarcie Ogrodu Botanicznego i Ogrodu Japońskiego [SEZON 2023]
Następny artykułWrocław: 4 kwietnia Panoramę Racławicką będzie można zwiedzić za darmo [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.