Ile kosztuje miasto? Budżet Wrocławia 2023 + KALKULATOR

0

Na oświatę – 13,40 zł, na transport publiczny – 8,30 zł, na ochronę zdrowia i pomoc społeczną – 4,20 zł , a np. 3 zł na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Tyle miesięcznie przeznacza mieszkaniec Wrocławia na miejskie usługi – jeśli zarabia 4 000 zł brutto. Chcesz wiedzieć co powstaje z Twoich podatków we Wrocławiu? Miasto przygotowało stronę Budżet Wrocławia 2023 i specjalny kalkulator.

Budżet miasta to pieniądze naszych mieszkańców, dlatego zależy nam na tym, aby byli świadomi ile kosztują inwestycje, utrzymanie zieleni czy oświata. Nawet najmniejsze zadania, takie jak montaż wiaty przystankowej czy latarni to w rzeczywistości kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Oprócz mniejszych realizacji strona Budżet Wrocławia 2023 prezentuje również najważniejsze, realizowane inwestycje, a także wydatki i dochody miasta podzielone na kategorie – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.Zachęcam każdego mieszkańca, by sprawdzić, ile tak naprawdę kosztuje Wrocław – z roku na rok coraz więcej.

Budżet Wrocławia 2023 (www.wroclaw.pl/budzet-wroclawia/2023) to wszystkie najistotniejsze i najciekawsze liczby w pigułce. Przypomnijmy – tegoroczny budżet zakłada dochody na poziomie 5,6 mld zł oraz 6,4 mld zł wydatków. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych jest na stałe koszty funkcjonowania Wrocławia, w tym prowadzenie szkół i przedszkoli, komunikację zbiorową, rozbudowę i utrzymanie dróg publicznych, wypłatę świadczeń czy utrzymanie zieleni.

Aby mieszkańcom łatwiej było zrozumieć budżetowe klasyfikacje, rozbiliśmy większe sumy na czynniki pierwsze. Na przykład: tylko w przypadku ponad dwumiliardowych wydatków na oświatę, 773 mln zł są przeznaczone na utrzymanie szkół podstawowych, a 506 mln zł na przedszkola. Wrocław przeznacza także blisko 66 mln zł na świetlice szkolne czy ponad 22 mln zł na utrzymanie stołówek w placówkach oświatowych – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – Podobnie jest w przypadku blisko 1,3 mld zł przeznaczonych na transport i łączność. Sama realizacja transportu zbiorowego to koszt ponad 575 mln zł. Ale to również mniejsze, kluczowe zadania, takie jak Programu Ruchu Pieszego (ponad 16 mln zł) czy funkcjonowanie systemu Wrocławskiego Roweru Miejskiego, które kosztuje w tym roku ponad 7 mln zł.

Kalkulator mieszkańca

Głównym źródłem dochodu Wrocławia są wpływy z podatków PIT i CIT – to łącznie niespełna 1,7 mld zł. Drugim – wpływy z miejskich podatków, m.in. od nieruchomości. W związku z tym portal wroclaw.pl przygotował specjalny kalkulator.
– Podając swoje miesięczne wynagrodzenie brutto, narzędzie obliczy, ile wynosi miesięczny podatek, który wpływa do budżetu miasta. Przykładowo, przy miesięcznej pensji 4000 zł brutto, to 41 zł podatku – mówi Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia. – Pieniądze z podatków są przeznaczane na nowe inwestycje, bieżące utrzymanie miejskiej infrastruktury i transportu miejskiego czy programy społeczne. To dzięki mieszkańcom miasto może się rozwijać i zmieniać na lepsze.

Co ciekawe, miejski podatek wynikający z wysokości pensji brutto jest dodatkowo dzielony na poszczególne działy wydatków. W przypadku wspomnianych 4000 zł brutto, to 13,40 zł przeznaczonych w skali miesiąca na oświatę, opiekę wychowawczą oraz szkolnictwo wyższe, 8,30 zł na transport i łączność, 4,20 zł na ochronę zdrowia, pomoc społeczną i rodzinę czy 3 zł na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska.
Warto przypomnieć, że płacąc we Wrocławiu podatek PIT, można korzystać z programów Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX. To nie tylko zniżki czy bezpłatne wejścia do wrocławskich atrakcji, ale też stała cena na bilety okresowe w komunikacji miejskiej. Rozliczając PIT i potwierdzając zameldowanie we Wrocławiu, rocznie można zaoszczędzić nawet 2500 zł.

Cennik Wrocławia

Montaż nowego znaku drogowego, ławki czy nasadzenie drzewa mogą wydawać się zadaniami, które nie wymagają większych nakładów finansowych. Prawda jest jednak taka, że w cenie każdej, nawet najmniejszej realizacji, są również zawarte pieniądze przeznaczone na utrzymanie nowej infrastruktury czy – w przypadku zieleni – pielęgnację w kolejnych latach. Nasadzenie drzewa i jego trzyletnia pielęgnacja to średni koszt około 2600 zł. By zobrazować skalę – Wrocław w ciągu 4 ostatnich lat nasadził 21 tysięcy drzewZakup i montaż ławki parkowej kosztuje ok. 7500 zł. Nieco tańszy jest parkowy kosz na śmieci – 5000 zł. Patrząc szerzej – utrzymanie dużego terenu zieleni, jakim jest np. park Południowy, kosztuje w skali miesiąca 53 tys. zł.
W przypadku infrastruktury – montaż nowego znaku drogowego to koszt ok. 630 zł, a budowa przejścia dla pieszych – ponad 2300 zł. Średni koszt budowy kilometra drogi głównej bez sieci podziemnych i instalacji nadziemnych to ok. 3,8 mln zł, a budowa kilometra ścieżki rowerowej wiąże się ze średnim wydatkiem na poziomie 1,4 mln zł. To wyliczenia na podstawie rozstrzyganych przetargów. Część zadań rok do roku podrożała. Przykładowo, jeszcze w 2022 r. roku średni koszt budowy 100 metrów podwójnej trasy tramwajowej wynosił niespełna 1,5 mln zł. Teraz, za taką samą realizację Wrocław płaci średnio 200 tysięcy złotych więcej.

W Cenniku Wrocławia dowiemy się także, jakie są koszty związane z usługami społecznymi. Przykładowo – średni koszt utrzymania dziecka w rodzinnym domu dziecka to ponad 4,5 tys. zł miesięcznie. Do utrzymania dziecka w żłobku publicznym miasto dopłaca miesięcznie ponad 1,8 tys. zł. Utrzymanie mieszkańca domu pomocy społecznej to ponad 6,1 tys. zł w skali miesiąca.

Ciekawostki również we wrocławskiej kulturze i rekreacji. W zeszłym roku mieszkańcy wypożyczyli książki w bibliotekach ponad 1,6 mln razy. Koszt jednego wypożyczenia książki, który ponosi miasto, to blisko 12 zł. Cennik Wrocławia przybliży także kwoty miejskich dotacji dla jednostek kultury, takich jak Narodowe Forum Muzyki (24,8 mln zł) czy Teatr Muzyczny Capitol (16,9 mln zł). Łączna kwota dotacji dla 27 instytucji kultury to 137,5 mln zł. Miasto utrzymuje także obiekty sportowe oraz miejsca rekreacji. Roczne utrzymanie hali Orbita z lodowiskiem to roczny koszt 2,9 mln zł. Utrzymanie sześciu miejskich kąpielisk to kwota rzędu 3,4 mln zł. W ciągu czterech ostatnich lat we Wrocławiu powstało 48 nowych siłowni plenerowych. Jedna siłownia pod chmurką z 10 urządzeniami kosztuje średnio ok. 300 tys. zł. Budowa placu zabaw – w zależności od wielkości – to średni koszt od 700 do 1,2 mln zł. Rok temu średnie ceny podobnych realizacji wahały się między 500, a 800 tys. zł. Od 2019 roku we Wrocławiu powstało aż 89 miejsc zabawy dla najmłodszych.

Koszty utrzymania i rozwoju miasta rosną. Widać to na przykładzie średnich kosztów realizacji poszczególnych zadań. Budowa siłowni plenerowej podrożała rok do roku trzykrotnie. Jeszcze rok temu koszt przejazdu kilometra tramwaju kosztował ponad niespełna 11 złotych. Teraz to już ponad 15 zł. Wyższe są także wydatki z zakresu usług społecznych czy oświaty. Takich przykładów jest wiele – mówi wiceprezydent Jakub Mazur.

Niezwykle istotne są również wydatki na bezpieczeństwo mieszkańców. Miesięczne utrzymanie jednej kamery monitoringu miejskiego kosztuje ponad 331 zł, co w przypadku całego systemu daje kwotę ponad 63 tys. zł.

Cennik Wrocławia jest dostępny w linku: www.wroclaw.pl/budzet-wroclawia/2023/#ile-kosztuje-wroclaw

Co powstaje we Wrocławiu?

W 2023 r. miasto wyda na inwestycje ponad miliard złotych. Na stronie Budżet Wrocławia 2023 sprawimy największe z nich – to m.in. ponad 110 mln zł na budowę i przebudowę szkół, przedszkoli oraz żłobków, ponad 107 mln zł na budowę Osi Zachodniej, 83,5 mln zł na budowę TAT na Nowy Dwór, czy ponad 62 mln zł na dokończenie trasy tramwajowej na Popowice.

– Pomimo inflacji i wzrostu cen materiałów budowlanych i paliw, nie zrezygnowaliśmy z żadnej z zaplanowanych inwestycji. Rok 2023 rozpoczęliśmy od otwarcia przebudowanych i wyremontowanych Mostów Pomorskich. A to dopiero początek. Już w maju otwarta zostanie nowa trasa na Popowice. W wakacje pojedziemy całą, siedmiokilometrową Trasą Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór. Trwa także budowa 2. etapu obwodnicy Leśnicy, nowych mostów Chrobrego czy Alei Wielkiej Wyspy – mówi prezydent Jacek Sutryk.
Wrocław to nie tylko duże, wielomilionowe inwestycje. To także mniejsze, ale równie ważne realizacje, zaproponowane przez samych mieszkańców. Na portalu można sprawdzić także szczegóły Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej puli jest 31 milionów złotych, zgłoszono 317 projektów. Głosowanie rozpocznie się we wrześniu.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł6 niezwykłych miejsc. Nie do wiary, że znajdują się one we Wrocławiu!
Następny artykułKolejny Aquapark we Wrocławiu! Za rok będzie już można z niego korzystać [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.