Ile jest mostów we Wrocławiu? Które są najsłynniejsze?

0

Wrocław znany jest z niepowtarzalnej i pięknej architektury. W mieście znajduje się ponad 100 mostów (nie licząc kładek), a niektóre z nich warte są szczególnej uwagi.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu ma pod swoją opieką dokładnie 111 mostów. Chcesz dowiedzieć się, które z nich są najsłynniejsze? Czytaj dalej.

Dlaczego Wrocław jest znany jako Miasto 100 Mostów?

Przed II wojną światową we Wrocławiu znajdowało się ok 300 mostów. Dziś nazywany Wenecją Północy – Wrocław, zyskał przydomek „miasta 100 mostów’.

Najbardziej znane z nich to:

Most Grunwaldzki

Zwany też Mostem Wolności lub Mostem Cesarskim, Most Grunwaldzki jest jednym z najpopularniejszych mostów (jeśli chodzi o cele turystyczne) w mieście. Uznawany jest on za symbol Wrocławia, a jego budowę ukończono w 1910 roku.

Na temat tego mostu krąży ciekawa miejska legenda, według której w 1950 roku przeleciał pod nim samolot, sterowany przez zakochanego pilota, który tym czynem pragnął zaimponować swojej wybrance.

Most Tumski

Zielony Most Tumski zwany jest także „Mostem Miłości” ponieważ wiele par wieszało na nim kłódki ze swoimi imionami, wyrzucając kluczyk do rzeki. Dziś jest to zabronione!

Most ten prowadzi na Wyspę Katedralną, na której stoi Katedra Wrocławska św. Jana Chrzciciela. Jest nieco podobny do mostu, który znajduje się w Notre-Dame w Paryżu.

Most Piaskowy

Ten niewielki most wziął swoją nazwę od Wyspy Piasek, do której prowadzi. Znajduje się na niej Kościół Najświętszej Marii Panny.

Most Zwierzyniecki

Wybudowany nad Odrą Most Zwierzyniecki znajduje się we wschodniej części miasta. Sąsiaduje on z Wrocławskim Ogrodem Zoologicznym oraz terenami związanymi z Halą Stulecia.

Most powstał około 1655 roku i pierwotnie był drewniany. W jego pobliżu znaleźć można liczne atrakcje turystyczne, takie, jak Muzeum Sztuki Współczesnej, Iglica, czy też Pawilon czterech kopuł.

Most Rędziński

Most ten ma innowacyjny kształt litery H i jest największy w Polsce. Ma on 122 metry wysokości oraz 1742 metry długości. Jego budowa zakończona została w 2011 r. 

Most Rędziński jest fragmentem Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Most Osobowicki

Most Osobowicki został oddany do użytku w 1897 roku i jest częścią rozbudowanej infrastruktury portowej oraz kanałów miejskich.

Przebiega także nad terenami zalewowymi. Cała konstrukcja umożliwiła przeprowadzenie linii tramwajowych na drugą stronę rzeki, a sam most ma ponad 260 metrów. Jego budowa została zakończona w 1897 roku. 

fot. wikpiedia/Trollaga

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułStartuje Wrocławski Budżet Obywatelski 2023! [SZCZEGÓŁY,TERMINY]
Następny artykułJak zakochać się we Wrocławiu? [PORADNIK]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.