Futbol amerykański we Wrocławiu. Historia najlepszej drużyny w Polsce – Panthers Wrocław

0
Autor: Denis Czarzasty

Futbol amerykański w stolicy Dolnego Śląska zdobywa coraz większą popularność dzięki drużynie Panthers Wrocław – aktualnie najlepszej w Polsce i jednej z najlepszych w Europie. W tym roku jej zawodnicy ponownie toczą zmagania w ramach European League of Football (ELF), będącej odpowiednikiem piłkarskiej Ligi Mistrzów! Jako że jesteśmy patronem medialnym naszej wrocławskiej drużyny, przybliżymy wam dzisiaj jej historię i drogę do osiągnięcia swojej obecnej pozycji.  

Futbol amerykański w pigułce

Futbol amerykański kojarzony jest głównie ze Stanami Zjednoczonymi. Nie tylko ze względu na jego pochodzenie, ale także przez niezliczone ilości amerykańskich produkcji filmowych, których fabuła skupia się wokół tego sportu.

Drużyna liczy kilkudziesięciu zawodników. W trakcie spotkania jednak każdy zespół może jednocześnie wystawić na boisko – podobnie jak w piłce nożnej – jedenastu graczy. Cel? Zdobycie większej liczby punktów niż rywale. 

A punkty te można uzyskać na wiele różnych sposobów. Głównym zadaniem jest zdobycie przyłożenia, które polega na wbiegnięciu z piłką lub jej złapaniu w polu punktowym przeciwnika. Inną możliwością jest trafne kopnięcie piłki na bramkę.

Najsilniejszy zespół futbolowy w Polsce

Drużyna Panthers Wrocław powstała we wrześniu 2013 roku z połączenia dwóch wrocławskich klubów futbolu amerykańskiego – Devils Wrocław oraz Giants Wrocław. Już w dwóch kolejnych sezonach (2014 i 2015)

Panthers zostali wicemistrzami Polski w tej dyscyplinie sportu. W sezonie 2016 nie tylko zdobyli Mistrzostwo Polski, ale także zwyciężyli w europejskiej Lidze Mistrzów. Po kolejny tytuł Mistrza Polski sięgnęli w 2017, 2019 i 2020 r. Dzisiaj to najsilniejsza w Polsce drużyna futbolowa,która nieprzerwanie od 5 lat plasuje się w czołowej dziesiątce klubów Starego Kontynentu.

futbol amerykański we Wrocławiu, Panthers Wrocław

Przełomowym dla drużyny Panthers Wrocław stał się 2021 rok

To wtedy zespół Panthers Wrocław – jako jedyny z Polski – został zaproszony do współtworzenia European League of Football (ELF). Jest to nowe, elitarne przedsięwzięcie, będące odpowiednikiem piłkarskiej Ligi Mistrzów, które ma możliwość stania się największym projektem w historii futbolu amerykańskiego w Europie.

W pierwszym sezonie rozgrywek ELF wrocławianie dotarli aż do półfinału, w którym ulegli minimalnie niemieckiej drużynie Hamburg Sea Devils. Była to jednak niesamowita okazja do pokazania swoich umiejętności sportowych i organizacyjnych oraz zdobycia jeszcze większego uznania na arenie międzynarodowej.

Futbol amerykański we Wrocławiu – tegoroczny sezon trwa! 

Tegoroczny sezon ligi europejskiej Panthers zainaugurowali 5 czerwca domowym meczem na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Ich przeciwnikiem była niemiecka drużyna Leipzig Kings, którą pokonali wówczas 34:27.

Rozgrywki European League of Football już teraz są ważną częścią historii futbolu amerykańskiego nie tylko w Europie. Warto więc nie tylko okazać wsparcie swojej regionalnej drużynie, ale także uczestniczyć w niesamowitym widowisku sportowym. Energia unosząca się na meczach futbolu amerykańskiego jest w stanie porwać za sobą nie tylko miłośników sportowych wrażeń.

Jeżeli nigdy nie widzieliście naszej wrocławskiej drużyny w akcji, teraz będzie mieli ku temu idealną okazję! 26 czerwca na Stadionie Olimpijskim Panthers zagrają przeciwko drużynie Hamburg Sea Devils. Bilety można zakupić w serwisie Ticketmaster. Mecz będzie także transmitowany na antenie Polsat Sport Extra o godzinie 15:00.

Dodatkowo, jeżeli rozliczasz podatek dochodowy we Wrocławiu i jesteś tu zameldowany, możesz skorzystać z programu Nasz Wrocław, który oferuje szereg zniżek – między innymi na wydarzenia sportowe we Wrocławiu. Więcej informacji o programie znajdziesz tutaj.

Sportowy duch nie tylko na boisku

Dawny trener drużyny Panthers Wrocław – Meech Eaton (MTCH ETN) oraz dwójka zawodników – Darius Robinson (drobCEO) oraz William Lloyd (Young Lloyd) postanowili podzielić się swoją pasją również do muzyki, w nietypowy sposób promując przy tym swoją drużynę. Wydali hip-hopowy utwór pod tytułem Ballin, którego motywem przewodnim jest zaangażowanie w ich pasje, jaką jest futbol amerykański.

Teledysk został nakręcony we Wrocławiu. Można w nim zobaczyć kilka z kluczowych punktów naszego miasta uchwyconych w zjawiskowy sposób. Utwór wraz z teledyskiem dostępny jest tutaj. Wczujcie się w klimat i… do zobaczenia na niedzielnym meczu!

Czytaj również:

Panthers Wrocław pokonali Leipzig Kings 34:27 w pierwszym meczu European League of Football!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Dawid Podsiadło zagra w tym roku kolejny koncert! [SZCZEGÓŁY, BILETY]
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: 7 interesujących wydarzeń [24-26.06.22]