Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Wrocławia ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. W środę i czwartek, 2 i 3 lipca, prognozowane są wyjątkowo wysokie temperatury, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza osób starszych, dzieci oraz osób z chorobami układu krążenia.

Zgodnie z komunikatem IMGW, w dniach 2 i 3 lipca przez Wrocław oraz region Dolnego Śląska przejdzie fala upałów, której kulminacja przypadnie na godziny popołudniowe. Ostrzeżenie obowiązuje od środy, 2 lipca, od godziny 12:00, do czwartku, 3 lipca, do godziny 17:00. Temperatura maksymalna może osiągać 33°C, a lokalnie – nawet 35°C w cieniu, natomiast nocą nie spadnie poniżej 15–18°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90%. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, ograniczenie aktywności na zewnątrz w najgorętszych porach dnia oraz stałe nawadnianie organizmu.

Uliczne zdroje wodne 

Gdy temperatura rośnie, nic nie gasi pragnienia tak skutecznie jak zimna woda – a we Wrocławiu można ją dostać zupełnie za darmo! Wraz z nadejściem pierwszym ciepłych dni, w mieście uruchomione zostały zdroje uliczne. 

– Wrocław w czasie upałów stawia na dostępność i bezpieczeństwo. Dzięki zdrojom ulicznym mieszkańcy i turyści mogą w prosty sposób zadbać o tak ważne w czasie upałów – nawodnienie. To proste rozwiązanie, które realnie poprawia komfort życia w mieście podczas wysokich temperatur podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Poidełka rozmieszczono w kluczowych punktach miasta – zarówno w centrum, jak i w miejscach popularnych wśród spacerowiczów. Każdy może skorzystać z nich w wygodny sposób: napić się bezpośrednio ze zdroju lub napełnić bidon, butelkę czy kubek. Ale to nie wszystko, dodatkowo, z myślą o czworonogach, na odpowiedniej wysokości zamontowano specjalne misy, z których psy mogą napić się wody podczas spaceru. Zdroje we Wrocławiu można znaleźć w 13 lokalizacjach:  

1.plac Dominikański

2.ulica Oławska (róg ulicy Świdnickiej)

3.plac Solny

4.plac Teatralny

5.Wyspa Słodowa

6.Park Stanisława Tołpy

7.Hydropolis (ulica na Grobli)

8.Hala Stulecia (przy parkingu)

9.Skwer Steinmetza (ulica Mickiewicza)

10.Rynek Psiego Pola

11.plac Nowy Targ

  1. Port Lotniczy Wrocław (hala odlotów i przylotów)
  2. ZOO Wrocław

Z darmowej wody skorzystają nie tylko spacerowicze, ale również podróżni na wrocławskim lotnisku – tam znajdują się trzy punkty z darmową wodą dla pasażerów. W strefie ogólnej Portu Lotniczego poidełko znajduje się tuż przy zejściu do kaplicy. Natomiast, po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa, kranówka dostępna jest dla pasażerów w terminalu odlotów i przylotów. Wystarczy wziąć do bagażu podręcznego pustą butelkę wielokrotnego użytku i napełnić ją wodą w trakcie oczekiwania na swój lot. Podobnie po przylocie – poidełka zostały umieszczone w hali obioru bagażu. 

„Krasnalowe” kurtyny wodne 

Na wrocławskim Rynku można się ochłodzić dzięki dwóm wyjątkowym kurtynom wodnym w formie… krasnali! Znajdują się one na pierzei północnej oraz na południowej, tuż obok pomnika Aleksandra Fredry. Podczas letnich upałów, które coraz częściej nawiedzają Wrocław, takie kurtyny to prawdziwe wybawienie. Dają chwilę ochłody, poprawiają komfort spacerujących, a dodatkowo lekko nawilżają powietrze, co ma znaczenie szczególnie w nagrzanym centrum miasta. To prosty i estetyczny sposób na walkę z wysokimi temperaturami – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Pamiętaj – kąpiel w fontannach jest zabroniona!

Fontanny które działają jak naturalna klimatyzacja – chłodzą i nawilżają powietrze w upalne dni. Jednak nie są one przeznaczone do kąpieli ani zabawy w wodzie. Woda w fontannach krąży w zamkniętym obiegu, co pozwala oszczędzać zasoby, ale sprzyja też rozwojowi bakterii i grzybów. Mogą znajdować się w niej odchody zwierzęce, szkło oraz liczne drobnoustroje. Korzystanie wbrew zakazom z wody fontannach, może powodować zatrucia pokarmowe, schorzenia dróg oddechowych czy stany zapalne. Warto pamiętać, że kąpiel w fontannie to wykroczenie, za które można dostać mandat. 

Wrocławskie ZOO przygotowane na nadchodzące upały

– Mamy swoje sprawdzone sposoby na radzenie sobie z wysokimi temperaturami. Dla zwiedzających zamontowaliśmy kurtyny wodne, które są gotowe do użytku i uruchomimy je podczas nadchodzącej fali upałów. Jedna z nich zamontowana jest obok Lwiarni, a druga niedaleko wybiegu tygrysów i Słoniarni – mówi Weronika Łysek, rzeczniczka ZOO Wrocław. – Zwierzętom także pomagamy w znalezieniu ochłody w najgorętsze dni – dodaje.

Nie tylko ludzie mają słabość do zimnych przekąsek – zwierzęta w zoo również dostają lody. To najczęściej zamrożona woda z dodatkami – rybami, owocami, warzywami czy specjalnymi suplementami. Czasami opiekunowie tworzą dla nich prawdziwe lodowe arcydzieła – okolicznościowe torty. Barwniki spożywcze stosowane do urozmaicenia ich wyglądu są całkowicie naturalne i bezpieczne dla zwierząt. Foki i kotiki w gorące dni dostają bryły lodu z rybną wkładką. Czasami podaje się im także galaretki z dodatkiem planktonu lub krylu, które pływają na wodzie. Takie rarytasy służą nie tylko jako przysmak, ale stanowią także element wzbogacenia środowiskowego – tak zwanego enrichmentu. Pobudzają zwierzęta do aktywności i dają im zajęcie. 

Niedźwiedzie brunatne zajadają się lodami przygotowanymi na bazie owoców, jogurtów, a nawet mrożonych musów warzywno-owocowych. Ich menu zmienia się sezonowo i zależy od inwencji opiekunów. W ich diecie pojawiają się także młode liście, orzechy, miód czy warzywa. Niektóre niedźwiedzie delektują się lodami powoli, inne – jak Kora – łamią bryły lodu, by jak najszybciej dostać się do środka. Czasami opiekunowie wrzucają niedźwiedziom owoce do zbiornika wodnego na ich wybiegu – to doskonały sposób na zabawę i ochłodę. 

W Małpiarni lody przygotowuje się głównie z warzyw, bo owoce są w diecie małp traktowane jako rzadki przysmak (mają dużo cukru). Mangaby rudoczelne z zaciekawieniem oglądają bryły lodu, ale wydobycie wszystkich warzyw z takiego mrożącego łapki kawałka, to już zadanie na dłuższą chwilę.

Przed słońcem można się też po prostu schować, a taką możliwość mają wszystkie zwierzęta. Kryjówki, daszki i stały dostęp na zaplecza to podstawa. Niektóre gatunki – np. pantery śnieżne – wychodzą na zewnątrz tylko rano i późnym popołudniem. Koty z reguły trzymają się z dala od wody, ale w tym aspekcie tygrysy stanowią wyjątek – wprost przepadają za wodnymi zabawami.

Słonie i nosorożce chłodzone są strumieniem wody z węża – działa to na nie jak masaż. Błotne kąpiele to ulubiona forma ochłody dla świń rzecznych. Prysznice dostępne są też dla nosorożców i reniferów. Takiny mają dostęp do wody, w której zanurzają się niemal całe.

Zwierzęta w zoo z reguły szukają w upały cienia – nawet te, które w naturze żyją w tropikalnym klimacie. Kangury są przystosowane do prażącego słońca a i tak wolą wypoczywać w cieniu, niż na słońcu. Lwy lubią wygrzewać się na wzniesieniach na swoim wybiegu. Jednymi z najbardziej lubiących słońce gatunków są lemury katta. Uwielbiają siadać na dachu domku na swojej wyspie lemurów, wystawiają twarze do promieni, rozkładają łapki i siedzą tak, jakby medytowały na słońcu.

Zwracaj uwagę na innych 

Zaleca się unikanie przebywania na słońcu w najgorętszych porach dnia, picie dużej ilości wody, noszenie lekkiej i przewiewnej odzieży oraz zadbanie o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Apelujemy również o zwracanie uwagi na osoby narażone na skutki upałów i udzielanie im niezbędnej pomocy. Szczególnie na dzieci, osoby starsze, samotne i bezdomne. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBezpłatne pokazy filmowe: Kino na Rynku i w OPT Zamek w Leśnicy
Następny artykułLato na Pergoli. Bezpłatne wydarzenia we Wrocławiu: kino, potańcówki, sportowe aktywności i wiele więcej
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.