Dolny Śląsk: Powstała mapa z najlepszymi miejscami do obserwacji gwiazd! [POBIERZ]

0

Na Dolnym Śląsku powstała mapa astroturystyczna, na której znajdują się najlepsze miejsca w regionie do obserwacji gwiazd. – Zachęcamy do nowej formy odkrywania Dolnego Śląska – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Urząd Marszałkowski zaprezentował niedawno mapę astroturystyczną, która będzie dostępna w formie online w serwisie Geoportal Dolny Śląsk. Obecnie przedstawia miejsca obserwacji ciemnego nieba oraz punkty związane z astronomią. W planach jest poszerzenie mapy o obiekty noclegowe i wydarzenia atrakcyjne dla astroturystów.

– Zachęcamy do nowej formy odkrywania regionu. Na mapie znajdują się miejsca atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba. Za pomocą astroturystyki wykorzystujemy potencjał do stworzenia nietypowej oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Obserwatoria, wieże i platformy widokowe

Prezentowane na mapie obiekty to gotowa propozycja miejsc do poszerzania wiedzy na temat astronomii. Z kolei miejsca obserwacji nieba oraz wieże i platformy widokowe przestawiają lokalizacje atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba.

Astroturystyka jest niszową formą turystyki, która polega na obserwacji ciemnego nieba oraz zjawisk na nim zachodzących. Obejmuje również odwiedzanie obiektów umożliwiających poszerzanie wiedzy astronomicznej (np. obserwatoria, planetaria, muzea i wystawy) oraz miejsc związanych z historią eksploracji przestrzeni kosmicznej, jak i twórczością jej badaczy. Współczesna astroturystyka oferuje również możliwość uczestnictwa w zorganizowanych aktywnościach, takich jak zloty astronomiczne, prelekcje, pokazy czy też wycieczki w celu obserwacji efemerycznych zjawisk zachodzących w przestrzeni kosmicznej – dodaje dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Inicjatywę powstania mapy astroturystyki wspiera również Karol Wójcicki – pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny, szeroko znany jako twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.

To fantastyczna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego stworzenia takiej mapy publicznie dostępnej dla każdego. Gdy zapytacie, gdzie najlepiej obserwować niebo w Polsce, odpowiedź brzmi Bieszczady oraz Izery. Hala Izerska to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Mało jest takich miejsc, gdzie można podziwiać widok po horyzont niezakłócony cywilizacją. Jest to obszar chroniony nazwany Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba. Zachęcam Państwa do spoglądania w stronę rozgwieżdżonego nieba – mówi Karol Wójcicki.

Obserwuj gwiazdy i szanuj środowisko

Twórcy mapy przy okazji promocji astroturystyki, zwrócili uwagę na poszanowanie dla środowiska i przyrody oraz bezpieczeństwo podczas obserwacji gwiazd.

Publikując mapę najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd na Dolnym Śląsku przestrzegamy, aby zachować ostrożność podczas nocnej obserwacji nieba. Wybrane lokalizacje mogą znajdować się na terenach cennych przyrodniczo, w związku z tym, konieczne jest zastosowanie się do zachowania ciszy i przestrzegania lokalnych zaleceń – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Do uprawiania astroturystyki zachęcał również Konrad Imiela – dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol, a prywatnie pasjonat astrofotografii.
– Zachęcam Państwa do używania nawet najprostszych przyrządów do obserwacji, choćby lornetki. A zakupem poważniejszego sprzętu radziłbym zaczekać do momentu jak znajdziecie Państwo dobre miejsce do obserwacji. Uważam, że prezentowana dziś mapa może być dobrą wskazówką dla wszystkich tych którzy postanowili zainteresować się obserwacją nieba, czy astrofotografią – dodaje Konrad Imiela.

LINK DO MAPY: KLIKNIJ

mat. UMWD

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dolny Śląsk: Tu zobaczysz magiczne iluminacje. 6 niezwykłych miejsc!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł1 marca rusza nabór do Mikrograntów – weź miasto w swoje ręce i zgłoś swój pomysł na osiedlowy projekt!
Następny artykuł04. Bloki PRL-u – adwokat diabła. Mróóóóóóówkowiec
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.