Dolny Śląsk – 4 pięknie trasy dla rowerzystów od 5 do 60 km!

0

Jeśli jesteś miłośnikiem rowerowych przygód i malowniczych krajobrazów, Dolny Śląsk oferuje niezliczone możliwości do odkrycia na dwóch kółkach. Przedstawimy Ci cztery piękne trasy rowerowe w Dolnym Śląsku, które zachwycą zarówno doświadczonych rowerzystów, jak i amatorów. Te trasy prowadzą przez różnorodne krajobrazy i ukazują bogactwo tego regionu, od malowniczych dolin i jezior po urokliwe miasteczka i zamki.

Bez względu na to, czy preferujesz spokojne wycieczki po równinach, czy intensywne przejażdżki po górskich szlakach, Dolny Śląsk z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Szukasz ścieżki dydaktycznej? Wybierz się na wycieczkę wokół stawów Trześniówki

Ruda Sułowska to miejsce, gdzie rozpoczyna się jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych Dolnego Śląska. Sama trasa tworzy pętlę, która umożliwia powrót do miejsca startu we wsi lub przy parkingu przydrożnym przy drodze Milicz – Żmigród.  Ścieżka przyrodnicza prowadzi groblami, które rozdzielają dawne duże stawy Żabiniec i Trześniówka (obecnie podzielone na mniejsze) oraz inne mniejsze akweny. Wycieczkę rozpoczynamy w Rudzie Sułowskiej, by udać się na południową stronę wsi, gdzie są doskonałe warunki do obserwacji ptaków. Następnie jedziemy przez rozdroże, mijając stare dęby, a następnie groblą wzdłuż stawów. Docieramy do domku rybackiego, gdzie rośnie okazały 130-letni dąb szypułkowy. W dalszej części trasy miniemy liczne przepusty i mnichy (gratkę dla hydrotechników), a następnie możemy urządzić sobie piknik w miejscu do tego przeznaczonym, które również miniemy na trasie.

Cała trasa ma ok. 5 km i z powodzeniem daje Ci możliwość obserwacji pięknych krajobrazów oraz, a może przede wszystkim, ptaków. 

W Rudzie Sułowskiej istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, a przy trasie znajduje się także wiata z placem zabaw. To idealne miejsce dla całej rodziny, aby cieszyć się jazdą na rowerze i urokami przyrody Dolnego Śląska.

Opcja na rodzinną wycieczkę? Ścieżka Torfowisko Borówki

Torfowisko Borówki to rezerwat przyrody zlokalizowany w Borach Dolnośląskich, w obrębie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Jest to obszar chroniony o charakterze torfowiskowym, który pełni funkcję ochronną dla licznych gatunków roślin. Stanowi również cenne miejsce dla badań florystycznych. Jeśli więc szukasz idealnej trasy rowerowej na rodzinny wypad z dziećmi, Przemkowski Park Krajobrazowy oferuje doskonałe możliwości.

Ta przyjemna trasa rozpoczyna się przy leśnym parkingu w okolicach wsi Borówki w gminie Gromadka, na skraju południowej granicy Przemkowskiego Parku Krajobrazowego i prowadzi przez urokliwe lasy na dystansie około 5 kilometrów.

Po drodze miniecie platformę widokową, która jest dobrym miejscem na odpoczynek. Trasa, tworzy pętlę i prowadzi wzdłuż malowniczych stawów, po ścieżce edukacyjnej, która jest doskonale oznakowana. To idealne miejsce na krótki odpoczynek i podziwianie otaczającego krajobrazu.

Dla miłośników zabytków – trasa wokół Ząbkowic Śląskich

Ta niezwykle interesująca trasa prowadzi przez pagórkowate tereny, wykorzystując lokalne asfaltowe i polne drogi. Przeważnie przebiega przez tereny otwarte, wzbogacając podróż licznymi zabytkami architektonicznymi. Ze względu na udogodnienia logistyczne (dostępność kolei) warto rozpocząć w Kamieńcu Ząbkowickim, jadąc w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Rozpoczynamy naszą podróż w wspomnianym Kamieńcu Ząbkowickim, skąd kierujemy się do Stolca, gdzie można podziwiać ruiny barokowego pałacu. Następnie, po krótkim odcinku przez las, docieramy do Sanktuarium w Bobolicach. Kontynuując wygodnymi asfaltami, zmierzamy w kierunku Kluczowej, gdzie znajduje się imponujący, choć w złym stanie, pałac z XVI wieku. Następnie kierujemy się w stronę wymagającego podjazdu zboczem Kluczowskiej Górki, ale po zjeździe jedziemy już w stronę Stoszowic, gdzie zza płotu możemy podziwiać XIII-wieczny zamek. Następnie ponownie kierujemy się w stronę Kamieńca, mijając po drodze malownicze wzgórza Srebrnej Góry, lecz skierowani w Masyw Brzeźnicy i dalej polnymi drogami w stronę Kamieńca.

Jeśli zdecydujemy się na odwiedzenie Ząbkowic Śląskich w połowie trasy, możemy z powodzeniem zahaczyć o otwarte dla zwiedzania Ruiny Zamku Bolka I Świdnickiego oraz Krzywą Wieżę.

Dla miłośników wyzwań – Bolesławiec „Łużyce-Bory”

Jeśli jesteś gotowy na prawdziwe wyzwanie rowerowe, trasa „Łużyce – Bory” w Bolesławcu jest idealnym wyborem. Ta rozbudowana trasa liczy w sumie 60 kilometrów i z pewnością spełni oczekiwania najbardziej wymagających rowerzystów. Jej różnorodność i atrakcje sprawiają, że jest to idealna opcja dla dwudniowej wycieczki z noclegiem, na przykład w malowniczym Kliczkowie.

Trasa „Łużyce – Bory” oferuje nie tylko ekstremalne wyzwanie, ale także różnorodne krajobrazy i wygodne warunki do jazdy. Początek trasy znajduje się w okolicach Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” i prowadzi przez malownicze tereny Pogórza Kaczawskiego aż do Zamku Kliczków, wykorzystując dawne trasy nieczynnej linii kolejowej Bolesławiec – Grodziec. Szlak przechodzi przez kolejno Bolesławiec, Rakowice, Otok, Kraszowice, Nowe Jaroszowice, Stare Jaroszowice, Żeliszów, Raciborowice Górne, Raciborowice Dolne, Iwiny, Wartę Bolesławiecką (gdzie znajduje się zachowany budynek stacji kolejowej z 1905 roku), Kruszyn, Kraśnik Dolny, Dąbrowę Bolesławiecką (gdzie warto odwiedzić piękny park), Krępnicę, aż do docelowego punktu – Zamku Kliczków. Trasa ta umożliwia rowerzystom odkrycie uroków regionu, przechodząc przez różnorodne miejscowości i ciesząc się pięknymi krajobrazami Pogórza Kaczawskiego. 

Po opuszczeniu Warty Bolesławieckiej trasa głównie prowadzi przez pola, czasem przy alejach drzew. Teren staje się delikatnie pofałdowany, dając nam wgląd w pagórkowate okolice Pogórza Kaczawskiego. Na horyzoncie można jednak dostrzec czerwony dach zamku Grodziec, usytuowanego na dominującym stożku, górującym nad okolicą. Trasa jest świetnie oznakowana. 

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNajlepsze bary i miejsca do oglądania meczy na żywo we Wrocławiu
Następny artykułPiwnica Świdnicka we Wrocławiu ma już 750 lat!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.