Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ [POMYSŁ NA WEEKEND]

0
fot. Zamek Książ/ Early Bird

Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ. 10-11 sierpnia 2019 r. już po raz siódmy w Zamku Książ badacze tajemnic będą rozmawiać o eksploracji, zagadkach przeszłości, ukrytych dziełach sztuki, a także wezmą  udział w warsztatach, prelekcjach, pokazach, obejrzą również ekspozycje, które na co dzień są niedostępne. 

Dolnośląski Festiwal Tajemnic – 10 sierpnia, sobota

SALA BALOWA

 • Machiny da Vinci – interaktywna wystawa wynalazków Leonarda da Vinci

SALA KRZYWA

 • Konferencja Odkrywców
 • 10.30: Magdalena Woch  – Szalone podróże księżnej Daisy

W pięknych i eleganckich kreacjach Daisy zwiedzała na wielbłądzie Kair, w Brazylii tańczyła tango, a w Indiach na wrotkach przemierzała długie korytarze pewnego pałacu… To tylko niektóre z podróżniczych „wybryków” niepokornej Stokrotki z Książa. Daisy Hochberg von Pless była zapaloną podróżniczką, a częste wyjazdy, nawet oficjalne, traktowała jako przyjemność a, nie obowiązek.
Podróże były dla Daisy nie tylko sposobem na relaks, poznawanie świata i nowych ludzi, ale i metodą, by odzyskać jasność myśli i szukać rozwiązania problemów. Nierzadko Daisy uciekała od swego męża, jego niemieckiej rodziny i pruskiej etykiety, której zasad nigdy nie potrafiła zaakceptować, w podróże właśnie. Często były to podróże niekonwencjonalne…

 • 11.30: Łukasz Przybylak – Szczęka wieloryba, diabelski most i antyczna świątynia, czyli opowieść o fascynujących budowlach i dekoracjach dolnośląskich ogrodów historycznych

Królowie i książęta kochali Dolny Śląsk. Wnosząc swoje rezydencje, dbali nie tylko o ich wnętrza, ale również otaczającą je przyrodę. Tak powstawały wspaniałe ogrody historyczne, a w nich kryły się tajemnicze budowle.  Obowiązkowe spotkanie dla tych, którzy lubią historię i podróże.

 • 12.30: Dzienniki Wojenne – Mity i Fakty rozmawiają: Joanna Lamparska, Andrzej Daczkowski, Tomasz Bonek, z wirtualnym udziałem Agnieszki Dobkiewicz, Andrzeja  Dobkiewicza, Sobiesława Nowotnego

W marcu 2019 r. Polskę zbeletryzowała informacja o tzw. pamiętnikach wojennych, które mają zawierać miejsca ukrycia niemieckich depozytów z czasów II wojny światowej.  Ujawnione fragmenty dzienników odkrywały wskazówki do ton złota, kilkuset obrazów wielkich mistrzów, a także do zbudowanych pod dnem jeziora skrytek. Co dzisiaj wiemy o tej sprawie? Jak dziennikarze radzili sobie z docieraniem do informacji? To będzie gorąca dyskusja

fot. Zamek Książ
 • 13.30: dr n med. Jędrzej Siuta – Zmarli mają głos, czyli tajniki medycyny sądowej

Medycyna sądowa pozostaje najbardziej tajemniczą ze wszystkich specjalizacji lekarskich. Chociaż jest powszechnie znana z licznych książek i seriali kryminalnych, to jednak niewielu ludzi wie, jak naprawdę wygląda praca medyka sądowego.
Kojarzona powszechnie jedynie z przeprowadzaniem sekcji zwłok ludzkich, obejmuje znacznie szerszy zakres działalności, zarówno w zakresie badań laboratoryjnych, jak i pracy z żywymi pacjentami czy opiniowaniu w charakterze biegłego dla potrzeb organów ścigania i organów sprawiedliwości. Nie zmienia to faktu, że cała praca medyka sądowego polega na dążeniu do ustalenia prawdy, co pozwala na skuteczne przeprowadzenie śledztwa oraz wydanie sprawiedliwego wyroku.  Zapraszamy na spotkanie z trudnymi zagadkami.

 •  15.00:  Joanna Lamparska: Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice Gross Rosen – premiera książki

Mała wioska na końcu świata, a w niej potężny kompleks koszar na wzgórzu.  W piwnicach jednego z budynków Łużycka Grupa Poszukiwacza znajduje tajemnicze pomieszczenia. Badacze z całej Europy są zgodni: to świetnie zachowane laboratorium do produkcji preparatów anatomicznych z czasów II wojny światowej.
Co naprawdę działo się w Sieniawce? Czego szukają tam niemieckie ekipy eksploracyjne, w jakim celu to miejsce wizytował Josef Mengele, czy kompleks ma podziemia? Jaki związek ma były podobóz Gross Rosen w Sieniawce z Hansem Kammlermem i… czaszkami katyńskimi. Tysiące pytań. Premiera najnowszej książki Joanny Lamparskiej.

 • 16.00: Piotr Maszkowski:  Bursztynowa Komnata wczoraj i dziś, czyli Święty Graal ery atomowej

Realiści uważają, że spłonęła. Sceptycy, że została dawno odnaleziona. Marzyciele zaś, że wciąż jest do odkrycia. Niezależnie, jaka jest prawda, począwszy od końca lat 50. XX wieku, do dziś każdego niemal roku pojawiają się nowe jej tropy.
znawana za ósmy cud świata stała się czymś więcej niż bezcennym zabytkiem i symbolem zaginionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. Bez wątpienia w skali globalnej jest również skarbową ikoną popkultury, od kilkudziesięciu lat medialnie utrwalaną w przestrzeni publicznej tysiącami publikacji. Czy dzisiejsze tropy i poszukiwania Bursztynowej Komnaty kryją w sobie coś więcej niż wartość promocyjno/marketingową?

 • 17.00: Jacek Podemski Czarnobyl prawda i fikcja. Nasze wyprawy do strefy zero.

26 kwietnia 1986 r. w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej ,w wyniku przegrzania reaktora, doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.
Jak wygląda dzisiaj świat po Czarnobylu, kto może wejść do zakazanej strefy, jak ludzie patrzą na tragedię sprzed 33 lat? Barwna opowieść dziennikarza i przewodnika po Czarnobylu.

Po wykładzie projekcja filmu:  „Powrót do Czarnobyla”, wersja bez skrótów.

SALE CHAGALLA

 • Zbrodnia i medycyna – wielka kolekcja preparatów anatomicznych, broni oraz narzędzi zbrodni Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.  Oprowadzają: dr n. med. Łukasz Szleszkowski i Agata Thannhauser, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej.
fot. Zamek Książ/ Early Bird

SALE HENRYKA (III piętro)

 • „m/s Piłsudski – ukryta historia” – wirtualny rejs najwspanialszym polskim transatlantykiem!

Dolnośląski Festiwal Tajemnic we współpracy z Fundacją „Koncept Kultura” zaprasza w wirtualną podróż na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku m/s „Piłsudski”.
Dzięki technologii VR widzowie odbędą niezapomniany rejs po Atlantyku oraz zanurzą się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Staną także twarzą w twarz z bohaterami polskiej historii: Józefem Piłsudskim i Ignacym Janem Paderewskim.

„Piłsudski” był dumą odrodzonej Polski, jej pływającym ambasadorem na morzach i oceanach. Niestety, podobnie jak legendarny „Titanic” u szczytu sławy tragicznie zatonął, po wejściu na niemiecką minę, a jego wrak spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego, niedaleko Przylądka Flamborough.
Niezwykły pokaz rozpoczyna się na dnie Morza Północnego, gdzie uczestnicy udadzą się z misją badawczą na wrak „Piłsudskiego”. Tam przeniosą się w czasie, w wygenerowany przez grafików świat wirtualnej rzeczywistości 3D, w którym staną się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Jesteśmy świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania i wreszcie transoceanicznej podróży najpiękniejszego polskiego liniowca, dumy II Rzeczypospolitej motorowca m/s „Piłsudski”.

 • Wystawa morskich lamp naftowych i aparatów oświetleniowych z kolekcji Janusza Chmielniaka

przeniesie w miniony czas, gdy mroki mórz i oceanów rozświetlało migotliwe naftowe światło. Jej właściciel, autor książki pt. „Ewolucja światła”, zaprezentuje nieużywany od stu lat projektor, na którym wyświetli ze szklanych klisz opowieść o… historii światła.

 • 14.30: Pierwsza publiczna próba odtworzenia filmu niemego z końca XIX wieku, który został odnaleziony wraz z projektorem na strychu przeznaczonej do wyburzenia kamienicy.

DZIEDZINIEC HONOROWY

fot. Zamek Książ
 • BITWA EPOK – żołnierze dziesięciu epok historycznych toczą bitwę na śmierć i życie w jednym czasie i na jednym placu!

To pojedynek, jakiego jeszcze nie było. Widowiska historyczne, które pokażą nie tylko, jak zmieniała się broń i technika walki na przestrzeni niemal dwóch tysięcy lat, ale też jak rozwój techniki wojennej wpływał na losy całej cywilizacji.
Pełne dynamiki walki odbywać się będą na tle tryskających ku niebu fontann ognia, które nadadzą widowisku dramatyczną oprawę. Między widowiskami odbywać się będą pokazy wojsk z różnych epoki historycznych. Przedstawiciele każdej opowiadać będą o unikatowych walorach odtwarzanych przez siebie formacji, uwzględniając wszystkie te szczegóły, które sprawiły, że zapisały się one w światowej historii oręża.

 • 10.30: Prezentacja grup rekonstrukcyjnych
 • 11.30: Wikingowie vs. Samuraje –Co by się stało, gdyby drakkary Haralda Srogiego dobiły do wybrzeży Japonii i napotkały japońskich wojowników?
 • 12.30:  Muszkieterzy i Tercio vs. Szlachta Polska – Straż miejska i hiszpańscy najemnicy kładą kres grabieży wsi przez Lisowczyków.
 • 13.30-15.30:  Wieki Turniej Epok – żołnierze różnych formacji, charakterystycznych dla dziesięciu epok historycznych toczą bitwę na śmierć i życie w jednym czasie i na jednym placu.
 • 16. 00: Wikingowie vs. Słowianie – Poleje się krew. Bardzo dużo krwi. Odwaga kontra brawura.
 • 17.00: Oddział niemiecki vs. żołnierze dawnych epok – Zaginiony patrol z czasów II wojny światowej wpada do maszyny czasu. Przychodzi mu zmierzyć się z żołnierzami, o których mogli się tylko uczyć na lekcjach historii. Czy nowoczesna broń maszynowa wystarczy żeby pokonać rycerzy walczących o wiarę i  honor swoich wybranek?
 • 17.30: Ekstravaganza! Wszyscy na wszystkich! – Dziesięć epok, bitwa na śmierć i życie, jakiej jeszcze nie było.

Dodatkowe atrakcje

 • Nocne zwiedzanie „Renesans horroru” (10.08) – tylko dla dorosłych

Renesans grozy trwa – coraz więcej zjaw i duchów przybywa do ukrytego pośród lasów Zamku Książ, a 10 sierpnia będzie ich szczególnie dużo! Właśnie tej nocy Słońce wejdzie w konstelację Lwa, mitycznego potwora, który straszył mieszkańców argolidzkiej doliny. Jakie stworzenia przebudzi to zjawisko?
Przygotujcie się na podróż mrocznymi korytarzami zamkowymi wśród szeptów i… krzyków. Tylko tutaj po zmroku spotkacie zjawy renesansu i zagubionych podróżników, których gwiazdy sprowadziły na manowce. Przygotujcie się na 90 minut wyjątkowej przygody okraszonej przerażającymi historiami zamkowymi trasą ukrytych przejść, dedykowaną specjalnie Festiwalowi Tajemnic.

 • Uczta Bolka (10.08)– kolacja degustacyjna połączona ze specjalnym zwiedzaniem

Wyjątkowa uczta na Zamku Książ w Wałbrzychu przeniesie uczestników do średniowiecza, w czasy Piastów świdnicko-jaworskich, którzy wybudowali wałbrzyską twierdzę i rezydowali w niej w XIV wieku. Podczas hucznej biesiady będzie można podróżować w czasie i poznać losy Bolka I Surowego, Bolka II Małego i księżniczki Anny Świdnickiej.
Uczestnicy uczty będą mogli skosztować potraw, które przed wiekami spożywali książańscy rycerze i ich damy, posłuchać muzyki na żywo, a przede wszystkim doświadczyć magii najpiękniejszego zamku w Polsce, jakim jest bez wątpienia Książ w Wałbrzychu.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic – 11 sierpnia, niedziela

SALA BALOWA

 • Machiny da Vinci – interaktywna wystawa prac Leonarda da Vinci

SALA KRZYWA

 • Konferencja Odkrywców
 • 10.30: Dariusz Garba – Kilka twarzy Dalmusa – tajemnica inżyniera z Bad Charlottenbrunn

Najbardziej tajemnicza postać Gór Sowich. Był Austriakiem czy Niemcem? Inżynierem czy ślusarzem? Walczył w I wojnieśSwiatowej czy dekował się w domu. Gdzie pracował, co robił przed II wojną światową? Skąd wiemy, że przebywał w Górach Sowich? Dlaczego po wojnie pozostał w Polsce. Czego się bał? Wyjechał dobrowolnie z Polski czy został do tego zmuszony? Czy miał dwie żony? Dokąd się udał? Gdzie spędził i z kim resztę życia? Gdzie został pochowany?

 • 11.30:  Jarosław Rybski Bractwo Wrocławskie – mroki stalinowskiego Wrocławia. Kronika prawdy i legend niespokojnych czasów

Autor przedstawi swoje doświadczenia w dziedzinie wykorzystywania elementów realistycznych w budowaniu narracji powieści osadzonej w rzeczywistości stalinowskiego Wrocławia. Język, obyczaje, mentalność lat 50. – miasto po wojnie, entuzjazm i optymizm kontra poczucie niepewności i tymczasowości.

 • 12.30:  Andrzej Daczkowski – Marzyciele, którzy naprawdę odkrywają. Sukcesy polskich poszukiwaczy

Pozostają oni w głębokim cieniu spektakularnych zjawisk medialnych, jak złoty pociąg, Bursztynowa Komnata czy poszukiwania „Portretu młodzieńca” Santiego. Jednak wielu z tego cienia jest zadowolona… Są wśród nich tacy, którzy organizują wieloletnie projekty badawcze z licznymi grupami poszukiwaczymi. Są i samotne wilki, działający wyłącznie indywidualnie. Znają świetnie teren, na którym operują, z pamięci cytują dokumenty, które trafiają w ich ręce podczas kwerend archiwalnych.
Padną ich imiona i nazwiska. Zostana pokazani ci, którzy poruszają się w sprawach beznadziejnych i trudnych, bywa, że nudnych. Tych, których cierpliwość, a czasem szczęście, wynagrodziło odkryciem.

 • 13.30: Jacek Wolfram 1945. Frontowy Dolny Śląsk

Chcecie poznać tajemnice Dolnego Śląska?  Te wojenne, żołnierskie tajemnice z 1945 roku.  Chcecie poznać historię jednego żołnierza? Historię biegłego IPN, który tajemnice Dolnego Śląska wywraca do góry nogami.  Nie zgodnie z … z teorią IPN.  A może chcecie usłyszeć historie o zaginionej kompani Wehrmachtu? O poległych, nie ekshumowanych harcerzach Hitlerjugend? Może wykładowca o tym opowie. A dlaczego może? Przekonajcie się sami.

 • 14.30: Przerwa techniczna
 • 15.00:  Janusz Chmielniak – Magiczna latarnia – dzieje jednego wynalazku

Historia światła jest naprawdę fascynująca. Dodajemy do niej opowieść  o epokowych wynalazkach, które zapisały się w historii jako przełomowe dla techniki rejestracji obrazu, m.in. o  „camera obscura”,  opisanej po raz pierwszy przez Gemmę Frisiusa, projektorze Girolamo Cardano czy wreszcie wynalazku braci Lumiere.

 • 16.00: Karol Soberski – Tajemnice wielkopolskich pałaców – od „Pana Tadeusza” do Wersalu

Dlaczego pałac w Zakrzewie nazywany jest „wielkopolskim Wersalem”? Dokąd prowadziło przejście umieszczone w szafie, która stała w wieży pałacu w Przysiece? Z jakiego powodu Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Czy pierwowzór „Pana Tadeusza” narodził się w pałacu w Arcugowie? Gdzie zniknęło złoto przywiezione z Azji Południowo-Wschodniej przez Eduarda von Wendorffa, właściciela pałacu w Mielnie? Jakie dzieła sztuki z pałacu w Czerniejewie zabrali Hermann Göring i Joseph Goebbels? Co się stało z kolekcją oryginalnych dokumentów cesarza Francuzów Napoleona I zgromadzonych w pałacu w Kołdrąbiu? Gdzie na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Popowie Ignacewie ukryto rzeźbę św. Antoniego, ufundowaną przez króla Augusta II Mocnego Sasa?

 • 17.00: Krzysztof Kaszub  – Dziewczęcy obóz pracy 1942-1945 w Strzegomiu (FAL Gräben)

Szukał ich po całym świecie. Więźniarki z filii Gross Rosen w czasie II wojny światowej pracowały w fabryce militarnej na krańcach Strzegomia. Jak wyglądało ich życie, jakie podzespoły produkowały. Mocna lekcja żywej historii.

DZIEDZINIEC HONOROWY

fot. Zamek Książ
 • BITWA EPOK – żołnierze dziesięciu epok toczą bitwę na śmierć i życie na jednym placu!
 • 10.30 Prezentacja grup rekonstrukcyjnych

–  Wikingowie kontra Rycerze – Norweski monarcha staje na czele krucjaty do Ziemi Świętej. W jej trakcie dochodzi do starcia również z europejskim rycerstwem

–  Wieki Turniej Epok – część 2 – Każda epoka wystawia swojego przedstawiciela do walki. Kto zwycięży w tym pojedynku?

– Słowianie kontra Rzymianie – legioniści rzymscy podbili niemal całą Europę. Jednak na ich drodze stanęli pewnego dnia słowiańscy wojowie

– Wikingowie kontra Słowianie – i jedni, i drudzy nie mieli równych sobie w walce. Tym razem jednak trafił swój na swego!

– Samuraje kontra Landknechci – wyszkolony w walce samuraj był niemal doskonałą maszyną do zabijania. Jednak to Europa podbijała świat. A jej regularne formacje doskonale potrafiły się bronić.

– Wszyscy na wszystkich – dziesięć formacji wojskowych z dziesięciu epok stoczy bitwę na śmierć i życie na dziedzińcu zamkowym

fot. Zamek Książ

SALE KSIĘCIA HENRYKA

 • „m/s Piłsudski – ukryta historia” – wirtualny rejs najwspanialszym polskim transatlantykiem!
 • Wystawa morskich lamp naftowych i aparatów oświetleniowych z kolekcji Janusa Chmielniaka
 • Kontynuacja wystaw i prezentacji z poprzedniego dnia

Codziennie DLA DZIECI

 • Zamek Księcia Henryka – malowanie tarcz, bitwy na miecze, gry średniowieczne
 • Zapisane w gwiazdach – atrakcje dla rodzin z dziećmi w salach dziecięcych
 • Odkrywca Karkonoskich Tajemnic – warsztaty dla dzieci
 • Gra terenowa w zamkowych ogrodach
 • Zwiedzanie z tajemnicą – odkrywamy zamkowe tajemnice podczas zwiedzania zagadkową trasą

Bilety wstępu

Bilet zakupiony na Dolnośląski Festiwal Tajemnic (można online) uprawnia do jednokrotnego wstępu na teren festiwalu w wybranym dniu wydarzenia: 10.08 albo 11.08.2019 r.

Bilety upoważniają dodatkowo do udziału we wszystkich wykładach, projekcjach filmowych, wystawach oraz pozostałych atrakcjach (z wyjątkiem atrakcji biletowanych dodatkowo lub oddzielnie) organizowanych podczas festiwalu.

Podane bilety nie zawierają wstępu do Palmiarni Wałbrzych.

Ceny

 • normalny – 32 zł
 •  ulgowy – 27 zł
 • dodatkowy: tunel (15 min) – 15 zł
 • oddzielny: mauzoleum  – 5 zł

Szczegóły wydarzenia:
festiwaltajemnic.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTOP 4 najlepsze restauracje z ogródkami we Wrocławiu [NASZ WYBÓR]
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: 8 najciekawszych wydarzeń [9-11 sierpnia 2019]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.