Do czego może służyć stolik chirurgiczno-narzędziowy?

0

Stolik chirurgiczny to funkcjonalny mebel medyczny, którego nie powinno zabraknąć w wyspecjalizowanych placówkach medycznych i salach zabiegowych, gdzie wykwalifikowana kadra medyczna potrzebuje wysokiej jakości mebli medycznych i narzędzi do efektywnej pracy.

Na jakie cechy zwrócić uwagę wybierając dobry stolik na narzędzia chirurgiczne? Z jakich materiałów powinien zostać wykonany oraz w jakich placówkach medycznych stoliki chirurgiczne są niezbędne? Z tego artykułu dowiesz się także, czy stolik dedykowany na narzędzia może mieć też inne zastosowanie.

Stolik chirurgiczno-narzędziowy – jaki powinien być?

Meble medyczne to specyficzna grupa mebli, która wypełnia sektor medyczny w wysokiej jakości produkty. Należą do nich między innymi stoliki zabiegowe czy stoliki chirurgiczno-narzędziowe, które aby zostać dopuszczone do użytku muszą spełniać rygorystyczne wymagania stawiane branży medycznej. Stolik zabiegowy chirurgiczny to inaczej wózek narzędziowy, którego przemyślana konstrukcja pozwala na użytkowanie stolika nie tylko podczas zabiegów i operacji, ale także w innych pomieszczeniach placówek medycznych.

Jakie cechy powinien mieć dobry stolik chirurgiczno-narzędziowy doskonale wie producent wyposażenia medycznego U.B.M. Kotasińska, w którego ofercie można znaleźć wysokiej jakości meble medyczne. Na co zwrócić uwagę wybierając stolik chirurgiczny na narzędzia?

1. Wyprofilowane ranty to podstawa

Blat stołu to miejsce, gdzie przechowuje się narzędzia, dlatego bardzo ważna jest nie tylko stabilna konstrukcja stołu, ale przede wszystkim specjalne profilowane ranty powierzchni roboczej. Stoły w kilku centymetrowym wzniesieniem po bokach zapobiegają zsuwaniu się leżących na nim przedmiotów.

2. Wybierz stolik chirurgiczny na kółkach

Koła jezdne zamontowane u podstawy stołu zapewniają niebywały komfort i mobilność mebla. Łatwe przemieszczanie stołu jest możliwe w obrębie sali zabiegowej czy chirurgicznej, ale także do innych pomieszczeń placówki. Brak konieczności dźwigania mebla oraz szybkość, jaką zapewniają stoliki chirurgiczne na kółkach to duże ułatwienie pracy dla pielęgniarek, asystentów, ratowników i lekarzy.

3. Sprawdź czy stolik chirurgiczny ma hamulec

Mobilność stolików, jaką gwarantuje wyposażenie mebli medycznych w koła jezdne to jednak nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na to, czy oprócz kółek, dany model posiada także sprawny hamulec. Dzięki temu wózek na narzędzia można zatrzymać w dowolnym miejscu bez obawy, że przesunie się choćby o kilka centymetrów i utrudni pracę. Hamulec w stoliku zapewnia także większe bezpieczeństwo.

4. Stolik zabiegowy powinien być wykonany ze stali nierdzewnej

Materiał wykonania mebli przeznaczonych do użytku w placówkach medycznych jest niezwykle istotny z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że meble medyczne powinny być poddawane częstej dezynfekcji i sterylizacji. Aby to zapewnić, muszą wyróżniać się wykonaniem z wysokiej jakości materiałów, które łatwo wyczyścić, ale trudno zniszczyć. W branży medycznej najczęściej wykorzystuje się do produkcji stolików zabiegowych stal nierdzewną. Specjalnie zabezpieczona chromowana powierzchnia jest odporna na kwasy, nie ulega korozji i nie rdzewieje.

5. Nie zapominaj, że budowa stolika ma znaczenie

Na komfort pracy i używania mebli ma wpływ ich ergonomia, dlatego konstrukcja stolika chirurgiczno-narzędziowego powinna przede wszystkim umożliwiać bliskie dosunięcie stołu. Ważna jest także stabilność, którą najlepiej zapewni budowa podstawy w kształcie litery T. W zależności od potrzeb można zdecydować się na stoliki z blatem stałym lub z blatem regulowanym.

Stoliki chirurgiczno-narzędziowe – zastosowanie

Stoliki na narzędzia to wielofunkcyjne meble medyczne, które w zależności od swojej konstrukcji doskonale sprawdzą się nie tylko na sali operacyjnej. U.B.M. Kotasińska to producent mebli medycznych z wieloletnim doświadczeniem, który w ofercie posiada dwa rodzaje stolików zabiegowych.

1. Stolik Labo typu Mayo

Stolik narzędziowy typu Mayo to popularny wśród chirurgów stolik medyczny do instrumentów chirurgicznych. Podstawa w kształcie litery T, maksymalne obciążenie do 15 kg, wykonanie ze stali nierdzewnej oraz stały, ale zagłębiony blat szafki podnoszony przy pomocy dźwigni nożnej to cechy, które idealnie sprawdzą się nawet podczas długiej i trudnej operacji.

2. Stolik przyłóżkowy Solo

Stolik dla chorego na kółkach z blokadą to mebel, który idealnie sprawdzi się obok łóżka. Konstrukcja pozwala przesunąć blat stołu bardzo blisko pacjenta, co sprawia, że stolik idealnie sprawdzi się np. do żywienia pacjenta leżącego w łóżku szpitalnym, siedzącego w fotelu lub na krześle. Co więcej, stolik medyczny Solo umożliwia zmianę wysokości blatu, a nawet kąta nachylenia. Dzięki temu pozwala idealnie dostosować pozycję do potrzeb pacjenta. Boczne ranty gwarantują, że przedmioty nie będą się zsuwać na podłogę, a wgłębienie na kubek zabezpieczy przed wylaniem napoju. Wyrób został wyposażony w dwa blaty: regulowany oraz stały, co pozwala na wybór uzależniony od potrzeb chwili. Mobilność i stabilność konstrukcji stolika medycznego gwarantują kółka z hamulcem.

W jakich placówkach medycznych stolik chirurgiczno-narzędziowy jest niezbędny?

Wyposażenie placówek medycznych w wysokiej jakości meble medyczne podnosi komfort pracy pracowników służby zdrowia, a nowoczesne i solidnie wykonane produkty robią dobre wrażenie na pacjentach oraz zapewniają im bezpieczeństwo. Stoliki chirurgiczno-narzędziowe takie jak stolik Labo typu Mayo idealnie sprawdzą się jako wyposażenie sali operacyjnej, sal zabiegowych oraz w gabinetach chirurgicznych. Z kolei stoliki na narzędzia takie jako stolik przyłóżkowy SOLO idealnie odnajdą się w szpitalach i sanatoriach, gdzie pacjenci spędzają dużo czasu w łóżku, są niesamodzielni i wymagają dużo uwagi.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSłynny neon ze złodziejami wraca na plac Kościuszki!
Następny artykułWrocławski Aquapark, jako pierwszy kompleks basenowy na świecie wprowadza płatność okiem
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.