Czy widziałeś już tę wystawę? [MONA LISA z GUZIKÓW we WROCŁAWIU]

0
a

Takiej wystawy w Polsce jeszcze nie było. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechały „Plastikowe Klasyki”, czyli nieszablonowe prace pomysłowej Jane Perkins. Brytyjka tworzy prawdziwe dzieła sztuki z plastikowych przedmiotów. Za pomocą guzików, korali i zabawek odwzorowuje obrazy mistrzów i wykonuje autorskie kompozycje. Unikatową wystawę można oglądać od soboty w Magnolia Park. Wstęp wolny!

 We Wrocławiu właśnie rozpoczyna się nietuzinkowa wystawa. Prezentowane są na niej odwzorowane lub zinterpretowane na nowo sławne obrazy w zupełnie nietypowych odsłonach. Prace zostały wykonane z plastikowych przedmiotów różnych kształtów i wielkości: guzików, koralików, sztućców, zabawek i sztucznych kwiatów. Ich autorką jest brytyjska artystka Jane Perkins, która projekt nazywa „Plastikowymi Klasykami”. Jej dzieła od 2006 roku pokazywane są na całym świecie m.in. w Nowym Jorku, Hong Kongu, Singapurze, Londynie i Brukseli. Teraz po raz pierwszy przyjechały do Polski. W Magnolia Park od 2 do 18 marca można podziwiać 14 nieszablonowych prac artystki.

Wśród tych wystawionych we Wrocławiu są klasyczne, słynne obrazy w nowych odsłonach, takie jak „Słoneczniki” i „Gwiaździsta noc” van Gogha, „Dziewczyna z perłą” Vermeera i „Mona Lisa” Leonarda. Są również w pełni autorskie dzieła wykonane z równie pomysłowym wykorzystaniem plastiku: portrety Einsteina, Beethovena i książęcej pary Kate i Williama.

Jane Perkins pisze o sobie jako o odtwórcy szukającym inspiracji w znalezionych przedmiotach i tworzeniu z nich czegoś nowego. – Kocham sztukę nieprzewidywalną i wesołą. Mam nadzieję, że moje prace sprawią, że się uśmiechniesz! – pisze na swojej stronie internetowej autorka. Jane Perkins nie zmienia barw znalezionych przedmiotów. Materiały wyszukuje w sklepach, u przyjaciół i sąsiadów. To, co inni wyrzucają, dla niej jest prawdziwym skarbem. Jak później powstają z nich obrazy? – Używam twardej deski i pistoletu z gorącym klejem, który stygnie i zasycha bardzo szybko – opisuje artystka. – Gdy skończę obraz i jestem zadowolona z efektu, pokrywam wszystko warstwą kleju PVA.

Technika zwana upcyklingiem, nawiązująca formą do kolażu i asamblażu, nie jest w sztuce niczym nowym. Jest jednak coś, co wyróżnia prace Jane Perkins i czyni je wyjątkowymi: – Wierność barwom i lojalność wobec ducha jej ulubionych obrazów – mówi Marta Kocik, manager ds. marketingu i PR w Magnolia Park. – Te prace są po prostu niesamowite! Każdy najmniejszy przedmiot ma tu swoje miejsce i jest wyrazisty. Cieszymy się, że to my pokazujemy je jako pierwsi w kraju – dodaje.

Przed odwiedzeniem wystawy warto zapamiętać radę autorki – prace warto oglądać na dwa sposoby: z dystansu, aby odebrać sens obrazu i z bliska, aby zidentyfikować użyte materiały. 

Plastikowe Klasyki – premierowa wystawa prac Jane Perkins

2 marca – 18 marca

Magnolia Park, Wrocław – wejście od ul. Legnickiej

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław na weekend: 11 najciekawszych wydarzeń [1-3 marca 2019]
Następny artykułKontrola biletów MPK Wrocław w dniach 1.03-7.03
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.