Temat używania feminatyw jest na tapecie od kilku lat. I choć coraz częściej zdarza się nam usłyszeć formę: polityczka, psycholożka i redaktorka, to dużo rzadziej słyszymy: chirurżka, naukowczyni i prezeska. Język, który niesprawiedliwie przedstawia rzeczywistość społeczną posługując się głównie męskimi formami i uznając je za neutralne, nie odzwierciedla obecności kobiet w konkretnych profesjach, życiu publicznym, nie wyraża ich równego dostępu do różnych sfer życia. Będzie też utrwalać dyskryminujące postawy, z góry wskazywać przewagę jednej płci w danym zawodzie.

Przeciwnicy feminatyw mówią, że to gwałt na języku, nowomowa i odbieranie powagi stanowiskom. Skąd bierze się obawa przed feminatywami? Czy feminatwy mają swoją historię? Czy mają wpływ na pozycje kobiet w polityce, biznesie i społeczeństwie?

Na te i inne pytanie postarają się odpowiedzieć uczestniczki debaty:

Dr hab. Prof. UWr Patrycja Matusz – prorektorka Uniwersytetu Wrocławskiego,

Dr hab. Karolina Jaklewicz, prof. PWR – Pełnomocniczka ds. przeciwdziałania dyskryminacji na Politechnice Wrocławskiej,

Adrianna Klimaszewska – Prezeska Fundacji Różowa Skrzyneczka, inicjatorka walki o możliwość stosowania feminatyw w komunikacji zewnętrznej i zewnętrznej w Urzędzie Miejskim Wrocławia,

Joanna Nyczak – Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet i dyrektorka Wydziału Zdrowia UM.

Debatę poprowadzi Jolanta Niezgodzka, radna Rady Miejskiej Wrocławia i Wiceprezeska Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.

Debata, która rozpocznie wrocławską kampanię społeczną dotyczącą stosowania żeńskich form zawodów, funkcji i stanowisk odbędzie się w czwartek (2 marca) o godz. 17:30 w Barbarze przy ul. Świdnickiej.

Debata jest współorganizowana przez Fundację Metropolis Wrocław, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, pod patronatem Wrocławskiej Rady Kobiet oraz Wrocławskiej Rady Równego Traktowania.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKoncert Muzyki Filmowej we Wrocławiu! Największe hity w doskonałych aranżacjach [BILETY]
Następny artykuł8 miejsc, gdzie zjesz wyśmienity ramen we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.