Tylko 18 minut od Rynku! Tak reklamowano we wrocławskiej prasie nowe osiedle, które powstawało za Odrą, na północnych krańcach miasta i które (nieco na wyrost?) nazwane zostało miastem-ogrodem.

W 1911 frankfurcka firma Eigenheim Baugesellschaft für Deutschland m. b. H. (Towarzystwo Budowy Domów Jednorodzinnych) zakupiła podmiejskie tereny za Odrą, na północy Wrocławia: na obszarze dawnej wsi Carlowitz miało powstać pierwsze wrocławskie miasto-ogród (Gartenstadt Carlowitz), z kilkudziesięcioma domami, rynkiem, siedzibą firmy, garażem dla omnibusów i własną oczyszczalnią ścieków.

DSC6351m-456x456

Do 1913 ukończono 40 domów przy trzech, już istniejących ulicach. Główny architekt firmy, czyli Paul Schmitthenner, dla którego była to pierwsza samodzielna praca (po praktyce w Gartenstadt Hellerau), nie mógł więc zaplanować całego miasta-ogrodu, a jedynie stworzyć trzy enklawy, różniące się między sobą rodzajem zabudowy. Centrum dzielnicy stał się plac Am Markt (dziś pl. Piłsudskiego), zrealizowany po 1913 przez następcę Schmitthennera, wrocławianina Ericha Graua.

źródło: www.wroapp.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKąpielisko przy ul. Królewieckiej zamknięte w związku z decyzją Sanepidu
Następny artykułStawowa City – nowa inwestycja przy Dworcu Głównym
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.