Mimo że na rynku IT od jakiegoś czasu można zaobserwować pewne spowolnienie, ofert wciąż nie brakuje – zwłaszcza dla ekspertów. Aktualnie jednak kluczową kwestią jest zwrócenie uwagi na obecne potrzeby rynku pracy. Jak wyglądają prognozy dla firm i kandydatów z Wrocławia?

Liczba ofert coraz mniejsza – ponad 100 kandydatów na jedno stanowisko

Według wielu ekspertów trendy z roku 2023 i 2024 wskazują koniec rynku pracownika w sektorze IT. Liczba ofert publikowanych przez firmy z tej branży jest coraz mniejsza, mimo stałego wzrostu liczby kandydatów. Jak podaje portal No Fluff Jobs w swoim raporcie „Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?”, w pierwszym kwartale roku 2024 opublikowano o 13,8% mniej ofert w porównaniu z analogicznym okresem w 2023.

Jednocześnie wiąże się to z odwrotną tendencją wśród liczb kandydatów, którzy mogą mieć coraz większy problem ze znalezieniem stanowiska. Na pojedynczą ofertę przypada aktualnie już ponad 50% więcej aplikacji niż rok temu. Oznacza to, że osoby poszukujące pracy muszą liczyć się ze sporą konkurencją, podczas gdy rekruterzy mają ogromną liczbę zgłoszeń do przeglądania. W przypadku najbardziej rozchwytywanych obszarów (głównie frontend) liczba kandydatów na jedno stanowisko wynosi już średnio 180 osób. Dla testerów, Scrum Masterów czy Project Managerów parametr ten również często przekracza granicę 100 zgłoszeń na ofertę.

Eksperci wciąż mogą liczyć na korzystne warunki

Choć rynek IT stawia obecnie spore wyzwania pod względem szukania pracy, eksperci z doświadczeniem w określonych dziedzinach nadal stoją na dobrej pozycji. Aktualnie jednak jeszcze ważniejsze niż wcześniej jest stałe rozwijanie swojej wiedzy i dostosowanie się do wymogów rynku pracy. Wśród obszarów, w których zapotrzebowanie na specjalistów wciąż jest wysokie, można wyróżnić m.in.:

  • DevOps i SRE – podczas gdy klasyczny DevOps to dział odpowiedzialny za procesy CI/CD i deployment na środowiskach deweloperskich, zespoły SRE skupiają się w głównej mierze na środowiskach produkcyjnych. Obydwa z tych obszarów zapewniają obecnie jednak interesujące możliwości zatrudnienia w firmach z Wrocławia i nie tylko.
  • Chmura – rozwiązania cloud są już podstawą funkcjonowania biznesu w wielu branżach. W tym sektorze można wyróżnić trzech głównych dostawców: AWS, Azure i Google Cloud. Dysponowanie odpowiednią wiedzą dotyczącą rozwiązań jednego z nich, wraz ze stosownym certyfikatem, może znacznie zwiększyć szanse na zatrudnienie.
  • Cyberbezpieczeństwo – w obliczu stale rosnących zagrożeń cyfrowych obszar cybersecurity odgrywa istotną rolę zarówno dla przedsiębiorstw, jak i sektora publicznego. Eksperci od tego typu zagadnień mogą liczyć na sporą liczbę ciekawych posad.

Wsparcie w rekrutacji w IT z profesjonalną agencją HR

Jak poradzić sobie z coraz trudniejszymi warunkami na rynku IT? Zarówno kandydaci, jak i pracodawcy mogą skorzystać z usług profesjonalnych agencji HR, które oferują szeroki zakres wsparcia w rekrutacji i nie tylko. Przy wyborze partnera warto stawiać na firmy specjalizujące się w wymagających branżach, do których bez wątpienia należy IT. Jednym z przykładów jest firma HRK z siedzibą w Warszawie, dysponująca również oddziałami w innych największych miastach Polski – m.in. we Wrocławiu. Więcej informacji można znaleźć na stronie firmy: https://www.hrk.pl/oddzialy/wroclaw/.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBędzie się działo we Wrocławiu! Santander Letnie Brzmienia już za moment. Lato muzycznych emocji zaczyna się w lipcu!
Następny artykułCzy wiesz dlaczego warto wybrać firmę sprzątającą Onlyclean?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.