Błyskawiczne wycieczki — 3 piękne miejsca godzinę drogi od Wrocławia

0

Bogactwo zabytków przyrodniczych, tętniące życiem ulice i zapierająca dech w piersiach architektura — duch Dolnego Śląska z pewnością mieszka we Wrocławiu. Jednak w pobliżu nie brakuje atrakcji turystycznych i miejsc będących rajem dla podróżników. Warto zatem rozejrzeć się i odkryć to, co najlepsze w regionie.

Sprawdź nasze pomysły na 3 błyskawiczne wycieczki, godzinę drogi od Wrocławia!

Góra Ślęża

Ślężański Park Krajobrazowy to spektakularny teren pełen pięknych przyrodniczych szlaków, a wiele z nich prowadzi na Ślężę. Jest to najwyższy szczyt całego Przedgórza Sudeckiego, o wysokość 717,5 m n.p.m. z punktem widokowym, z którego roztaczają się panoramiczne widoki na okolicę. Aby wejść na Ślężę, najpierw należy dotrzeć do miejscowości Sobótka. Dzięki dobrej komunikacji z Wrocławiem dojedziesz tam pociągiem lub autobusem.

Wyprawa na Ślężę to świetna opcja dla osób, które szukają pomysłu na wypoczynek na łonie natury. Na szczycie gór znajduje się majestatyczny kościół i wiele pięknych miejsc do zrelaksowania się. Zimą Ślęża również zachwyca pięknymi miejscami, warto zdecydować się na żółty szlak zaczynający się pod Domem Turysty pod Wieżycą. Jest on łatwy do przejścia, dlatego nada się dla każdego, a śnieg nie będzie przeszkodą.

Polecane atrakcje: kościół Najświętszej Marii Panny, miejscowość Sobótka, piesze wycieczki.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Ten największy w Polsce park krajobrazowy to przepiękny i spokojny zakątek pełen mokradeł, lasów, łąk i stawów. Obszar zamieszkiwany jest przez wiele gatunków ptaków (kormorany, czaple, myszołowy, rybołowy, pelikany różowe, bociany czarne), przez co jest to prawdziwy raj dla ornitologów. Piękne Stawy Milickie znajdują się niedaleko dworca, a w okolicy zwiedzić można ścieżkę edukacyjną „W krainie stawów”, Muzeum Tradycji Rybactwa w Rudzie Sułowskiej. Cały rezerwat przyrody obfituje w wiele szlaków rowerowych, pieszych, a nawet konnych i kajakowych. 

Dolina Baryczy pełna jest atrakcji przez cały rok. Zimą można udać się do Muzeum Bombki w Miliczu, które znajduje się na terenie dawnej fabryki bombek, niegdyś największej w Polsce. Obiekt ma na celu ochronę dziedzictwa Doliny Baryczy, a podziwiać w nim można ok. 6 tysięcy różnych ozdób choinkowych. 

Polecane atrakcje: obserwacja ptaków, spływy kajakowe po Baryczy, szlak rowerowy – trasą dawnej kolejki wąskotorowej, Muzeum Bombki.

Zamek Książ

Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego Zamek Książ jest największym zamkiem na Dolnym Śląsku i trzecim co do wielkości w Polsce. O historii tego miejsca pisano już w XIII wieku. Budynek zamieszkiwany był przez różne rody królewskie i przetrwał wiele zniszczeń w wyniku obcych najazdów. Dziś jednak jest niezwykle ważną atrakcją turystyczną. Otoczone pięknymi lasami i górami, miejsce oferuje imponujące widoki na okolicę. Warto także zwiedzić ruiny starego zamku Książ, do których wiedzie malowniczy szlak przez las i skały. 

Jeśli chodzi o zimowe atrakcje, Zamek Książ Was nie zawiedzie. Warto jednak ubrać odpowiednie górskie, zimowe buty, przed przystąpieniem do eksploracji okolicy. 

Polecamy udać się na spacer Ścieżką Hochbergów, która wiedzie wzdłuż wąwozu rzeki Pełcznicy. Na trasie znajduje się mnóstwo mostków, punktów widokowych, ławeczek i kładek.

Polecane atrakcje: zwiedzanie zamku z przewodnikiem, wędrówki po okolicznych terenach przyrodniczych, palmiarnia w Wałbrzychu (tuż obok zamkowego parku), Ścieżka Hochbergów.

Autorka: Karolina Baworowska

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 3 najciekawsze miejsca we Wrocławiu i okolicach, w których poczujesz świąteczny klimat

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Rozświetlenie choinki na Rynku. Kiedy w tym roku?
Następny artykułCzysta 4 – miastotwórcza inwestycja w samym centrum Wrocławia!
Odkryj Wrocław na nowo