Postęp technologiczny tworzy idealne warunki do pracy zdalnej. Większość ludzi do wykonywania swojej pracy potrzebuje wyłącznie komputera, telefonu i szybkiego łącza internetowego. Dzięki przechowywaniu danych w chmurach, specjalnym programom do zarządzania danymi czy komunikatorom, można sprawnie porozumiewać się ze swoją firmą pracując z domu. Choć praca zdalna to ryzyko „ciągłej pracy”, taki tryb zyskuje na popularności, szczególnie w przypadku pracowników branży IT.

Pracodawcy otwierają się na nowe rozwiązania
Jason Fried w wystąpieniu „Dlaczego nie pracujemy w miejscu pracy” twierdzi, że praca w biurze składa się z faz, podobnych do tych, które występują podczas snu. W momencie kiedy ktoś przerwie nam jedną z nich, trzeba się cofnąć i zacząć od samego początku. Tego typu zaburzenia wyprowadzają z danego rytmu, zakłócając wykonywanie zadań. Kiedy mieszkanie staje się domowym biurem, istnieje mniejsze ryzyko rozproszenia i wybicia z koncentracji. W biurze pracownicy często nie mają wpływu na bodźce, które odciągają ich uwagę od pracy. Dlatego pracodawcy coraz częściej rozważają, a nawet sugerują podjęcie pracy zdalnej, mogącej przynosić korzyści nie tylko pracownikom, ale często również zatrudniającym.

Praca zdalna najpopularniejsza w branży IT
Pracownicy z tego sektora są świetnymi fachowcami, cenionymi zarówno przez polskich, jak i zagranicznych pracodawców. To właśnie przedstawiciele tej branży coraz częściej decydują się na pracę z domu, ponieważ ich fizyczna obecność w biurze nie jest konieczna do wykonania pracy i realizacji podejmowanych projektów. Informatycy i programiści również cenią sobie możliwość pracy z domowego zacisza, samodzielnie układając swój grafik i harmonogram dnia, dostosowując się jedynie do ram czasowych określanych przez pracodawcę. – Nasi pracownicy i ich potrzeby są dla nas bardzo ważne. Wiemy, że przedstawiciele branży IT cenią sobie możliwość tzw. home office, czyli czasowej pracy zdalnej. Pozwala im to łatwiej godzić życie prywatne z zawodowym. Dlatego nasza firma udostępnia takie rozwiązania, oczywiście w ramach możliwości projektowych – komentuje Joanna Kabat-Szwaba, Head of Recruitment SMT Software Services.

Wiele zalet pracy zdalnej

Atutem pracy zdalnej jest możliwość współpracy ze specjalistą z innego miasta, niż siedziba korporacji. Stwarza to okazję do pozyskania nowych, zdolnych pracowników, którzy nie mogliby współpracować z daną firmą ze względu na odległość między biurem a miejscem zamieszkania. Dzięki elastycznej formie zatrudnienia, która wpływa na jakość ich życia pracownicy są bardziej zmotywowani do pracy. Przekłada się to na ich efektywność i wydajność. Wiąże się to także z obniżeniem podstawowych kosztów utrzymania pracownika w przedsiębiorstwie i zmniejszenia koniecznej powierzchni biurowej.

Deweloperzy wychodzą naprzeciw nowemu zjawisku
Na nowe trendy reagują również deweloperzy, którzy coraz częściej dostosowują swoje inwestycje do nowych potrzeb. Projektują mieszkania tak, by przestrzeń była funkcjonalna zarówno do codziennego życia, jak i pracy. – Coraz częściej zauważamy, że wielu klientów poszukujących mieszkania, rozgląda się za lokalem, które będzie pełniło funkcję domu i biura jednocześnie. W przypadku mniejszego mieszkania, ważną rolę odgrywa jego układ. Najlepsze rozwiązanie pozwoli na zagospodarowanie pewnej przestrzeni jako miejsca pracy. Jeżeli klienci zdecydują się na zakup mieszkania o większym metrażu, atutem jest dodatkowy pokój, który przeznaczą na gabinet. Obecnie mieszkanie nabiera nowych funkcji, zaspokaja nowe potrzeby, domowe biuro zapewni lepszą izolację od codziennej biurowej rutyny – komentuje Jakub Orski, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Rynek pracy zdalnej może stać się faktem

Obecnie pracę zdalną w Polsce wykonuje 3% zatrudnionych. W Europie ten wskaźnik wynosi 15% a według prognoz London Business School oraz Deloitte, w 2020 co drugi zatrudniony w krajach europejskich będzie mógł pracować w domu . Zmiany na rynku pracy stały się wyzwaniem nie tylko dla samych pracowników, ale również dla rynku usług, dzięki którym dostępne rozwiązania technologiczne dają coraz więcej możliwości dla rozwoju pracy zdalnej. Deweloperzy wychodzą naprzeciw wymaganiom, gwarantując wysoką jakość inwestycji, jednocześnie zapewniając funkcjonalność i odpowiednie dostosowanie mieszkań. Dzięki temu praca zdalna będzie dużo łatwiejsza, wiedząc, że zagospodarowanie biura nie zaburzy porządku naszego życia prywatnego.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWytypuj wynik meczu Polska-Portugalia i wygraj lot nad Wrocławiem! [KONKURS]
Następny artykułZobacz wywiad z prof Janem Miodkiem
Odkryj Wrocław na nowo