Przyszła cieplejsza odmiana wiosny, pora zabrać się za autorskie uprawy w ogródkach. Do tego przyda się kompost. Można go uzyskać od 8 maja w PSZOK przy kompostowni Ekosystemu na Janówku. Wystarczy przynieść do PSZOK zużyty elektroodpad – np. mikser, laptop czy mikrofalówkę – i go na taki E-kompost wymienić.
Każdego roku w kompostowni Ekosystemu na ulicy Janowskiej z 6000 ton odpadów zielonych Ekosystem produkuje 3000 ton E-kompostu. Jego wytwarzanie trwa około 12 tygodni. Posiada stosowny certyfikat jakości.
ILE, GDZIE, KIEDY?
Każdy mieszkaniec Wrocławia będzie mógł przyjechać po maksymalnie 1m3 E-kompostu. Kompostownia znajduje się obok PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Janowskiej 51. Czynna jest od poniedziałku do piątku, od 7 do 15. A także w wybrane soboty w takich samych godzinach. Pakowanie odpowiedniej dla siebie ilości kompostu (do worka czy wiaderka), a także transport kompostu leży po stronie mieszkańców.
CO DAJE E-KOMPOST?
Regularne stosowanie kompostu pozwoli wzbogacić glebę w próchnicę, a tym samym zwiększyć jej żyzność i żywotność. A to przekłada się na lepsze plony. E-kompost dostarczy także mikroelementów dla roślin i zwiększy pojemność wodną i powietrzną, dzięki czemu sprawi, że gleba stanie się przewiewna i pulchna.
CO UZNAJEMY ZA ELEKTROODPADY?
To nic innego jak zepsute, już nieużywane bądź przestarzałe sprzęty elektryczne i elektroniczne. Poniżej kilka przykładów takowych sprzętów.
– te elektroniczne, to np.: ekrany, monitory, telefony, rzutniki, głośniki, kamery cyfrowe, radia, nawigacje, drukarki czy sprzęt internetowy, taki jak, np. routery
– w tej grupie są także gabarytowe sprzęty AGD, typu: kuchenki, pralki, piekarniki, zmywarki; i AGD o mniejszych gabarytach, chociażby: odkurzacze, żelazka, tostery, kuchenki mikrofalowe, roboty kuchenne, czajniki; a także wentylatory, lampy, czujniki dymu czy termostaty