Wyjątkowa wystawa śląskiej porcelany w Muzeum Miejskim Wrocławia

0

Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Muzeum Śląskie w Görlitz zapraszają na wyjątkową wystawę porcelany zwanej niekiedy „białym złotem”. Ekspozycja w całości składa się nie pokazywanych wcześniej we Wrocławiu przedmiotów, które przez lata kolekcjonowało Muzeum Görlitz oraz osoby prywatne zakochane w śląskiej porcelanie.

To właśnie one kilka lat temu przekazali do muzeum swoje potężne zbiory. Ponad 15 tysięcy sztuk porcelany z Dolnego i Górnego Śląska przyjechało do Görlitz w 200 kartonach! Od tego momentu Muzeum Śląskie w Görlitz posiada największą i najcenniejszą kolekcję śląskiej porcelany na świecie.

Szczególnie Dolny Śląsk był europejską „krainą porcelany”. Jej produkcja odgrywała bardzo ważną rolę jako jedna z czołowych gałęzi przemysłu. Kilkadziesiąt firm produkowało tutaj w latach 1820-1945 porcelanę w największych i najnowocześniejszych fabrykach w Niemczech. Z pieców wyjeżdżało rocznie kilkadziesiąt milionów porcelanowych naczyń i ozdób. Śląska  porcelana była ceniona na całym świecie. Również dlatego dziś zdobi ona czołowe kolekcje muzealne oraz zbiory prywatne na niemal wszystkich kontynentach.

Na wystawie zaprezentowano najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe egzemplarze z tej “krainy porcelany” reprezentujące style od neorokoko do art déco. To ponad 300 sztuk pięknych naczyń z czołowych śląskich fabryk m.in. z Wałbrzycha i Jaworzyny Śląskiej.

Śląsk – kraina porcelany
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu

13.05 – 31.12.2023
wernisaż – 12.05.23 – godz. 17.00

Wystawa płatna – 15pln/10pln

Więcej – www.facebook.com/muzeum.miejskie.wroclaw

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTakiego wydarzenia jeszcze nie było! MPK Wrocław zaprasza na Dzień Otwarty przy nowej trasie tramwajowej przez Popowice
Następny artykułAkcja Ekosystemu: Oddaj odpady elektro – odbierz E-kompost na działkę czy do ogrodu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.