Od 8 marca 2018 zacznie działać nowy system dystrybucji biletów, który będzie znacznym uproszczeniem zakupów w komunikacji miejskiej. Pojawi się więcej biletomatów, a za przejazd pojazdem będzie można zapłacić za pośrednictwem elektronicznego kasownika. Dodatkowo Operator zapewnia o nowych formach płatności za podróż – za pomocą telefonu lub portmonetką karty URBANCARD.
Zostaną również otwarte nowe punkty Obsługi Klienta i oprócz do tych znajdujących się na ul. Grabiszyńskiej i Prusa, będziemy mogli udać się na ul. Racławicką i Ładną.
– Pasażerowie komunikacji miejskiej będą mogli skorzystać z większej liczby biletomatów na przystankach, nowych elektronicznych kasowników z możliwością dokonania opłaty za przejazd, więcej biur obsługi klienta, także tych dla studentów. Będzie dużo nowych form płatności za podróż (również telefonem) i opcji na samej karcie elektronicznej – mówi Lech Filipiak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Podróżni będą mogli wyrobić nową URBANCARD z opcją wirtualnego portfela, jednakże zmiana dotychczasowej nie jest obowiązkowa. Niebieska karta będzie ważna podczas kontroli i bez problemu będzie można zakodować na niej bilet.
Nową formą zakupu biletu będzie zaszyfrowanie go na naszej zbliżeniowej karcie płatniczej. Operator zapewnia, że podczas kontroli będzie on równie ważny, co bilet papierowy. Dane karty będą przechowywane na bezpiecznym serwerze. Dla tych jednak, co nie zdecydują się na tę formę płatności, istnieje oczywiście możliwość wydrukowania tradycyjnego biletu, który trzeba będzie skasować.
– Pasażerowie otrzymają możliwość kupienia biletu jednorazowego lub czasowego bezpośrednio w kasowniku, w modelu „bilet na karcie”. System URBANCARD będzie automatycznie przypisywać taki bilet do numeru karty płatniczej, którą był dokonany zakup. Dzięki temu papierowy bilet w ogóle przestanie być potrzebny, a jego rolę z powodzeniem przejmie karta zbliżeniowa. Dzięki temu szybkie, wygodne i bezpieczne płatności zbliżeniowe, które wrocławianie dobrze znają ze sklepów, zyskają nowy wymiar w komunikacji miejskiej – mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.
Elektroniczna Portmonetka zaś to całkiem nowe rozwiązanie. Będzie można przechowywać na niej środki finansowe. Kartę URBANCARD EP będzie można doładować w stacjonarnych Automatach Biletowych, Punktach Sprzedaży i stronie www. Dodatkowo nadal będzie ona nośnikiem biletów okresowych.
Nowy System to także więcej urządzeń, przy pomocy których możemy nabyć lub skasować bilet. W komunikacji miejskiej pojawi się 820 mobilnych biletomatów i 3300 elektronicznych kasowników – po kilka na środek transportu.
Dodatkowo dotychczasowe 125 automatów biletowych zostanie zastąpione przez 170 nowoczesnych. Nowe maszyny będą akceptowały transakcje zbliżeniowe kartami płatniczymi, te przy pomocy BLIK czy Android Pay.
Ogromnym udogodnieniem związanym z Nowym Systemem jest wzrost liczby urządzeń, przy pomocy których możemy nabyć lub skasować bilet. Na pokładach pojazdów komunikacji miejskiej, w miejsce 820 mobilnych biletomatów pojawi się 3300 nowych elektronicznych kasowników, po kilka na środek transportu.
– Unikatowy system gwarantuje dodatkowo niski koszt utrzymania systemu dystrybucji oraz zabezpieczenie przed oszustwami. Daje on możliwość ewolucji systemu w przyszłości i jego coraz lepsze dostosowanie do dynamicznie zmieniającej się przestrzeni miejskiej. Dla pasażerów wiąże się on z wymiernymi korzyściami w postaci m.in. całodobowego dostępu, możliwości korzystania z komunikacji bez tradycyjnego biletu oraz wyboru dogodnej formy wnoszenia opłaty za przejazd – wylicza zalety nowego rozwiązania Jacek Sieński, dyrektor działu handlowego, Pion Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej S.A.
Więcej informacji na stronie URBANCARD
Mat. prasowe Wydział Komunikacji Społecznej