W Centrum Historii Zajezdnia rozpoczyna się nowy cykl seansów filmowych. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy, które w PRL-u zostały zatrzymane przez cenzurę i odłożone na półkę na wiele lat. Już 15 lutego zostanie zaprezentowany Przypadek w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
Kiedy w latach 1944-1990 w PRL-u działał Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, wiele filmów zostało ocenzurowanych, a niektóre w ogóle nie zostały dopuszczone do dystrybucji. Urząd nie dopuszczał, aby treści krytykujące władze, dostawały się do obiegu publicznego.
Przez to wiele rolek filmowych trafiło na półkę i stało się tzw. „półkownikami”. Czas wstrzymywania ich przed rozpowszechnianiem był różny. Najwięcej musiał czekać Aleksander Ford, który zmarł przed premierą wyprodukowanego w 1958 roku filmu Ósmy dzień tygodnia. Film z fantastyczną rolą Zbigniewa Cybulskiego doczekał się premiery dopiero 25 lat później.
Cykl „Kino na cenzurowanym” będzie prezentował właśnie takie filmy. Rozpocznie się on 15 lutego pokazem Przypadku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, którego premiera odbyła się dopiero sześć lat po zakończeniu zdjęć – w 1987. Podczas seansu zostanie zaprezentowana wersja filmu po rekonstrukcji cyfrowej z fragmentami usuniętymi przez cenzurę.
Bilety w cenie 5 zł będą dostępne na godzinę przed seansem w kasie Centrum Historii Zajezdnia. Seans rozpocznie się o godzinie 18.00.
Kino na cenzurowanym | harmonogram projekcji:
15 lutego, 18.00 | Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski
15 marca, 18.00 | Przesłuchanie, reż. Ryszard Bugajski
19 kwietnia, 18.00 | Matka Królów, reż. Janusz Zaorski
17 maja, 18.00 | Dreszcze, Wojciech Marczewski
Miejsce: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
mat.prasowe Centrum Historii Zajezdnia