Już 25 listopada we wrocławskim kinie DCF odbędzie się pilotażowa edycja festiwalu Korelacje. Ekspertki od słów, Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało, przygotują autorskie narracje do wybranych przez siebie filmów. Tradycyjny seans filmowy zamieni się w słuchowisko połączone z obrazem. To nowy sposób doświadczania kultury, dostępny również dla osób ze szczególnymi potrzebami. Bilety już w sprzedaży.
Korelacje to literackie interpretacje kinowych dzieł w formie audiowizualnej. – Chcemy tworzyć przestrzeń dostępną dla każdego w tym samym czasie, w której przenikają się film, literatura i muzyka. Charakterystyczny styl pisania artystek nada filmom nowych znaczeń. Interpretowane będą obrazy, scenariusz, dźwięk i muzyka – mówi Piotr Krzykwa, pomysłodawca festiwalu Korelacje i członek Kineskop Studio. W pilotażowej edycji festiwalu wezmą udział dwie znakomite twórczynie: Dorota Masłowska, laureatka Nagrody Literackiej „Nike”, pisarka, dramatopisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka i producentka muzyczna oraz Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, której wiersze przełożono na 15 języków, krytyczka literacka, pisarka i publicystka.
Każda z nich przygotuje autorską interpretację tekstu do audiodeskrypcji opisującą przebieg i odbiór wybranego przez siebie filmu. Teksty zostaną przez autorki nagrane, a następnie zmontowane w filmie i wyświetlone w kinie jako słuchowisko filmowe. Dzięki temu osoby niewidome je usłyszą, a osoby niesłyszące przeczytają. – Korelacje to nowa, unikatowa formuła prezentowania sztuki filmowej na mapie Wrocławia. Cieszymy się, że wspólnie możemy propagować kulturę dostępną, oferować wydarzenia bez barier integrujące publiczność ze szczególnymi potrzebami – podkreśla Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które jest współorganizatorem festiwalu.
Seanse rozpoczną się równolegle – 25 listopada o godz. 18:00. Po filmach (ich tytuły pozostają tajemnicą) odbędzie się spotkanie z Dorotą Masłowską i Agnieszką Wolny-Hamkało tłumaczone na język migowy, które poprowadzi Jan Pelczar. Bilety na wydarzenie dostępne są w kasach kina DCF lub przez stronę internetową: https://dcf.wroclaw.pl/festiwal-korelacje-autorskie-narracje-filmow-bez-barier/
Jesień w DCF: kino czeskie, maraton z filmami Wendersa i 100 lat Warner Bros
Festiwal Korelacje to część bogatego programu przygotowanego w sezonie jesiennym przez kino DCF. Jeszcze w listopadzie odbędzie się weekend z kinem czeskim (17-19.11). Na kinomaniaków i kinomaniaczki czeka też impreza taneczna (23.11) po filmie „Wielki Gatsby” (reż. Baz Luhrmann) – to finał cyklu pokazów organizowanych z okazji 100-lecia wytwórni Warner Bros. A już na początku grudnia (2.12) szykuje się maraton z filmami wybitnego niemieckiego reżysera, Wima Wendersa. Prócz gorących premier, regularnych pokazów filmowych czy wydarzeń specjalnych widzowie i widzki DCF-u mogą liczyć na stałe cykle: poniedziałki z DKF-em, wtorki dedykowane seniorom i seniorkom oraz tanie środy i studenckie czwartki, jak również seanse będące częścią autorskiego programu edukacyjnego DCF-u dla szkół i kadry nauczycielskiej. – Dolnośląskie Centrum Filmowe jest w rozkwicie. Odwiedza nas znacznie więcej osób niż w zeszłym roku – w kinie DCF to wzrost frekwencji aż o 21% w drugim kwartale i o 45% w trzecim. Działamy intensywnie z programowaniem, edukacją i produkcją filmową, rozwijamy współpracę z partnerami, jak American Film Festival czy MFF Nowe Horyzonty – mówi Klich-Kozłowska.
Kino DCF to jedno z najnowocześniejszych kin studyjnych w Polsce z ponad stuletnią tradycją filmową. Tylko tutaj sale kinowe – Warszawa, Lalka, Lwów i Polonia – noszą nazwy legendarnych wrocławskich kin. Na miejscu działają prowadzona przez ASP Wrocław Galeria KINO oraz kawiarnia Food Think Tank. Kino DCF we Wrocławiu jest częścią Dolnośląskiego Centrum Filmowego, w skład którego wchodzą również kina studyjne w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Żarach, Lubaniu i Legnicy. Od niedawna DCF programuje także weekendowe seanse repertuarowe w Miliczu.
Więcej informacji: https://dcf.wroclaw.pl/