Wrocław ma ponad tysiąc lat i jest jednym z najpiękniejszych europejskich miast. W dodatku tętni życiem i obfituje w ciekawe atrakcje. Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie warto się wybrać, jesteś na właściwej stronie.
Przygotowaliśmy zestawienie 10 miejsc, za które pokochasz Wrocław!
1. Wyspa Słodowa
Nazwa tej wyspy znajdującej się w centrum Wrocławia pochodzi od słodowni, która istniała w XV wieku. Słodowa znajduje się na Odrze, jest bardzo zielona i niezabudowana. Można dostać się na nią jednym z mostów. Wyspa ta to popularne miejsce spotkań i pikników.
Od 2013 roku Gmina Wrocław organizuje tam różne wydarzenia, takie jak kina plenerowe, warsztaty, zawody sportowe, czy też koncerty.
2. Pergola z fontanną multimedialną
Jeśli szukasz idealnego miejsca na chwilę wytchnienia lub relaksujący spacer w upale lato, odwiedź Pergolę we Wrocławiu. Jest to unikalna konstrukcja o długości 640 m, złożona z łącznie 750 żelbetowych słupów, z których większość jest całkowicie porośnięta winoroślą. Obok znajduje się niesamowita fontanna multimedialna, która jest wspaniałym audiowizualnym doświadczeniem.
3. Hala Stulecia
Okolice Hali Stulecia są świetną opcją dla osób, które chcą odpocząć od scenerii wrocławskiego starego miasta. Obszar otaczający kopułę Hali Stulecia pełen jest zieleni i oferuje wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Miłośnicy historii znajdą coś dla siebie w fascynującym Centrum Poznawczym Hali Stulecia, które przekazuje historię wrocławskiej przeszłości.
4. Wrocławskie Zoo — Afrykarium i liczne tereny zielone
Wrocławskie zoo znane jest z nowoczesnego Afrykarium, które działa przez cały rok. Co więcej, tereny zoo znajdują się blisko Odry, a dookoła znaleźć można wiele beach barów z rozbudowaną ofertą napojów, dań i przekąsek.
5. Park Wschodni — dzika natura w mieście
Park Wschodni położony jest w południowo-wschodniej części Wrocławia, na dwóch wyspach otoczonych rzeką Oławą. Jedyne wejście do parku znajduje się przy ulicy Krakowskiej. Teren jest urzekający i niezwykły — śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z piękniejszych parków w Polsce. To, co jest w nim tak wyjątkowe, to to, że znajdują się w nim zarówno spokojne miejsca przystosowane do rodzinnych pikników, jak i obszary, które zasadniczo wyglądają jak dziki las.
Park nie przyciąga wielu odwiedzających, więc naprawdę można poczuć się jak w zaczarowanej puszczy. Dzikie sarny czasem wkraczają do parku z pobliskich lasów.
6. Ogród Japoński
Jeśli chcesz odkryć najpiękniejsza zakątki Wrocławia, nie zapomnij zajrzeć do olśniewającego ogrodu japońskiego. Pochodzący z 1913 roku malowniczy ogród jest hitem wśród lokalnych fotografów ślubnych.
7. Ostrów Tumski i latarnik
Ostrów Tumski to idealna opcja na ucieczkę od zgiełku starego miasta. Spacer warto rozpocząć od uroczego Mostu Tumskiego, słynącego z kłódek zakochanych, a następnie udać się uliczką do katedry św. Jana Chrzciciela.
Dodatkowy urok Ostrowa Tumskiego pojawia się o zachodzie słońca, kiedy wrocławski latarnik osobiście zapala 103 lampy gazowe, co jest tradycją sięgającą 1846 roku. Aby uchwycić ten magiczny moment, poczekaj na ulicy Katedralne na zachód słońca.
8. ul. Bogusławskiego
Uliczka ta biegnie wzdłuż klimatycznego ceglanego nasypu kolejowego, w którym mieszczą się liczne lokale usługowe i puby. Znaleźć tu można wiele klubów z rzemieślniczymi piwami, dobrą muzyką, a także świetną pizzerię i sklep z włoskimi winami. Urokliwa atmosfera nasypu przyciąga wielu ludzi, w tym artystów z dwóch znajdujących się w pobliżu teatrów i centrum filmowego.
Wszystkie lokale przy ulicy Bogusławskiego mają jeszcze jedną wspólną cechę – od czasu do czasu słychać hałas przejeżdżającego nad nimi pociągu. Zwykle jednak klienci nie wydają się mieć nic przeciwko.
9. Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe ma łącznie trzy siedziby, które wystawiają ponad 200 tys. eksponatów. Powstało ono w roku 1894 i jest to jedno z największych i najsłynniejszych muzeów znajdujących się na Dolnym Śląsku. Miejsce to jest obowiązkową pozycją dla miłośników sztuki, kultury i historii.
10. Panorama Racławicka
Panorama Racławicka znana jest ze swojej wielkości i artystycznego rozmachu. Jest to bardzo rzadkie dzieło sztuki — obraz upamiętniający zwycięską bitwę Kościuszki pod Racławicami. Malowidło ma wymiary: 15 m szerokości i 114 m długości i wypełnia całą przestrzeń specjalnej rotundy. Obraz namalowany został przez znanego malarza Jana Stykę, który współpracował z wieloma utalentowanymi artystami polskimi.
Panorama Racławicka początkowo znajdowała się we Lwowie, a po II wojnie światowej przeniesiona do Wrocławia. Podziwianie tego ogromnego obrazu to niemal obowiązkowy punkt wycieczkowy.