Ciepłe ubrania podczas zimowych miesięcy to bardzo ważny element, który pozwala uniknąć negatywnych skutków wyziębienia i zapewnia dobrą ochronę przez chłodem podczas przebywania na świeżym powietrzu. Czy wiesz jednak jaką odzież powinno się nosić zimą, by zagwarantować sobie komfort termiczny, nawet przy minusowych temperaturach?
Istnieją bowiem dwie główne kategorie: ubrania termiczne i termoaktywne. Nie są one tym samym, więc warto poznać jakie są między nimi różnice.
Czym wyróżnia się odzież zimowa termiczna?
Odzieży termicznej nie należy mylić z innymi typami zimowych ubrań. Są to rzeczy, które przede wszystkim osłaniają ciało przed opadami atmosferycznymi, mrozem oraz wiatrem. Najczęściej to dość grube ubrania, o zwartej strukturze, które zapewniają odpowiednią izolację termiczną. Należą do nich na przykład polarowe bluzy, ocieplane kurtki czy wełniane czapki i rękawiczki. Mogą także pełnić funkcję swego rodzaju osłony, która zapobiega przed zmoknięciem albo przewianiem, zatrzymując przy tym wilgoć w środku, a nie odprowadzając ją na zewnątrz. Niestety w większości przypadków odzieży tego typu, użytkownicy nie mogą spodziewać się dobrej wentylacji. Przez to często narzeka się na przykład na przegrzanie lub zbytnią potliwość.
Dla kogo są ubrania zimowe termoaktywne?
Odzież termoaktywną z kolei należy zaliczyć do wyposażenia sportowego. Służy ona najczęściej podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej (głównie na powietrzu), ponieważ ma za zadanie utrzymać właściwą temperaturę ciała. Nie ogrzeje nas jednak, co jest częstym, błędnym założeniem konsumentów wybierając tego typu ubrania. Podobnie jak produkty termiczne, ubrania te izolują ciało od czynników zewnętrznych, ale nie zatrzymują całkowicie potu tylko odprowadzają go za zewnątrz. Dzięki temu ubranie nie nasiąka wilgocią, a tym samym nie powoduje, że podczas wysiłku fizycznego marzniemy. Tego typu odzież jest najczęściej wykonana ze sztucznych materiałów, między innymi poliamidu.
Czy odzież termoaktywna na zimę zawsze będzie działać?
W przypadku odzieży zakładanej zimą najważniejsza jest jej zdolność do odprowadzania potu. Właściwość ta sama z siebie nie znika, ale może się znacznie zmniejszyć na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Pranie w zwykłym, niedostosowanym do rodzaju materiału proszku, może znacząco wpłynąć na właściwości tkaniny. Z tego powodu, jeśli nosisz bieliznę termoaktywną, pamiętaj o tym, by stosować do niej odpowiednie środki piorące. Pozwolą ci to jak najdłużej cieszyć się najwyższą jakością produktów.
Czy specjalna odzież zimą jest konieczna?
Nikt nie nakaże ci noszenia odzieży sportowej podczas szusowania po stokach czy biegania w zimowej aurze. Mimo to odpowiednie ubrania przystosowane do aktywności fizycznej są zdecydowanie tym, co warto wypróbować jeśli chcesz zadbać o swój komfort zimą. Odprowadzają one nie tylko wilgoć, ale także zapewniają lepszą izolację termiczną i zwyczajnie, zwiększają wygodę w czasie uprawiania aktywności fizycznej. To także lepsze rozwiązanie od zakładania na siebie kilku warstw zwykłych ubrań, które mogą krępować ruchy, powodować otarcia czy po prostu, sprawiać, że będziesz się intensywniej pocić. Mimo, iż nie są zazwyczaj tanie, to koszt jednego dobrej jakości kompletu będzie i tak niższy niż kilka bluz czy ciepłych spodni. Jeśli potrzebujesz lepszej izolacji, zdecyduj się na grubszy materiał, który skutecznie ogrzeje w mroźne dni. Możesz również wybrać odzież termoaktywną z jonami srebra, które posiadają właściwości antybakteryjne i niwelują nieprzyjemne zapachy.
Mamy nadzieję, że wiesz już, czym różnią się poszczególne rodzaje odzieży stosowanej zimą. Szeroki wybór produktów znajdziesz na: https://www.empik.com/sport/sporty-zimowe/odziez-zimowa,412301,s.