Otępienie nie powstrzymało jej przed malowaniem. To ostatnie dni, żeby zobaczyć wyjątkową wystawę.
Prace wrocławskiej malarki, Katarzyny Klich, często abstrakcyjne lub nawiązujące do motywów muzycznych, znajdziemy na ulicy Oławskiej. Choć u artystki zdiagnozowano otępienie, malarka nie poddała się i kontynuuje swoją karierę. Jej wystawa jest częścią kampanii społecznej „Razem przed siebie”.
Jej celem jest przełamanie negatywnych stereotypów dotyczących chorób otępiennych, wspieranie osób po diagnozie oraz ich bliskich.
– Kiedy ktoś słyszy diagnozę otępienia, może czuć, że to koniec świata – mówi prof. Joanna Rymaszewska, kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Choć choroba zmienia nasze życie, nie powoduje jednak, że musimy całkowicie zaniechać robienia tego, co kochamy. Katarzyna Klich udowadnia, że pomimo diagnozy otępienia nadal można z sukcesem realizować swoje pasje.
Malarka zachorowała na otępienie o wczesnym początku, które stanowi od 4 do 10 procent wszystkich diagnoz.
Wystawa trwa do 25 października. Po jej zakończeniu będzie można ją obejrzeć na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu.
***
Kampania powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii. Kampanię we Wrocławiu wsparły: Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta oraz MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie.
Szczegółowe informacje na temat kampanii można uzyskać na stronie www.razemprzedsiebie.pl lub na profilach „Razem przed siebie” w mediach społecznościowych Facebook i Instagram.