Skąd we Wrocławiu wzięły się krasnale? Mieszkańcy Wrocławia i odwiedzający to miasto turyści, bardzo często zadają sobie to pytanie. Krasnale od kilkunastu dobrych lat zamieszkują ulice stolicy Dolnego Śląska i tak umiejscowiły się w świadomości wrocławian, że stały się ich codziennością.
Jednak początki udomowiania skrzatów dla niektórych mogą być zaskakujące. Zapraszamy do lektury.
Istnieją trzy wersje zdarzeń, które mówią o początkach skrzatów we Wrocławiu. Dwie są bardziej bajkowe i romantyczne, a trzecia opowiada o realnych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 80. ubiegłego wieku.
Bajka o nieznośnym chochliku.
Pierwsza z teorii opowiada historię o tym, jak do brzegów Odry na swojej tratwie dopłynął kiedyś nieznośny chochlik. Psotnik obrał sobie Wrocław za cel swoich żartów, a wrocławianie, z racji tego, że przypłynął do miasta rzeką, nazwali go Chochlikiem Odrzańskim. Psikusom nie było końca, a Chochlik przeszkadzał wrocławianom na każdym kroku. Mieszkańcy miasta mieli już dość psotnika. Nie mogli jednak nic poradzić, ponieważ Chochlik był sprytny, szybki i bardzo mały i niezwykle ciężko było go złapać. Po pewnym czasie ktoś wpadł na pomysł, by poprosić o pomoc krasnale. Skrzaty na początku też nie miały lekko. Psotnik straszył je i robił im kawały. W końcu jednak, podstępem udało się krasnalom złapać Chochlika i zmusić go do opuszczenia miasta. Złośnik wrócił więc na swoją tratwę i odpłynął na zawsze, a przynajmniej od tamtej pory go już nie widziano. W podziękowaniu, a także w razie gdyby psotnik miał wrócić, mieszkańcy pozwolili krasnalom na stałe osiedlić się we Wrocławiu.
Krasnale i Wrocław – wspólna historia.
Druga historia jest zdecydowanie najstarsza. Według niej krasnale żyją we Wrocławiu od kiedy tylko pamięć sięga, a ich historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Pierwszym skrzatem który pojawił się w osadzie był wszystkim dobrze znany Papa Krasnal. On wraz ze swoimi pobratymcami pomagał pierwszym mieszkańcom osady w codziennych czynnościach. Krasnale pracowały w polu, naprawiały przedmioty codziennego użytku, łatały dziury w ubraniach osadników, a także pomagały w wychowaniu dzieci. Otrzymywały w zamian bezpieczeństwo, a także dach nad głową. Od tamtej pory krasnala zalicza się do dobrych opiekuńczych duchów. W podaniach mówi się o tym, że tam gdzie żyją krasnale panuje dobrobyt i porządek. Symbioza ludzi i wrocławskich skrzatów istnieje do dziś, a pomniki rozsiane po całym mieście mają o tym przypominać.
Pomarańczowy bunt.
Trzecia teoria mówi o wydarzeniach z wczesnych lat 80. dwudziestego wieku. Wszystko zaczęło się od niezadowolenia związanego z panującym ówcześnie ustrojem politycznym. Mieszkańcy Wrocławia postanowili w pokojowy i ciekawy sposób zamanifestować swoje poglądy. Ruch przybrał nazwę Pomarańczowej Alternatywy. Dlaczego pomarańczowej? Kolor miał być odpowiedzią na czerwień kojarzącą się z ustrojem komunistycznym. Powstało wiele happeningów podczas których uczestnicy nosili pomarańczowe szpiczaste czapki. Podczas tych wydarzeń w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku na transformatorze w dzielnicy Sępolno, oraz na jednym z budynków na Biskupinie powstały dwa krasnale. Ich autorem był Waldemar „Major” Fydrych. Od tego czasu skrzat w pomarańczowej czapce stał się symbolem wrocławskich protestów i walki z ustrojem komunistycznym.
Krasnale współcześnie.
Pierwszym pomnikiem postawionym we Wrocławiu jest Papa Krasnal. Dzieło powstało w czerwcu 2001 roku przy ulicy Świdnickiej. Pomnik został ufundowany przez spółkę Agora i miał być upamiętnieniem Pomarańczowej Alternatywy. Kolejne krasnale powstały w 2005 roku. Było ich pięć: Pracz Odrzański, Szermierz, Rzeźnik, a także Syzyfki. Wszystkie wyszły spod ręki Tomasza Moczka, nazywanego Ojcem Wrocławskich Krasnali. Następne statuetki są do dziś tworzone na ich podobieństwo. Dzisiaj we Wrocławiu mieszka już ponad 600 krasnali, a liczba ta ciągle rośnie, ponieważ nowego krasnala może do naszego miasta zaprosić każdy z nas.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się natomiast jak powstają wrocławskie krasnale, to koniecznie zajrzyjcie tutaj
Źródła:
http://krasnale.pl/
www.wikipedia.org