Najjaśniejsze podwórko we Wrocławiu – rozjarzony zabytkowymi neonami dziedziniec przy Ruskiej 46 – jest domem dla wielu organizacji kulturalnych, galerii i artystów. Strefa Kultury Wrocław jest pod tym adresem gospodarzem dwóch przestrzeni: od 2015 roku w tutejszych biurach tworzony jest program instytucji, a w roku 2018 dołącza do nich Recepcja – klubokawiarnia i punkt informacyjny.
W podwórku Ruska 46 sąsiadują ze sobą artyści, instytucje kultury, galerie. W 2015 roku wprowadzili się tu także pracownicy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – dziś Strefy Kultury Wrocław. Biura zajmują sporą część segmentu B na I piętrze, a ich okna wychodzą na podwórko pomiędzy neonami „Hanka” i „Kino Ognisko”. Podczas roku Europejskiej Stolicy Kultury to głównie w tej przestrzeni rodziły się kreatywne pomysły projektowe: biuro przyjmowało pod swój dach około 70 pracowników działu programowego ESK Wrocław 2016, którzy niemal całodobowo przygotowywali miejskie realizacje kulturalne. Od 2017 roku przestrzeń biurowa Strefy Kultury Wrocław przy Ruskiej 46 to miejsce pracy działów: programowego, produkcji, księgowego i administracji.
W 2018 roku w podwórku działalność rozpoczyna kolejna lokalizacja Strefy Kultury Wrocław – Recepcja zajmująca otwartą na dziedziniec klubową przestrzeń. To miejsce swobodnych spotkań, wymiany myśli i informacji, działań twórczych i relaksu. W ciągu dnia można popracować tu przy wspólnym stole, napić się aromatycznej kawy, skoncentrować wśród ciszy i roślin, a wieczorem spotkać znajomych i znaleźć wytchnienie po całym dniu. O każdej porze można dowiedzieć się tutaj też wszystkiego o działaniach kulturalnej społeczności skupionej wokół podwórka Ruska 46. Zlokalizowana w samym sercu artystycznej enklawy Recepcja stanowi miejsce reprezentujące wspólnotę sąsiedzkich interesów podwórka Ruska 46, a jednocześnie punkt alternatywnej informacji kulturalnej i działań artystycznych.
Otwarcie Recepcji w Noc Muzeów
PROGRAM * 12:00–14:00
Neonowo – warsztaty dla dzieciPodczas spotkania warsztatowego spróbujemy rozbudować sąsiadujące z Recepcją podwórko oraz neonową galerię. Namalujemy wielopiętrowe kamienice, zaprojektujemy podwórko dla mieszkańców, wymyślimy kolejne neony, a wszystko będzie miało wielkoformatowe wymiary 3D. Zapraszamy do działań z rozmachem! Warsztaty poprowadzi Katarzyna Bury –Tekturowo.
* 14:30–17:30
CMYK-nij – warsztaty dla dorosłych
Wydrukuj sobie pocztówkę z neonowym podwórkiem na Ruskiej! Wraz z „SitoOgrodnikami” z MiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczeniaweź udział w plenerowym warsztacie sitodruku. Czy cztery nałożone na siebie w odpowiedni sposób kolory mogą dać efekt „full-color”? Przekonaj się o tym na własne oczy! Efekt „WOW”, czary i magia gwarantowane.
* 18:00
Wernisaż 26. Wystawa Wrocławskiej Grafiki Użytkowej
Na wystawie będzie można zobaczyć logotypy, plakaty, ulotki, ilustracje, opracowania graficzne, identyfikacje wizualne, a nawet deskorolki czy instalacje. Cel nadrzędny wystawy Wrocławska Grafika Użytkowa to zainspirowanie obecnych jak i przyszłych decydentów do świadomego uwzględnienia grafiki użytkowej w swoich planach i inwestycjach.
* 20:00–22:00
Rozmowy z twórcami wrocławskich neonów o ich historii i procesie powstawania.