8 przepięknych Ogrodów Botanicznych we Wrocławiu i okolicach, które warto odwiedzić!

0

Wrocław ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko piękna architektura i zabytki. Miasto pełne jest zielonych skwerów, parków, lasów, a także ma własny Ogród Botaniczny.

Jeśli pragniesz odwiedzić tego typu miejsca, sprawdź naszą listę ogrodów botanicznych we Wrocławiu i okolicach. 

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Znajdujący się na Ostrowie Tumskim wrocławski Ogród Botaniczny to zielona oaza pełna wielkich drzew, szklarni oraz wszelkiej maści roślin. Jest to drugi największy ogród botaniczny w Polsce! Znajdziesz tu ponad 12 000 gatunków roślin. 

Lokalizacja: ul. Sienkiewicza 23

Wrocławski Ogród Japoński

Jeśli szukasz najspokojniejszego miejsca Zen we Wrocławiu, z pewnością jest nim niewielkie, ale piękny wrocławski Ogród Japoński. Miejsce to znajduje się za Pergolą i powstało w 1913 roku. Znajdziesz tu duży staw oraz dwa przyległe do niego wodospady. 

Lokalizacja: ul. Adama Mickiewicza 1

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Drone Pilot (@pji.drone)

Zielony Park Pawłowicki

Co prawda nie jest to ogród botaniczny, ale park. Zasługuje on jednak na uwagę. Na osiedlu Pawłowice znajduje się wyjątkowy, bo aż 7,5 hektarowy Park Pawłowicki, gdzie podziwiać można około 60 gatunków różnych drzew i 100 gatunków krzewów. 

Lokalizacja: ul. Widawska 102

Arboretum w Wojsławicach — okolice Wrocławia

Jedynie godzina jazdy samochodem od Wrocławia dzieli Cię od pięknego miejsca, jakim jest Arboretum w Wojsławicach. Niekończące się tereny pełne flory, intensywne zapachy kwiatów, pięknie śpiewające ptaki oraz wszechobecne motyle i pszczoły — tego możesz spodziewać się, odwiedzając Arboretum obok Niemczy. Jest to wyjątkowy teren, który zainteresuje i zachwyci każdego.

Jeśli sam relaks wśród setek gatunków roślin to dla Ciebie wciąż za mało, Arboretum oferuje więcej atrakcji — punkt widokowy z piękną panoramą gór, wystawa minerałów i skał (Georetum), horoskop botaniczny (drzewa przypisane do znaków zodiaku) i wiele więcej! W szczególności polecamy wybrać się do Arboretum w maju, bo właśnie wtedy kwitną rododendrony i różaneczniki. 

Lokalizacja: Wojsławice 2, 58-230 Niemcza

Arboretum Lipno – najstarsze arboretum w Polsce

Jeśli szukasz pięknego i nietuzinkowego miejsca na Opolszczyźnie, wybierz się do Arboretum w Lipnie. Ten dendrologiczny park zajmuje powierzchnię 4 hektarów i wypełniony jest ponad 100 gatunkami drzew, z czego niektóre z nich (tulipanowiec amerykański, miłorząb dwuklapowy, jałowiec wirginijski, czy też żywotnik olbrzymi) zostały posadzone jeszcze w XVIII wieku!

To świetne miejsce, gdzie wypoczniesz, przechadzając się wśród egzotycznych drzew. 

Lokalizacja: Lipno 49-100

Arboretum Leśne im. Stefana Białoboka w Stradomii 

Miejsce to znajduje się naprawdę niedaleko od Wrocławia, bo zaledwie 60 km. 

To świetna opcja dla miłośników leśnych spacerów — Arboretum leśne w Stradomii jest domem dla ok 150 odmian rododendronów i 80 azalii i przypomina ono zaczarowany las pełen klombów i różnorodnych kwiatów.

Po drugiej stronie znajdziesz po prostu las, co razem tworzy doskonały obszar do wędrowania w naturze. 

Lokalizacja: ul. Leśna 6, 56-504 Stradomia Dolna

Palmiarnia w Wałbrzychu

Wałbrzyska Palmiarnia znajduje się tuż przy słynnym Zamku Książ i założona została na początku XX wieku. Miejsce to jest niewielkie, aczkolwiek bardzo majestatyczne i wypełnione po brzegi egzotycznymi roślinami.

Zobaczyć tu można kaktusy, stare drzewka bonsai, drzewka cytrusowe, palmy, a nawet żółwie i lemury — to wszystko na skałach wulkanicznych Etny, z których utworzone zostały tunele i groty. 

Lokalizacja: Wrocławska 158, 58-305 Wałbrzych

Czechy — Ogród botaniczny Liberec

Po czeskiej stronie także znaleźć można prawdziwe perełki, jeśli chodzi o ogrody botaniczne. Jedną z nich jest ogród Liberec, który składa się aż z 9 pawilonów pełen różnorodnych roślin egzotycznych. Zobaczysz tu kaktusy rosnące głową w dół, kamelie, orchidee, paprocie oraz wiele innych roślin. Miejsce przygotowało także specjalne akwaria z rybami i terraria.

Piękny ogród alpejski z małymi wodospadami i jeziorkami, orientalny ogród oraz ekspozycje z roślinami z mokradeł — takie atrakcje czekają tu na zwiedzających.

Lokalizacja: Botanická zahrada Liberec, Purkyňova 630/1, 460 01 Liberec

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogrody Zoologiczne i Mini ZOO we Wrocławiu i okolicach [5 MIEJSC, KTÓRE POLECAMY] 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowe wrocławskie pomniki przyrody. To m.in. grupa 10 dębów na polach irygacyjnych
Następny artykułLornetki kompaktowe – czyli jakie? TOP 5 najlepszych modeli
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.