Wieczory w Arsenale, fot. Kazimierz Ździebło

Już po raz dwudziesty siódmy we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” im. Jana Staniendy. Jak zwykle na przełomie czerwca i lipca, na pięknym dziedzińcu zabytkowego wrocławskiego Arsenału rozbrzmiewać będzie kameralna muzyka w różnych stylach i z różnych epok, w wykonaniu wybitnych solistów, którym towarzyszy Orkiestra Kameralna Wratislavia.

Bogaty Program Koncertowy

W tym roku festiwal potrwa od 28 czerwca do 7 lipca i obejmie osiem koncertów. Zaplanowano bogaty, zróżnicowany program, obejmujący muzykę od Bacha aż po najnowsze kompozycje. Oprócz klasycznych koncertów, symfonii, serenad i kwartetów, znajdzie się także miejsce na piosenki w gwiazdorskich wykonaniach.

Inauguracja Festiwalu

„Wieczory” zainaugurują w piątek, 28 czerwca młodzieńcze utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Jako soliści wystąpią pianista Krzysztof Stanienda i skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna Wratislavia, którą od skrzypiec poprowadzi Roksana Kwaśnikowska. Zabrzmią m.in. Sinfonia d-moll nr 7 na smyczki, Sinfonia h-moll nr 10 oraz Koncert d-moll na skrzypce, fortepian i smyczki autora „Marsza weselnego”.

Młodzi Kameraliści

Atmosfera młodości unosi się nad koncertem zespołu Shoven Quartet, który odbędzie się 29 czerwca. Zespół, założony kilka lat temu przez studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zaprezentuje utwory Josepha Haydna, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego.

Muzyka Instrumentów Dętych

Kameralistyka to nie tylko instrumenty smyczkowe. Przekonają się o tym Państwo już 30 czerwca, kiedy na dziedzińcu Arsenału wykonana zostanie sławna i przepiękna Serenada B-dur „Gran Partita” na instrumenty dęte Wolfganga Amadeusa Mozarta, pamiętana m.in. przez widzów znakomitego filmu „Amadeusz”. Na potrzeby tego jedynego w swoim rodzaju koncertu powołano zespół o nazwie Arsenal Nights’ Wind Ensemble.

Gwiazdy Muzyki Popularnej

Jak każdego roku, „Wieczory w Arsenale” goszczą także gwiazdy muzyki popularnej i piosenki aktorskiej. Zbigniew Zamachowski, mistrz sceny i filmu, zaśpiewa dla Państwa w poniedziałek, 1 lipca. Aktorowi towarzyszyć będzie pianista Roman Hudaszek. Tytuł koncertu: „Nie tylko o miłości”, a w programie piosenki znane z repertuaru bohatera „Wieczoru”, m.in. „Kobiety jak te kwiaty” i „Już czas na sen”.

Piosenki będą również dominować podczas koncertu w sobotę, 6 lipca. Na występ zaprasza Jazz Band Młynarski-Masecki. Jan Emil Młynarski (śpiew, bandżola) po mistrzowsku wykonuje dawne polskie piosenki, a Marcin Masecki, znakomity pianista, aranżer i dyrektor muzyczny całego projektu, dopełnia ten wyjątkowy duet. W repertuarze znajdą się takie utwory jak „Yo-yo”, „I zawsze czegoś będzie ci brak” oraz „Warszawo, moja Warszawo”.

Skarbiec Kameralistyki Światowej

„Wieczory” to także okazja do usłyszenia na żywo wielu pozycji ze skarbca kameralistyki światowej. 3 lipca wystąpi Szymon Krzeszowiec, ceniony skrzypek, kameralista i pedagog. W programie znajdą się dzieła Wajnberga, Szostakowicza i Enescu (Oktet smyczkowy op. 7). Dwa dni później do skrzypka dołączy młody wiolonczelista Filip Krzeszowiec. Obaj artyści wykonają solowe partie Symfonii koncertującej Es-dur KV 364 Mozarta (w wersji ze skrzypcami i wiolonczelą), a program wypełni muzyka Ysaÿe’a oraz Laksa.

Finał Festiwalu

Finał festiwalu odbędzie się w niedzielę, 7 lipca. Usłyszymy troje świetnych solistów: skrzypków Roksanę Kwaśnikowską i Daniela Stabrawę oraz akordeonistę Macieja Frąckiewicza. W repertuarze znajdą się koncerty Johanna Sebastiana Bacha, „Capriol Suite” Petera Warlocka oraz Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego.

Każdy festiwalowy „Wieczór” będzie niepowtarzalny. Dzięki udziałowi tylu wspaniałych Gwiazd oraz Państwa obecności na koncertach, 27. „Wieczory w Arsenale” staną się wyjątkowym wydarzeniem. Serdecznie zapraszają na to muzyczne święto!

♥ 27. Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” im. Jana Staniendy

    28 czerwca – 7 lipca 2024
    Dziedziniec Arsenału, ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław

www.wieczorywarsenale.eu

28.06, piątek, godz. 20:00 – CUDOWNA MŁODOŚĆ MENDELSSOHNA

Krzysztof Stanienda – fortepian, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, dyrygent

Mendelssohn-Bartholdy – VII Sinfonia na smyczki d-moll MWV N7

Mendelssohn-Bartholdy – X Sinfonia na smyczki h-moll MWV N10

Mendelssohn-Bartholdy – Koncert podwójny na skrzypce i fortepian d-moll MWV O4

→ 29.06, sobota, godz. 20:00 – SŁONECZNA KLASYKA

Shoven Quartet: Wojciech Sojka – skrzypce, Olivia Bujnowicz – skrzypce, Wiktoria Błaszczak – altówka, Wojciech Bafeltowski – wiolonczela

Haydn – Kwartet smyczkowy C-dur op. 20 nr 2 „Słoneczny”

Szymanowski – II Kwartet smyczkowy op. 56

Debussy – Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 (L. 85)

→ 30.06, niedziela, godz. 20:00 – GRAN PARTITA

Arsenal Nights’ Wind Ensemble: Justyna Stanek – obój, Franciszek Olszowski – obój, Maciej Dobosz – klarnet, Mariusz Bałdyga – klarnet, Waldemar Żarów – basethorn, Tomasz Żymła – basethorn, Alicja Kieruzalska – fagot, Cezary Rembisz – fagot, Marcin Drużdż – waltornia, Łukasz Łacny – waltornia, Anna Mondry – waltornia, Grzegorz Mondry – waltornia, Damian Kalla – kontrabas

Mozart – Serenada na instrumenty dęte c-moll KV 388/384a

Mozart – Serenada B-dur KV 361/370a „Gran Partita”

→ 01.07, poniedziałek, godz. 20:00 – RECITAL ZBIGNIEWA ZAMACHOWSKIEGO

Zbigniew Zamachowski – wokal, Roman Hudaszek – fortepian

Recital „Nie tylko o miłości” w programie m.in.: „W małym miasteczku”, „Piosenka o Zielińskiej”, „Kobiety jak te kwiaty”, „Już czas na sen” i inne

→ 03.07, środa, godz. 20:00 – WIECZÓR ODKRYĆ

Szymon Krzeszowiec – skrzypce, Danuta Drogowska – skrzypce, Jacek Marcinów – skrzypce

Barbara Myler – skrzypce, Wioletta Porębska – skrzypceDorota Tokarek – skrzypce, Anna Wałek – altówka, Wiktor Rudzik – altówka, Lidia Grzanka-Urbaniak – wiolonczela, Aldona Markowicz – wiolonczela

Wajnberg – „Improwizacja i Romans” na kwartet smyczkowy (wersja na oktet smyczkowy)

Szostakowicz – Dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11

Enescu – Oktet smyczkowy C-dur op. 7

→ 05.07, piątek, godz. 20:00 – SYMFONIA KONCERTUJĄCA

Filip Krzeszowiec – wiolonczela, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Szymon Krzeszowiec – skrzypce, dyrygent

Ysaÿe – Poemat Exil op. 25

Mozart – Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 (wersja na skrzypce i wiolonczelę)

Laks – III Kwartet smyczkowy „Na polskie tematy ludowe” (opr. na orkiestrę smyczkową: Agnieszka Duczmal)

→ 06.07, sobota, godz. 20:00 – JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI

„Płyta z zadrą w sercu” w programie m.in.: „Yo-yo”, „I zawsze czegoś będzie ci brak”, „Gdzieś musi być świat”, „Warszawo, moja Warszawo” i inne

→ 07.07, niedziela, godz. 20:00 – FINAŁ NIEOCZYWISTY

Maciej Frąckiewicz – akordeon, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, dyrygent, Daniel Stabrawa – skrzypce, dyrygent

Bach – Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041

Górecki – Koncert na akordeon i smyczki op. 61

Bach – Koncert na 2 skrzypiec d-moll BWV 1043

Warlock – Suita Capriol

→ 08.07, poniedziałek, godz. 20:00 – KONCERT CHARYTATYWNY NA RZECZ PAULINY BUJOK

Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Daniel Stabrawa – skrzypce

Vivaldi – Cztery Pory Roku op. 8

→ Bilety oraz karnety do nabycia: na stronie https://www.wieczorywarsenale.eu/pl/program; w serwisach: Kicket, Biletyna, Going, Empik Bilety, Ticketmaster; stacjonarnie w salonach Empik na terenie całego kraju oraz na godzinę przed koncertami w Arsenale.

Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Wrocław, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dajcie się porwać na odrobinę klasyki!

www.wieczorywarsenale.eu

www.facebook.com/wieczorywarsena/

https://www.instagram.com/wieczorywarsenale/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułFineDiningWeek®  2024 odbędzie się #wHarmonii! Rezerwacje już wystartowały!
Następny artykułFestiwalowe bifory Nowe Horyzonty: letnie kino z Wrocław Fashion Outlet
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.