12 tys. osób przechodzących na emeryturę otrzyma Wrocławski Niezbędnik Senioralny!

0

Wrocławski Niezbędnik Senioralny – pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Pakiet na strat w nowe życie na emeryturze. 

12 tys. sztuk Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego po raz pierwszy trafi do osób, które przechodzą na emeryturę. To pakiet upominków, które zapraszają do poznawania miasta, odkrywania szerokiej oferty wydarzeń, a także włączenia się w działania na rzecz Wrocławia.

Praktyczne podarunki wchodzące w skład niezbędnika zostały wyprodukowane i konfekcjonowane przez osiem lokalnych podmiotów ekonomii społecznej, które aktywizują osoby zagrożone marginalizacją społeczną, w tym osoby z niepełnosprawnościami.

Według szacunków, w tym roku do grona emerytów dołączy ok. 12 tys. wrocławianek i wrocławian. Będą oni mogli bezpłatnie otrzymać Wrocławskie Niezbędniki Senioralne. Pierwsze pakiety do rąk tegorocznych emerytów przekazał Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na specjalnym wydarzeniu w Podwórku Teatru Muzycznego Capitol

– Mieszkańcy Wrocławia, którzy w 2021 roku przeszli lub przejdą na emeryturę, od dziś mogą odbierać Wrocławski Niezbędnik Senioralny. Jest to pakiet upominków, który stanowi zaproszenie do poznawania miasta, odkrywania szerokiej oferty wydarzeń, a także włączenia się w działania na rzecz Wrocławia – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wśród trójki emerytów, którzy dziś (6 września) jako pierwsi odebrali Niezbędniki Senioralne była pani Jolanta Matkowska, nauczycielka, która wciąż uczy w szkole języka polskiego.

– Na emeryturę przeszłam na początku września i w końcu mogę robić to co chcę, a nie to co muszę. Niezbędnik będzie moim przewodnikiem po wydarzeniach i instytucjach, dzięki którym mogę aktywnie spędzić wolny czas we Wrocławiu – podkreślała Jolanta Matkowska, wrocławska seniorka.

W skład Niezbędnika wchodzą:

  • plecak miejski,
  • torba na zakupy,
  • etui na okulary,
  • Wrocławski Spacerownik – propozycje tras spacerowych po Wrocławiu,
  • Wrocławski Informator Senioralny – szeroki wachlarz propozycji spędzania wolnego czasu oraz załatwiania spraw codziennych przez wrocławskich seniorów; adresy instytucji, organizacji i firm działających na rzecz seniorów,
  • list od Prezydenta Wrocławia,
  • voucher na mecz Śląska Wrocław, voucher na bilet w Operze Wrocławskiej.

Elementy niezbędnika zostały wykonane przez podmioty ekonomii społecznej, a realizatorem projektu Wrocławski Niezbędnik Senioralny jest Spółdzielnia PANATO

 – Wrocławski Niezbędnik Senioralny to projekt długofalowy, którego celem jest zachęcenie osób, które zakończyły karierę zawodową, do aktywności w różnych obszarach. Pierwsza grupa, która może odebrać pakiet to osoby, które od stycznia 2021 r. otrzymały decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalnego. Dokumentem uprawniającym do odbioru Niezbędnika będzie pozytywna decyzja ZUS o przyznaniu emerytury wraz z dokumentem tożsamości – tłumaczyła Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspiera wrocławską inicjatywę. Informacje na temat Niezbędnika będziemy rozpowszechniać w siedzibach wrocławskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych– informowała  Agnieszka Kotus, zastępca dyrektora ds. świadczeń ZUS

Niezbędnik jest produkowany i konfekcjonowany przy współpracy z ośmioma podmiotami ekonomii społecznej, które aktywizują osoby zagrożone marginalizacją społeczną, w tym osoby z niepełnosprawnościami

– Okres pandemii był dla nas szczególnie trudny. Produkcja kilkunastu tysięcy pakietów dla wrocławskich seniorów, pozwoliła nam uratować wiele miejsc pracy. Pracują u nas osoby z niepełnosprawnościami, zagrożone wykluczeniem społecznym, młode mamy, które wracają na rynek pracy – mówiła  Paulina Ograbisz, ze spółdzielni PANATO

Akcesoria wchodzące w skład Niezbędnika są wykonane z wysokiej jakości tkanin takich jak filc, kodura lub washable papier (wytrzymały papier nazywany “wegańską skórą”, który można prać).

O doborze materiałów zadecydowała m.in. ich wytrzymałość, co pozwoliło stworzyć produkty mające służyć długie lata.

Partnerzy, którzy chcieliby przekazać upominki do Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego swoje propozycje mogą przesyłać na adres: niezbedniksenioralny@wcrs.wroclaw.pl

Wrocławski Niezbędnik Senioralny wydawany jest w Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Solidarności 1/3/5 w pokoju 414 (IV piętro), od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-18:00. Należy wziąć ze sobą decyzję o przyznaniu emerytury, wystawiona przez ZUS oraz dowód osobisty.

Od stycznia 2019 najmłodsi mieszkańcy Wrocławia otrzymują  Wyprawkę Wrocławską. Do tej pory otrzymało ją ponad 17 tys. niemowląt. To  projekt Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, inspirowany skandynawskim pomysłem witania dzieci na świecie. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego, Wrocławskim Zakładem Aktywności Zawodowej, Miejską Biblioteką Publiczną i Urbancard Premium przygotowało pakiet powitalny, który otrzymują rodzice lub opiekunowie prawni dzieci urodzonych po 1 stycznia 2019 roku.

WIĘCEJ O REALIZATORZE PROJEKTU, CZYLI PANATO

Spółdzielnia PANATO to wrocławskie przedsiębiorstwo społeczne działające od 2012 roku, które łączy projektowanie produktów tekstylnych z lokalną produkcją. Organizację tworzą dwie współpracujące ze sobą pracownie: Pracownia Szycia – projektuje i szyje torby, plecaki i akcesoria reklamowe dla firm i instytucji oraz tworzy autorskie kolekcje produktów streetwear’owych, a także Pracownia Sitodruku – wykonuje nadruki na produktach reklamowych, projektuje i drukuje autorskie grafiki oraz prowadzi pokazy i warsztaty sitodruku.

W 2017 roku spółdzielnia zainicjowała powstanie ogólnopolskiej sieci przedsiębiorstw społecznych zatrudniających osoby bezrobotne i z niepełnosprawnościami. Wspólnie pod marką PANATO Bag produkują torby i plecaki reklamowe na rynek krajowy i zagraniczny. Zwracają szczególną uwagę na jakość i pochodzenie tkanin oraz dodatków pasmanteryjnych, których używają do produkcji, dlatego w ofercie można znaleźć produkty wykonane m.in. z bawełny organicznej jak i materiałów z recyklingu.

Działalność spółdzielni PANATO, która łączy aspekty gospodarcze i społeczne, została dostrzeżona i doceniona na rynku regionalnym i ogólnopolskim, czego dowodem są wielokrotne nagrody w konkursach – spółdzielnia jest laureatem m.in konkursu gospodarczego Gryfy Dolnośląskie w kategorii Przedsiębiorstwo Społeczne Roku (2018)

mat. UM Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułUwielbiani przez dzieci Masza i Niedźwiedź we Wrocławiu!
Następny artykułPomysł na przyjemny wyjazd z Wrocławia nad morze 
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.