10 wydarzeń, które najbardziej zapadły w pamięci wrocławian

0
fot. wikipedia

W lutym zapytaliśmy Was o wydarzenia związane z miastem, które najbardziej wyryły się w Waszej pamięci. Część z nich miała charakter osobisty, jednak większość dotyczyła wszystkich mieszkańców. Wśród nich 10 wydarzeń pojawiało się najczęściej. Domyślacie się, które to były?

#1 Powódź w 1997

Niezaprzeczalnie jedno z ważniejszych wydarzeń w całej historii Wrocławia. Tamte dni mocno wyryły się w pamięci wrocławian, zostawiając w niej głębokie ślady. Mimo ogromu całej tragedii, mieszkańcom  udało się po niej podnieść, a miasto wciąż rozkwita. 

#2 EURO 2012 

Przygotowanie do Euro 2012 były bardzo intensywnym czasem dla miasta i jego mieszkańców. Wybudowano stadion, odnowiono Dworzec Główny – Wrocław zmieniał się z dnia na dzień. Jednak wiązało się to też z pewnymi niedogodnościami, których doświadczali wrocławianie. Remonty, objazdy i jeszcze większe korki. Mimo to, po Waszych komentarzach widać, że wspominacie to wydarzenie bardzo pozytywnie! Mówicie o sportowych emocjach oraz o kolorowym i pełnym radości tłumie. Dla nas to też jedno z lepszych wspomnień.

#3 Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016 

Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016 to kolejne dobrze wspominane przez Was wydarzenie. Dużo pozytywnej energii i świetna zabawa, chcemy więcej takich eventów!

#4 Stan Wojenny w 1981

Mimo, że wprowadzenie stanu wojennego w 1981 było wydarzeniem ogólnopolskim, to musiało znaleźć się na naszej liście. Na ulice miast wyszło wojsko, a Wrocław nie był wyjątkiem. Oby nigdy więcej.

#5 Juwenalia 1967 

10 maja 1967 tłumy studentów zgromadziły się na Wzgórzu Partyzantów świętując tegoroczne juwenalia. Zabawa skończyła się chwilę po 18, gdy zawaliła się balustrada. Na skutek katastrofy budowlanej ucierpiało wielu ludzi, nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Tragedia do dziś jest w pamięci wrocławian.

#6 Dwa pożary kościoła św. Elżbiety 

Kościół św. Elżbiety płonął dwukrotnie rok po roku w 1975 i 1976. Szczególnie katastrofalny w skutkach był drugi pożar, w którym uległa zniszczeniu duża część kościoła i w którym spłonęło wiele cennych zabytków, w tym unikatowe organy Englera nazywane Głosem Śląska. Po latach organy odbudowano i od 2022 możemy znowu ich posłuchać w kościele św. Elżbiety. Zdaniem specjalistów brzmią jak oryginał.

#7 Wizyta Papieża w 1983

Kolejnym wydarzeniem, które wspominacie z uśmiechem na ustach jest wizyta Jana Pawła II we Wrocławiu. Papież odwiedził miasto w ramach swojej drugiej pielgrzymki do Polski. Zobaczyć Papieża-Polaka chciał chyba każdy wrocławianin. Dla wszystkich było to wielkie święto pokoju i miłości.

#8 Otwarcie Panoramy Racławickiej w 1985

Wrocławianie długo czekali na możliwość obejrzenia tego unikatowego obrazu. To był ważny moment dla miasta, cieszymy się, że dla Was także.

#9 Mecz Śląska Wrocław vs. Liverpool FC w 1975

Była to 1/8 finału Pucharu UEFA, na trybunach grzmiało 50 tys. gardeł, a sportowe emocje sięgały zenitu. Wrocławianie mecz przegrali, lecz była to przegrana w dobrym stylu. Nasi piłkarze walczyli do końca. Gola dla Śląska strzelił Tadeusz Pawłowski. Dziękujemy!

#10 Libacja na skwerku

O tym wydarzeniu nikt by się nie dowiedział, gdyby nie legendarny już artykuł Gazety Wrocławskiej. Wydarzenie doczekało się nawet własnego wpisu na Wikipedii. Przypominamy, że kolejna rocznica już 21 sierpnia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 5 nostalgicznych miejsc we Wrocławiu, w których przypomnisz sobie dawne lata

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNietypowa inwestycja we Wrocławiu: Na nowej pętli tramwajowej powstaje park z drzewami owocowymi
Następny artykułCentrum Gastronomiczne Margaret po Kuchennych Rewolucjach we Wrocławiu [MENU, CENY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.