Zamiast poprawczaka – prace społeczne. Nastolatki będą odpracowywać swoje błędy we Wrocławiu

0

Prace społeczne osób nieletnich są jednym ze środków wychowawczych, które Sądy mogą orzekać jako alternatywę dla innych zobowiązań. Umożliwia to ustawa „O wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich”. Rozporządzenie, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, reguluje gdzie i w jaki sposób młodzież może odpracować swoje błędy.

– Środowisko kuratorów czekało na te przepisy od wielu lat. Możliwość skierowania nieletnich do prac na cele społeczne, uzupełnia lukę w środkach wychowawczych, które można zastosować wobec osób, w przypadku których nadzór kuratora nie będzie skuteczny. Dotyczy to młodzieży między 13 a 18 rokiem życia. Pierwsze orzeczenie dotyczące nieletniego, skierowanego na prace społeczne, zostanie przekazane do Wrocławskiego Centrum Integracji do końca tego tygodnia – informuje Aleksander Samek, kierownik I Zespołu Kuratorów Sądowych, Sądu Wrocław Fabryczna.

To sąd rodzinny będzie kierować osoby nieletnie do prac społecznie użytecznych. Sądy mają nie tylko określać czas i wymiar takiej kary, ale też sposób jej kontrolowania.

–  Wrocławskie Centrum Integracji ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Dzięki temu, rękami osób skazanych, z wrocławskich ulic znikają wulgarne i nienawistne napisy. Bierzemy zatem to nowe zadanie, w postaci wykonywania prac społecznych przez nieletnich,  bez obaw i z pewnością, że we Wrocławiu będzie to sprawnie działać – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

Wrocław jest pierwszym w Polsce miastem Sprawiedliwości Naprawczej. To właśnie tutaj  wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. To 100 000 godzin odpracowanych przez skazanych każdego roku, 3 000 napisów mowy nienawiści usuwanych rocznie z przestrzeni miasta Wrocławia i 140 podmiotów korzystających z nieodpłatnych prac na cele społeczne.

– Na podstawie dotychczasowych doświadczeń Wrocławskie Centrum Integracji przygotowało system organizacji prac społecznych skierowany do osób nieletnich. Wierzymy, że tak jak w przypadku osób dorosłych działanie systemu przyniesie wymierne korzyści zarówno dla osoby nieletniej jak i społeczności lokalnej – wyjaśnia Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

Podobnie jak w przypadku dorosłych – nieletni  po otrzymaniu decyzji Sądu, będą kierowani do Wrocławskiego Centrum Integracji, które jest swoistym mostem pomiędzy Sądem, a partnerami u których organizowana jest praca na cele społeczne.  Z nieodpłatnych prac korzystają m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne. To tysiące metrów kwadratowych uporządkowanych trawników, tysiące umytych okien, kilkadziesiąt pomalowanych sal dydaktycznych w placówkach oświatowych… Wartość tych prac, tylko w 2022 roku to ponad 2 mln złotych.  

Nieletni w ramach obowiązków będą wykonywali:
– prace porządkowe,  
– prace pielęgnacyjne terenów zielonych,
– drobne prace malarskie.

Prace będą wykonywane pod nadzorem osoby wyznaczonej przez placówkę, w której nastolatki będą odpracowywać karę.

Osoby nieletnie będą kierowane do Wrocławskiego Centrum Integracji przez Kuratorów Rodzinnych trzech Sądów Rejonowych:
-Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej – Wydział Rodzinny i Nieletnich
-Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia – Wydział Rodzinny i Nieletnich
-Sąd Rejonowy dla Wrocławia Krzyków – Wydział Rodzinny i Nieletnich

Prace na cele społeczne osób nieletnich będą możliwe do wykonania zarówno w siedzibie Wrocławskiego Centrum Integracji jak i w jednostkach partnerskich. Partnerzy, umożliwiający realizację prac społecznych osobom nieletnim, dają im szansę na rekompensatę wobec społeczności lokalnej wyrządzonych krzywd.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie wille modernizmu
Następny artykułTabletki z drukarki? Wrocławska badaczka Uniwersytetu Medycznego prowadzi projekt z drukowania leków
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.