Już za kilka dni rusza XII Równoleżnik Zero – Festiwal Podróżniczy, który gromadzi we Wrocławiu tysiące miłośników małych i wielkich wypraw. Między 11 a 13 kwietnia czeka na nas kilkadziesiąt wydarzeń, w tym spotkania z globtroterami, wieczór z Adamem Bieleckim, pokazy tańca, warsztaty, konkursy i moc wydarzeń towarzyszących.

Już tradycyjnie Równoleżnik Zero koncentruje się na jednym kontynencie. W tym roku zostajemy w Europie, na którą patrzymy pod różnymi kątami, szukając miejsc, w których rodzi się podróżnicza pasja i przygoda.

Czwartek: spotkanie z Adamem Bieleckim i opowieści o dzikich wyprawach

XII Równoleżnik Zero rozpocznie się spotkaniem z gościem specjalnym festiwalu, Adamem Bieleckim.W Mediatece o godz.18:00 himalaista, alpinista i taternik opowie o swoich górskich doświadczeniach. Rozmowa ze zdobywcą pięciu ośmiotysięczników i członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej otworzy trzydniowe święto wrocławskich pasjonatów podróży.

Jeszcze tego samego wieczoru wysłuchamy opowieści o Albanii poza szlakiem, którą snuć będą Patrycja i Mateusz Skolimowscy, podróżnicy przywiązani do namiotu dachowego, spania na dziko i swobodnej eksploracji dróg. Zaraz po nich wystąpią autorzy bloga Szybkie Podróże, których specjalnością są wypady wymagające tylko odrobiny odwagi i wygodnych butów. W tym samym czasie w Bibliotece Turystycznej odbędą się dwa spotkania, których nie może pominąć żaden miłośnik dzikich gór. Na wędrówkę po szlakach Szkocji wybierzemy się z przewodnikiem górskim Marcinem Błońskim, a łańcuch Gór Skandynawskich przejdziemy z Ewą Chwałko.

Piątek: włoskie godziny, Alpy i Nordkapp

W piątkowy wieczór w Mediatece królować będą Włochy. Abruzję twardą i uprzejmą przedstawi nam Piotr Kępiński, autor książki “W cieniu Gran Sasso” (Czarne 2023). Rozważania o współczesnej Italii i włoskiej duszy kontynuować będzie Ewa Chwałko podczas spaceru z Palermo do Katanii. Tymczasem w Bibliotece Turystycznej wybierzemy na Tour de Mont Blanc z Piotrem Kilianem i za koło podbiegunowe z Bolesławem Grabowskim.

Sobota: warsztaty, spotkania, tańce i finał festiwalu

Tego dnia na Równoleżniku Zero odbędzie się aż 14 prelekcji, warsztaty, pokaz tańców irlandzkich i finał konkursu festiwalowego. Dzień rozpoczniemy warsztatami kulinarnymi Adriana Stojewskiego (zapisy), kucharza i autora bloga „Hiszpańskie smaki”. W menu lekka sałatka z Malagi, nugatowo-czekoladowe trufle, nugat i Orxata de Xufa, orzeźwiający napój z migdałów. 

Zakochani w Hiszpanii powinni zaplanować czas na prelekcję Doroty Kłąb, która opowie o mniej znanej północy kraju i historii tapas oraz na spotkanie z Piotrem Wnukiem, specjalistą od niespiesznej eksploracji hiszpańskich szlaków trekkingowych. Niewiele dalej, bo do Portugalii przeniesiemy się za sprawą Sylwii Mirowskiej, która przebyła Rota Vincentina – niezwykle malowniczy szlak wytyczony przez portugalskich rybaków.

W sobotę będziemy także penetrować Europę Środkowo-Wschodnią, Bałkany, a nawet pogranicze z Azją. Objedziemy koleją bogatą w legendy Transylwanię (Michał Gęsiarz), pojedziemy dookoła nieistniejącej już granicy Jugosławii (Marek Rajczakowski) i zwiedzimy Słowenię z Aleksandrą Zagórską-Chabros. Na krótką wycieczkę krajoznawczą po swojej ojczyźnie zabierze nas węgierski polonista i historyk dr hab. Gábor Lagzi, a do Armenii wyskoczymy z Maciejem Falkowskim, który pokaże nam mniej znane oblicze Kaukazu.

Mało? Na uczestników festiwalu czekają jeszcze wyprawy rowerowe (EuroBajk’a z Loverovi i rowerowa pętla Oli Orlikowskiej i jej kota), opowieść o trudach i pięknie zdobywania Korony Europy (Łukasz Kornatka), historie Anity Olszak z Malty i niesamowita kobieca wędrówka przez arktyczną tundrę, na którą zdobyła się Katarzyna Augustyn.

Podczas Równoleżnika Zero znaczną rolę odgrywa publiczność festiwalu. Przez cały czas trwania imprezy można głosować na najlepszą prelekcję oraz spotkać się wieczorami z gośćmi w klubie festiwalowym, Księgarni Hiszpańskiej La Librería Española de Wrocław.

Główny dzień festiwalu zamknie wręczenie nagrody dla najlepszego prelegenta oraz pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu zespołu Irish Spin. 

Program festiwalu: https://biblioteka.wroc.pl/projekty/rownoleznik-zero/program-festiwalu/

*Oferta dla dzieci

Na XII Równoleżniku Zero na pewno nie będą nudzić się dzieci. Na poziomie -1 Mediateki w sobotę odbędą się warsztaty dla najmłodszych. Na wszystkie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Urodziny Pippi Pończoszanki – ciekawostki o Szwecji, szwedzkie zabawy podwórkowe, malowanie własnej okładki do książki i obowiązkowa przemiana w Pippi!
13.04 | 10:30 | Mediateka | zapisy

Zrób sobie Europę długopisem 3D Za pomocą długopisów 3D ustworzymy modele znanych, europejskich budowli, takich jak: Pałac Kultury i Nauki, Wieża Eiffla, Big Ben czy Krzywa Wieża w Pizie.
13.04 | 12:15 | Mediateka | zapisy

Azulejos dla dzieci – wprowadzenie w tajniki portugalskiej sztuki malowania azulejos – kolorowych kafelków zdobiących od wieków  architekturę tego kraju.
13.04 | 14:30 | Mediateka | zapisy

* Wydarzenia towarzyszące

Spacer śladami bohaterów cyklu powieściowego „Dwa miasta”
6.04 | 10:00-12:00 | start: wejście na Dworzec Główny PKP
Wieczór planszówek
10.04 | 16:30-21:00 | Mediateka | pl. Teatralny 5
Warsztaty tańca irlandzkiego
10.04 | 18:00-19:00 | Biblioteka Turystyczna | ul. Szewska 78

Hiszpańskie miasta Światowego Dziedzictwa – wystawa
11-13.04 | Mediateka | pl. Teatralny 5

Andaluzja – wystawa
11-13.04 | Biblioteka Turystyczna | ul. Szewska 78

* Podstawowe informacje i linki

Organizatorem wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero jest Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (Filia nr 57 – Biblioteka Turystyczna, Filia nr 58 – Mediateka)

Równoleżnik Zero to spotkania z podróżniczkami i podróżnikami, którzy dzielą się z publicznością swoimi opowieściami i doświadczeniem. To prelekcje, wykłady, rozmowy, pokazy filmowe, spotkania z kulinariami, wystawy, koncerty i warsztaty. Festiwal może pochwalić się stałą i liczną widownią, która dopisuje przy każdej edycji (średnio 3-6 tysięcy uczestniczek i uczestników). Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku. W ciągu ostatnich 12 lat gośćmi festiwalu byli m.in. Jacek Pałkiewicz, Marcin Meller, Marek Niedźwiedzki, Bogumiła Raulin, Przemysław Kossakowski.

Równoleżnik Zero jest interdyscyplinarnym wydarzeniem, będącym okazją do spotkań ludzi zainteresowanych podróżami i poznawaniem innych kultur. To przestrzeń dla mieszkańców Wrocławia i regionu, w której mogą rozbudzić swoją wyobraźnię słuchając opowieści z całego świata, ale także poznać życie codzienne, zwyczaje i tradycje ludzi żyjących w różnych zakątkach globu. Festiwal rozbudza zainteresowanie światem, zachęcając uczestników do własnych podróży.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Ogrody Szczytnickie powiększą Park Szczytnicki
Następny artykułPomysł na weekend we Wrocławiu: Zawody woltyżerskie na Torze Wyścigów Konnych na Partynicach
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.