Wystawa w Muzeum Narodowym: Kilkadziesiąt fotografii pokazujących Charków przed i w czasie działań wojennych

0
fot. Wasilij Gołosny

Kilkadziesiąt fotografii pokazujących Charków przed i w czasie działań wojennych złożyło się na wystawę przygotowaną przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Autorem zdjęć jest fotograf i grafik Wasilij Gołosny, który od lutego 2022 dokumentuje zniszczenia Charkowa i zbrodnie armii rosyjskiej.

„Myślałem, że w XXI wieku wojna na tak wielką skalę po prostu nie może mieć miejsca w Ukrainie. Tak mi się wydawało, aż do poranka 24 lutego 2022” – mówi kurator wystawy i mieszkaniec Charkowa Kostiantyn Ishchenko.

Budząc się o godzinie 4:30 i słysząc wybuchy w mieście, trudno mi było uwierzyć, że rosyjskie myśliwce bombardują Charków, zrzucają półtonowe bomby, a nadlatujące codziennie rakiety S300 niszczą infrastrukturę cywilną, budynki mieszkalne, uniwersytety, szkoły, przedszkola, fabryki.

Najbardziej ucierpiała północna część dzielnicy Saltivka, którą zamieszkiwało około 200 tys. osób. Obecnie jest ona prawie całkowicie zniszczona. W czasie wojny my, mieszkańcy Charkowa, zdaliśmy sobie sprawę, jak piękne było nasze miasto i jak wygodnie było w nim mieszkać. Taki obraz miasta pozostał w mojej pamięci. A teraz, kiedy poruszam się po nim, nie mogę spokojnie patrzeć na zniszczenia, jakie przynieśli nam rosyjscy najeźdźcy.

Celem projektu wystawienniczego „Charków 2022. Ślady wojny” jest pokazanie na przykładzie tych samych miejsc, jak zmieniło się nasze miasto podczas wojny 2022 r.”.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu nieprzypadkowo udostępnia tę wystawę 17 września – w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

„Przypominamy ten moment świadomi, że imperialne ambicje Rosji nigdy się nie wyczerpały” – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Dzisiaj ich ofiarą staje się Ukraina, niepodległy kraj i wolni ludzie. Niech ta wystawa będzie zatem przestrogą, niech nie pozwoli nam zapomnieć, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Niech będzie też wyrazem naszej solidarności z walecznym narodem ukraińskim, z jego walką i budzącą wielki szacunek postawą. Dziękuję autorom tej wystawy z Charkowa – fotografowi Wasylemu Gołosnemu i kuratorowi Kostiantynowi Ishchenko – za to, iż podzielili się z nami swoją wielką miłością do rodzinnego miasta, do swojego narodu i ojczyzny. Nadal pięknej, jakże dumnej i bohaterskiej”.

fot. Wasilij Gołosny
fot. Wasilij Gołosny

„Charków 2022. Ślady wojny”

Termin: 17 września – 30 listopada 2022
Miejsce: Muzeum Narodowe, ul. Powstańców Warszawy 5

Kurator wystawy: Kostiantyn Ishchenko

Wasilij Gołosny – fotograf, grafik, specjalizuje się w fotografii reportażowej i krajobrazowej. Mieszkaniec Charkowa. Od początku wojny dokumentuje zbrodnie armii rosyjskiej, za co odznaczony został przez burmistrza Charkowa Dyplomem Honorowym.

Kostiantyn Ishchenko – absolwent Charkowskiego Uniwersytetu Państwowego, organizator wystaw, targów, zawodów sportowych. Od 5 lat współpracuje z Radą Miasta Charkowa, realizując działania mające na celu kształtowanie i wzmacnianie pozytywnego wizerunku miasta.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTak wyglądał Sneaker Fest – pierwsze spotkanie fanów sneakersów i streetwear’u we Wrocławiu
Następny artykułFriederike Kempner – niezwykłe życie i twórczość „żydowskiego słowika” [CYKL: POCHOWANI WE WROCŁAWIU]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.