Wymiana idealna na wiosnę: Odbierz sadzonki roślin za odpady (butelki, nakrętki, elektrośmieci)

0
a

Za zużyte szkło, papier, plastik, sprzęt elektryczny czy elektroniczny można dostać sadzonkę drzewa lub kwiatu. Taka wymiana już 23 kwietnia w Magnolia Park.

Będą też warsztaty less waste, m.in. z robienia łapaczy snów oraz kiszenia produktów sezonowych.

Kto chce otrzymać sadzonkę, powinien przynieść ze sobą określoną liczbę odpadów. Zasady wymiany są takie – jedna sadzonka za: 10 plastikowych lub szklanych butelek albo 10 żarówek, 20 baterii czy 30 plastikowych nakrętek od butelek. Można też wrócić do domu z sadzonką za dwa przyniesione elektroodpady, ale tylko do 5 kg każdy (cięższe nie zostaną przyjęte). Wymiana odbędzie się w specjalnym punkcie, który zostanie zorganizowany przy Magnolia Park, od strony ul. Legnickiej. Będzie działał w sobotę 23 kwietnia, w godz. od 10:00 do 18:00.

W okolicy strefy zbiórki staną też plansze edukacyjne prezentujące prawidłowy sposób segregacji odpadów. – Redukcja odpadów nie odbywa się z dnia na dzień, jednak ich właściwa segregacja już tak. Ważne jest, aby odpady trafiały do odpowiednich pojemników na śmieci już w domu, a później do właściwych kontenerów. Należy pamiętać, że recykling zaczyna się w domu każdego z nas od prozaicznego dylematu – gdzie wyrzucić skorupki od jajek czy opakowanie po mleku – mówi Dorota Witkowska z Ekosystemu, który jest partnerem wydarzenia.

Od ekozabawek do sezonowych kiszonek

Wymiana odpadów na sadzonki to część większego wydarzenia, które tego dnia odbędzie się w Magnolia Park. Jego motyw przewodni to „less waste”, czyli generujmy „mniej odpadów”.

Jak mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii z Urzędu Miejskiego Wrocławia, każda aktywność podjęta w duchu edukacji ekologicznej jest dla Miasta Wrocławia bardzo ważna. – Zaproponowana przez Magnolia Park inicjatywa bardzo nas cieszy, zwłaszcza że wydarzenie jest w dużej mierze kierowane do dzieci. To właśnie najmłodsi będą już za chwilę mieć znaczący wpływ na nasze środowisko, dlatego tak ważna jest ich edukacja w duchu odpowiedzialnej konsumpcji, recyklingu i idei less waste.

23 kwietnia w Magnolia Park można wziąć udział m.in. w ciekawych warsztatach, w większości przygotowanych właśnie z myślą o dzieciach. Interesującym doświadczeniem będzie na pewno tworzenie łapaczy snów oraz maskotek pod okiem specjalistów z Hydropolis. Na warsztatach dzieci poznają sposoby robienia ekozabawek oraz malowania doniczek. Najmłodsi otrzymają też saszetki z ziemią i cebulki roślin do samodzielnego zasadzenia w domu. Dodatkowo będzie też strefa ekologicznych klocków marki Linden, a także koło fortuny z nagrodami w postaci ekologicznych produktów do ochrony przed owadami i strefa edukacyjna z ekokolorowankami dla dzieci. Każdy chętny dostanie również nasiona łąki polnej oraz hotele dla owadów od VACO Retail. Odbędą się również warsztaty “Wrocławskie zwierzęta opanowują Magnolia Park”, podczas których organizatorzy zrobią zwierzęce maski i pomalują buzie dzieciom.

W programie jest też coś dla dorosłych – warsztaty z kiszenia produktów sezonowych. Przeprowadzą je wytrawni fachowcy w tej dziedzinie, z Gospodarstwa Rolnego Sznajder z Doliny Baryczy. Uczestnicy warsztatów mają szansę na zdobycie różnego rodzaju nagród, w tym bawełnianych toreb czy szklanych butelek z bambusowym korkiem.

Tego samego dnia w Magnolia Park rozpocznie się też wystawa „Our Mother Earth”, z pracami stworzonymi przez znakomitych artystów z całego świata. Dodatkowo będzie też działał punkt wymiany książek.

Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy serię działań i inicjatyw wpisujących się w ideę „less waste”. To okazja, by dowiedzieć się, na czym ona polega i poznać sposoby na to, jak bardziej świadomie korzystać z zasobów naszej planety. To tematy ważne dla nas wszystkich. A do tego na pewno nie zabraknie dobrej zabawy i miłej atmosfery. Serdecznie zapraszamy całe rodziny – mówi Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor Magnolia Park.

Partnerami wydarzenia w Magnolia Park są Ekosystem, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu, Hydropolis, Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, Gospodarstwo Sznajder, Stowarzyszenie Rodzice dla Klimatu oraz Vaco Retail.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowe połączenie z Wrocławia. Polecimy do Dubrownika w Chorwacji! [BILETY od 119zł]
Następny artykuł„Kawa za książkę” w Green Caffè Nero – przynieś książkę, odbierz kawę
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.