Wyjazd do ciepłych krajów to skuteczne remedium na niepewne pogodowo wakacje w klimacie umiarkowanym. To również doskonałe przechytrzenie zimowej aury. Ale przede wszystkim, wyjazd w egzotyczne i tropikalne miejsca to doznania i wyzwania, do których trzeba się odpowiednio przygotować.
Choroby tropikalne
Egzotyczne miejsca wiążą się z niemniej egzotycznymi chorobami. Warto przed wyjazdem zapoznać się z czyhającymi na europejskie organizmy chorobami i odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Najpewniejszą ochroną przed niespodziewanymi dolegliwościami natury zdrowotnej są szczepienia. Większość szczepień jest dobrowolna, niemniej należy pamiętać, że szczepienie przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce) jest obowiązkowe (wedle wytycznych IHR- Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych) w części krajów Tropikalnych Afryki, Ameryki Środkowej, Południowej i Azji. Koszt takiego szczepienia to ok. 240 zł, a brak wakcynacji skutkować może niewpuszczeniem na teren kraju i odbywanie kwarantanny na własny koszt.
Apteczka
Poza zabezpieczeniem przed poważnymi chorobami, należy zabezpieczyć się przed dość nieprzyjemnymi niedomaganiami, które, skądinąd, mogą skutecznie uprzykrzyć wyjazd. Klątwa faraona, zemsta sułtana, czy mniej poetycka biegunka kryjąca się pod tymi tajemniczymi nazwami, może skutecznie zniszczyć część wakacji. Oprócz środków na dolegliwości ze strony układu pokarmowego (takich jak węgiel, leki przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne, krople żołądkowe), warto zaopatrzyć się w:
-środki na ukąszenia owadów (zarówno odstraszające, jak i łagodzące ukąszenia, w tym wapń),
-środki dezynfekujące (takie jak woda utleniona, spirytus salicylowy) oraz opatrunkowe (plastry, bandaże),
-leki przeciwhistaminowe (niezbędne dla alergików).
Bezpieczna kąpiel słoneczna i przygotowanie organizmu
Kąpiel słoneczna jest jedną z najprzyjemniejszych form relaksu. Opalanie się poprawia nastrój, skóra wytwarza melaninę, dzięki której zyskuje piękny, złocisty odcień, a organizm produkuje niezbędną do prawidłowego funkcjonowania witaminę D. Należy jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV uszkadza komórki skóry, przyspieszając jej starzenie i zwiększając wystąpienie nowotworu złośliwego skóry- czerniaka. Opalanie może i powinno być bezpieczne – dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków z filtrem SPF. Krem do opalania dopasowany do naszej karnacji i temperatury otoczenia, pozwoli czerpać same przyjemności z kąpieli słonecznych.
Oprócz zabezpieczenia wierzchniej warstwy skóry, pamiętajmy by zadbać o nią od wewnątrz. Odpowiednie suplementy na skórę, włosy i paznokcie warto stosować już przed wyjazdem, by skutecznie uchronić się przed szkodliwym działaniem promieni UV. Nasz organizm odwdzięczy się nam z pewnością, a my będziemy mogli czuć się pięknie i zdrowo jeszcze długo po urlopie.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Egzotyka to nie tylko natura. Egzotyka to również kultura i zwyczaje. Przed przybyciem na dalekie lądy winno zapoznać się z panującą tam kulturą i zwyczajami. Częstokroć w miejscu docelowym podróży panuje inna religia, a co za tym idzie, również obyczaje. Nieuszanowanie lokalnych zwyczajów może mieć nawet konsekwencje prawne. Niezbędnym jest zaopatrzenie się w polisę podróżną, tak zwane ubezpieczenie turystyczne. Warto zapoznać się z praktycznymi aspektami pobytu, takimi jak:
-rodzaj gniazdek i wtyczek (może się okazać, że będzie konieczna przejściówka do urządzeń elektrycznych),
-płatności (czy jest honorowana karta płatnicza, czy gotówka?),
-anomalia pogodowe (czy istnieje ryzyko niebezpiecznych anomalii, takich jak tsunami czy trąby powietrzne).
Gdy za oknem zimno, a do lata zostało nam jeszcze kilka miesięcy, wyjazd za granicę do ciepłych krajów będzie świetną okazją do odpoczynku i regeneracji sił. Słońce, piękne plaże i wyjątkowe krajobrazy czekają – czas pakować walizki!