#WrocławskieFerie online  – nowa, miejska oferta dla uczniów

0

Nadchodzące ferie zimowe w całym kraju odbędą się w jednym terminie. Przerwa zimowa rozpocznie się 4 stycznia 2021 roku, a zakończy 17 stycznia.

18 stycznia uczniowie wrócą do szkół – na lekcje zdalne lub stacjonarne, w zależności od decyzji rządu.

Miasto we współpracy ze szkołami, jednostkami miejskimi, spółkami oraz organizacjami pozarządowymi przygotowało dla wrocławskich uczniów nie tylko klasyczną ofertę wypoczynku zimowego w formie półkolonii, ale także zupełnie nową propozycję zajęć online przygotowanych we współpracy z Hydropolis, Aquaparkiem, piosenkarką Alą Janosz czy kucharką Julką Cymbaluk.

#WrocławskieFerie to różne propozycje zajęć online, które zostały przygotowane i zebrane w jeden pakiet, by ułatwić dzieciom i ich rodzicom korzystanie z oferty. – Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężki może być to czas, kiedy rodzice pracują, dzieci pozbawione są szkoły, a z racji obostrzeń covidowych nie uda nam się zapewnić półkolonii w takim wymiarze, jak miało to miejsce rok temu – mówi Radosław Michalski z Wydziału Promocji Miasta i Turystyki – Dlatego zaangażowaliśmy bardzo wiele miejskich podmiotów, którym należą się podziękowania. Są to spółki miejskie i organizacje pozarządowe. Cały pakiet ferii w domu został w taki sposób pomyślany, by mógł z niego skorzystać każdy, niezależnie od tego, czy jest uczniem wrocławskiej szkoły. Wszelkie materiały znajdują się na stronie Wroclaw.pl – tłumaczy Michalski.

Jakie zajęcia czekają na uczniów?

Wśród zaproponowanych atrakcji jest między innymi projekt „Palcem po mapie” – pokazujący miasta partnerskie i uczący dzieci zwrotów w różnych językach; opowieści o życiu, zwyczajach i związkach Wikingów z Wrocławiem; konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców, w którym bazą są wrocławskie pomniki; 7 odcinków warsztatów kulinarnych z Julką Cymbaluk i Mateuszem Zielonką z Master Chef Junior; rytmika i muzyka z Alą Janosz; zwiedzanie Aquaparku od zaplecza czy gra online związana z Halą Stulecia.

Dla wszystkich dzieci mamy propozycję kreatywnego spędzenia ferii bez konieczności wychodzenia z domu – mówi Anna Worsztynowicz, dyrektor działu PR i marketingu Hali Stulecia. – Mamy dla nich 3 gry online. Pierwsza stworzona została z myślą o architekcie Hali Stulecia Maxie Bergu, który w 2020 roku świętował okrągłą, 150 rocznicę swoich urodzin. W drugiej grze mali detektywi odkryją kilka sekretów Hali Stulecia, a uwierzcie mi, że ta betonowa dama skrywa ich wiele. W trzeciej grze, po rozszyfrowaniu wszystkich ukrytych zagadek dzieci otrzymają zestaw specjalnie szereg rebusów, wykreślanek i innych prezentów – zachęca do zabawy Anna Worsztynowicz.

Do organizacji ferii włączyły się m.in. Aquapark, Hala Stulecia, Hydropolis, ZOO Wrocław, Centrum Kształcenia Zawodowego, Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacja Hobbit, Julka Cymbaluk, Ala Janosz czy Monika Bronowicka.

Wybrane atrakcje:

Palcem po mapie – poznajemy miasta partnerskie. Cykl krótkich, kilkuminutowych filmów przesłanych przez miasta partnerskie. Polski lektor opowiada w nim o mieście, a w dołączonym materiale dzieci z miast partnerskich, uczą widzów kilku podstawowych zwrotów w swoim języku ojczystym: dzień dobry, do widzenia, jak się masz, dobrze cię widzieć. Itd.

Konkurs plastyczny skierowany do dzieci i ich rodziców, będący zachętą do wspólnych spacerów i wyśledzenia wrocławskich pomników, niekoniecznie tych najbardziej znanych, rozpoznawalnych. Tematem konkursu jest pomnikowa podróż, zatem – kierując się wyobraźnią – oderwijmy na chwilę figury od cokołów i gruntu, wybierzmy nową lokalizację dla naszych bohaterów,  przenieśmy w inną scenerię, zmieńmy im otoczenie i towarzystwo, zafundujmy nawet zagraniczną wycieczkę. Technika artystycznego collage’u – bo taką proponujemy – pozwoli na kreatywne zrewitalizowanie, ubieranie, przebieranie oraz dodawanie ciekawych atrybutów dotychczas istniejącym pomnikom. Na podpisane (imię i nazwisko autora, adres i numer telefonu proszę dołączyć na osobnej kartce ) prace w formacie A3 i wykonane techniką collage czekamy od 04 do 18 stycznia 2021 w siedzibie Wydziału Promocji Miasta i Turystyki. Nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu będzie ekspozycja prac na wystawie plenerowej zlokalizowanej w centrum Wrocławia, a dla wyróżnionych artystów upominki.

Warsztaty kulinarne – pierwsze kroki w kuchni. Nastolatki gotują z Master Chefami: Julką Cymbaluk i Mateuszem Zielonką. Lekcje będą odbywały się w miejskich mediach społecznościowych. Proponujemy 7 odcinków z łatwymi do przygotowania potrawami np. na śniadanie, obiad, kolacja, deser

Kurs Python i Kurs Zaginiony pasażer Titanica – Podstawy sztucznej inteligencji Kurs Python ma charakter formalny, który może uczniom przypominać sposób prowadzenia do tego co mają w szkole. Kurs “Zaginiony pasażer Titanica – Podstawy sztucznej inteligencji” jest kursem fabularyzowanym wykorzystującym dla lepszego przekazu wiedzy storytelling. Pokazuje podstawy pracy z danymi i wykorzystanie podstaw sztucznej inteligencji.

Gra miejska w podobnej konwencji jak ta rozgrywana podczas festiwalu krasnali. Gra odbywa się w określonym przedziale czasowym (przez całe ferie) uczestnicy grają kiedy chcą. Zadaniem uczestników jest rozwiązanie zadań wskazanych na karcie do gry wraz z zadaniem głównym. Do pobrania i samodzielnego wydrukowania są pliki z mapą i zadaniami. Wśród osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi oraz załączą zdjęcie z trasy, zostaną wylosowane krasnalowe nagrody. Zapisy do gry już ruszyły: wroc.city/ZimoweOpowiesci liczba miejsc ograniczona

Rytmika i muzyka z Alicją Janosz. Zajęcia rytmiczne i umuzykalniające (zróbmy instrumenty z tego co mamy pod ręką), wspólne granie i śpiewanie z wokalistką, gimnastyka buzi i języka

Warsztaty artystyczne i zajęcia przygotowane przez Fundację Hobbit:  Taniec żeglarski w praktyce „Matelot” – podstawowe kroki i muzyka do ćwiczeń, ćwiczenia z krzesłem, makrama

Monika Bronowicka, autorka bloga podróżniczego http://www.dolnyslaskdlauli.pl/ pokaże pomysły na jednodniowe rodzinne wycieczki poza miasto lub w mieście w miejsca mniej znane i mniej odwiedzane.  Wycieczki będą połączone z zadaniami i zgadywankami do rozwiązania

W ramach ferii dostępny będzie także cykl spotkań z psychologiem poświęconych tematyce rodzicielstwa w tych trudnych czasach,  spotkanie live na naszym miejskim kanale facebook oraz youtube. Spotkania mają pomóc w odpowiedzi na pytania: Jak w tym czasie zatroszczyć się o siebie w roli rodzica? Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? Jak zadbać o potrzeby swoich dzieci nie pomijając jednocześnie własnych potrzeb?

Wszelkie informacje będzie można znaleźć na stronie www.wroclaw.pl, na Facebooku w wydarzeniu #WrocławskieFerie online https://www.facebook.com/events/232617964907841/ oraz pod hashtagiem #WrocławskieFerie

Nie są to wymarzone i perfekcyjne ferie, ale być na chwile pozwolą nam zapomnieć o pandemii i poznawać Wrocław, choć na razie tylko wirtualnie – podsumowuje Radosław Michalski.

Półkolonie w szkołach

Tradycyjną ofertę opieki nad dziećmi w formie półkolonii i otwartych sal zaproponowały także szkoły i placówki oświatowe. Ze względu na epidemię jest jednak ona mniejsza niż w ubiegłych latach. Do prowadzenia wypoczynku zimowego dla dzieci z klas 1-4 zgłosiły się 23 placówki. Półkolonie odbędą się w szkołach podstawowych nr  9, 14, 39, 80, 84, 103 oraz w Zespole Placówek Oświatowych nr 3, który zorganizuje zajęcia dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Dzieci będą mogły uczestniczyć m.in. w zajęciach sportowych, plastycznych czy edukacyjnych. Ze względów epidemicznych będą to zajęcia raczej stacjonarne niż prowadzone na zewnątrz, odbywające się zgodnie z określonym przepisami reżimem sanitarnym. Zapisy na zajęcia prowadzone są bezpośrednio w szkołach. Przygotowujemy się również do organizacji wypoczynku zimowego w formie tzw. „otwartych sal”.

Chęć organizacji tej formy wypoczynku zgłosiło 13 szkół i 3 Młodzieżowe Domy Kultury: Fabryczna, Krzyki i Stare Miasto w Zespole Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, jednak aktualnie nie ma przepisów, które pozwalałyby prowadzić tę formę zajęć – jeśli takie będą, dzieci będą mogły skorzystać także z „otwartych sal”.

W sumie na organizację obu form wypoczynku zabezpieczyliśmy w budżecie ok. ćwierć miliona złotych.

mat. UM Wrocławia

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKamieniec Ząbkowicki nowym miastem na Dolnym Śląsku. Pozytywna zmiana?
Następny artykułSZOP będzie zbierał problemowe odpady z osiedli. Od 1 stycznia aż 2 razy w miesiącu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.