Wrocławska designer ma szansę zrewolucjonizować loty w kosmos

0
Magdalena Filcek - autorka Vinci Power Nap

Magdalena Filcek, pomysłodawczyni wrocławskiej Kawiarenki Snu z systemem Vinci Power Nap®, ma szansę zrewolucjonizować wyprawy w kosmos. Podczas pierwszych na świecie targów snu SOMNEX w Londynie zaprezentowała innowacyjny sposób relaksu również dla astronautów.

Pani Magdaleno na czym ma polegać to rewolucyjne podejście do tematu podróży kosmicznych, który przedstawiła Pani w Londynie ?

Analizując odważne postawy ludzi w bardzo odpowiedzialnych i często zagrażających życiu misjach, zastanawiałam się jak bardziej możemy pomóc bohaterom przygotować się do służby i jak pomóc im po powrocie. Na przykład astronauci przebywający w kosmosie tygodniami żyją w napięciu, stresie, mają do dyspozycji bardzo ograniczoną przestrzeń o charakterze technicznym, pozbawieni są kontaktu z przyrodą, są niejako skazani na przebywanie w niezmiennym gronie przez dłuższy czas, a wówczas łagodzenie stresu jest szczególnie potrzebne. Podczas takich misji konieczne jest zachowanie koncentracji i spokoju, tak samo jak u załogi wspierającej i zawiadującej misją z ziemi – ich odpowiedzialność jest bardzo duża. Możliwość zrelaksowania się, wyspania – zwiększa energię, czujność i wydajność. Dlatego potrzebny jest im sposób, który ukoi ich nerwy, da poczucie bezpieczeństwa oraz łączności z naturalnym, łagodzącym środowiskiem Ziemi, nawet jeśli znajdują się w biurze kontroli lotów lub na stacji kosmicznej – mówi Magdalena Filcek, architekt wnętrz i pilot balonowy. – Na ten problem samopoczucia astronauty, trudu psychicznego związanego z przygotowaniem do lotu zwraca też uwagę film “Pierwszy Człowiek”, który właśnie wszedł do polskich kin.

Wrocławska Kawiarenka Snu to pierwsza na świecie kawiarenka, w której nie napijesz się kawy, ale za to… skorzystasz z pobudzającej, podnoszącej wydajność drzemki Vinci Power Nap®. Dzieje się tak za sprawą integracji sensorycznej – jednoczesnego kojenia wszystkich zmysłów w specjalnie zaprojektowanym wspierającym ten efekt wnętrzu, przypominającym naturalne miejsca relaksu na ziemi. Kluczem do idealnego wypoczynku jest jednak pozycja, którą przybiera się podczas wiszenia i bujania się w specjalnej chuście podwieszonej do sufitu, z odczuciem błogości podobnym do tego gdy byliśmy bezpieczni w ramionach mamy.

Zero gravity position

Co ciekawe, ciało człowieka w tej chuście układa się identycznie, jak w stanie nieważkości. To tzw. zero gravity position. Badania NASA wskazują, że to pozycja, w której układ mięśniowo – szkieletowy układa się w najbardziej korzystny i relaksujący sposób, co wspomaga lepsze oddychanie, trawienie i krążenie. Dodatkowo dwudziestominutowa drzemka, także według badań NASA, jest najlepszym zastrzykiem energii, odświeża umysł i zwiększa czujność. Właśnie ta obserwacja skłoniła Magdalenę Filcek do zgłębienia tematu i połączenia tych oraz innych badań naukowych w specjalnie zaprojektowanym przez nią środowisku wnętrza i stworzeniu systemu Vinci Power Nap® – idealnego do najszybszej regeneracji nie tylko dla ludzi pracujących w biurach na ziemi, ale też podczas lotów w kosmos. Właścicielka Kawiarenki Snu wystąpiła w roli eksperta na panelach dyskusyjnych: „Innovation & Trends In Sleep” oraz „Examining Employer Best Practices In Sleep And Wellbeing Initiatives” oraz prelegentki „Vinci Power Nap® – Innovative System Of Efficiency And Energy Improvement During The Day – The Revolution In Relaxation That Can Help You and Astronauts” podczas pierwszych na świecie targów snu i zdrowia SOMNEX w Londynie. Przedstawiła rewolucyjny sposób relaksu i poprawy efektywności dla pracowników, wspierający astronautów w przygotowaniu do lotów, jak również nakreśliła potencjał tworzenia pokojów Vinci Power Nap® w miejscach pracy (korporacjach, szkołach, szpitalach, lotniskach, itp.) a także na stacjach kosmicznych.

Pomysł uznany przez naukowców

Innowacyjny system Vinci Power Nap® został zauważony przez światowej sławy ekspertów w dziedzinie snu i drzemek, uznany jako rewolucja poprzez swoją interdyscyplinarność, która wspomaga szybkie łagodzenie zmęczenia, obniża poziom stresu, podnosi energię i efektywność oraz daje możliwości prewencyjne w temacie zdrowia, m.in. przez: Nancy H.Rothstein, M.B.A – The Sleep Ambasador (Dyrektor Circadian Corporate Sleep Programs, autorka książki „My Daddy Snores” USA), Nicka Littlehales (światowej sławy Sport Sleep Coach, twórca systemu R90 SleepKit, autor książki „Sleep” UK), Alexa Soojung – Kim Pang; Ph.D. (Stanford University, autor książki „Rest – Why You Get More Done When You Work Less” USA), Lyz Cooper (założycielka The British Academy of Sound Therapy) czy prof. Vincenta Walsch (profesora badań nad ludzkim mózgiem w Instytucie Neuronauki Poznawczej na UCL, UK).

Rewolucja w walce ze stresem

Korzystanie z pokoju Vinci Power Nap® już na Ziemi pozwoli astronautom szybciej przyzwyczaić się do ułożenia ciała w stanie nieważkości oraz nauczy ich wchodzenia w stan relaksacji ciała i umysłu oraz redukcji stresu. To także ogromny potencjał w badaniach laboratoryjnych nad ciałem i umysłem w pozycji zerowej grawitacji podczas bujania. Z kolei na statkach kosmicznych może przynieść fizyczne i psychiczne ukojenie. Tę pozycję astronauci będą mieli już z założenia, pozostaje wyciszenie wszystkich pozostałych zmysłów poprzez wrażenia związane z przyjemnymi aspektami natury na ziemi: zapachem, słuchem, dotykiem, smakiem, wzrokiem – to one sprawią, że szybciej będzie można wejść w stan odprężenia, wyciszenia i regeneracji. Co ważne, taki rodzaj relaksu lub drzemki w systemie Vinci Power Nap® może też pomóc ukoić nerwy, złagodzić stres i PTSD również po zakończeniu misji – podsumowuje Magdalena Filcek.

Kawiarenka Snu we Wrocławiu to jedyne w Polsce miejsce, w którym każdy może skorzystać z regenerującej drzemki Vinci Power Nap® lub zafundować wypoczynek swoim pracownikom. Pomysłodawczyni zajmuje się także tworzeniem pokojów do relaksu w firmach. Magdalena Filcek była jedyną reprezentantką Polski podczas targów snu i zdrowia SOMNEX w Londynie.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław Koncerty październik 2018 – co jest grane?
Następny artykułAndrzejki Wrocław 2018 – dokąd pójść?
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.