Wrocław zamieni się w miasto ruchomych murali! Rusza KINOMURAL 2021

0

Już w sobotę, 25 września, Wrocław zamieni się w miasto ruchomych murali. Na 5 ścianach kamienic Nadodrza podziwiać będziemy 90 wielkoformatowych projekcji autorstwa ponad 50 artystów z kraju i zagranicy. W programie m.in. projekty specjalne: premiera „THR – przygody na pograniczu” Tomka Tryzny i Agaty Bartos, „Kobieta Gigant” duetu kinoMANUAL i Beaty Rojek oraz „Dobranocka” dla najmłodszych.

Największą w Polsce audiowizualną galerię pod gołym niebem oglądać będzie można od 19:30 do 22:00 wzdłuż ulic Paulińskiej i Rydygiera. Aby umożliwić widzom komfortowy odbiór wydarzenia, część ulicy Paulińskiej będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Wstęp wolny.

Większy komfort dla widzów. Informacje praktyczne

Kinomural rozpocznie się w sobotę, 25 września, o godz. 19:30. Dzieła artystów z całego świata będzie można podziwiać do godz. 22:00 na 5 ścianach nadodrzańskich kamienic: przy Paulińskiej 3, Paulińskiej 16, Rydygiera 29a (2 ściany) oraz Rydygiera 43b. Wyjątkiem są projekty specjalne, które zaprezentowane będą w określonych godzinach: „Dobranocka” (19:30-20:00), „THR – przygody na pograniczu” (20:00-20:30), „Kobieta Gigant” duetu kinoMANUAL i Beaty Rojek (20:00-21:30).

Aby umożliwić widzom komfortowy odbiór Kinomuralu, w godzinach 19:00-22:00 odcinek ulicy Paulińskiej, od placu św. Macieja do ulicy Rydygiera, będzie zamknięty dla ruchu samochodowego – mówi Marianna Wasik, producentka wykonawcza wydarzenia. – Zachęcamy także, aby korzystać z elektronicznych i drukowanych mapek, na których zaznaczone są dodatkowe dojścia do ścian projekcyjnych – dodaje Wasik. Program, mapki z lokalizacjami oraz informacje praktyczne dostępne są na stronie: www.kinomural.com. W hostelu HART, Barbarze, Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz w Znasz Ich Cafe-Bistro (w dniu wydarzenia) dostać można już mapki drukowane. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Organizatorzy zachęcają do relacjonowania Kinomuralu w mediach społecznościowych. Najlepsze fotografie z hashtagiem #kinomural2021 zdobędą status „Zdjęcia dnia” i udostępnione zostaną na profilach Kinomuralu na Facebooku i Instagramie.

Futurystyczny spacer po Nadodrzu

Już po raz trzeci za sprawą Kinomuralu ściany kamienic Nadodrza rozświetlą się zjawiskowymi animacjami. Zobaczymy m.in. dzieła twórców z Polski, Francji, Rosji, Egiptu, Macedonii, Australii i USA. Będą wśród nich projekcje 3D, dzieła eksperymentalne, animacje komputerowe, a także instalacje audiowizualne wykorzystujące najnowsze technologie. Nurt główny programu to prawie 70 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo prac. – Na kamienicy przy Paulińskiej 16 wyświetlimy „Dobranockę” z repertuarem nieco bardziej fabularnym. Paulińska 3 oraz dwie ściany na Rydygiera 29a to ściany eksperymentalne, natomiast Rydygiera 43b to ściana performatywna, na której obejrzymy wydarzenie specjalne z muzyką na żywo – zapowiada Piotr Bartos, dyrektor artystyczny Kinomuralu. Pełna lista tegorocznych artystów znajduje się na stronie: www.kinomural.com.

Premiera w wielkim formacie, projekty specjalne i „Dobranocka”

Podczas Kinomuralu swoją premierę będzie mieć wspólne dzieło Tomka Tryzny, reżysera i pisarza, autora tłumaczonych na całym świecie powieści, w tym legendarnej „Panny Nikt” oraz Agaty Bartos, artystki intermedialnej. „THR – przygody na pograniczu” (Paulińska 16, 20:00-20:30) wyrosło siedem lat temu z idei, „żeby filmować, jakby się pisało i rysowało”. To projekt na styku sztuki plastycznej i kina eksperymentalnego składający się z wielu opowieści dziejących się w świecie, z którego nagle i dramatycznie zniknął kolor oraz wszystkie odcienie szarości.

Wydarzeniem specjalnym (Rydygiera 43b, 20:00-21:30) będzie „Kobieta Gigant” – efekt współpracy manufaktury audiowizualnej kinoMANUAL z Beatą Rojek, artystką tworzącą obrazy, grafiki, komiksy i murale, znaną także jako Brojek. – Użyjemy autorskiego systemu wielokanałowej projekcji, który daje możliwość operowania ośmioma rzutnikami slajdów naraz. Specjalnie zmodyfikowane projektory wprawiają nieruchome obrazy w psychodeliczne pląsy. To jedyne w swoim rodzaju urządzenie powstało w niezwykłej pracowni Janusza Króla – mówią twórcy kinoMANUALU, Aga Jarząb i Maciek Bączyk. Kluczowym elementem pracy duetu jest fizyczny kontakt z filmowym tworzywem. W zeszłym roku podczas Kinomuralu mogliśmy oglądać ich wysmakowany wizualnie projekt pt. „Mleczne medium”.

Nie zabraknie prac dedykowanych Tadeuszowi Różewiczowi. Jedna ze ścian Kinomuralu stanie się wielkim mechanicznym skanerem, który odczyta wiersz pt. „Rozebrany”.Przeskanujemy bardzo dokładnie każde słowo, każdą linijkę, rozbierzemy na cyfrowe części pierwsze myśli poety. Zajmiemy się też obrazami, myślokształtami, które wyłaniają się z tekstu – mówią bracia Bartos, autorzy pracy. W programie tegorocznej edycji znajdą się także dedykowane prace 15 twórców będące owocem wielomiesięcznej współpracy Kinomuralu z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tuż po zmierzchu wyświetlona zostanie „Dobranocka” (Paulińska 16, 19:30-20:00) dedykowana najmłodszym widzom – to alternatywa dla wieczorów spędzanych przed tabletem czy telewizorem i zaproszenie do wyjścia na podwórko.

Trzecią edycję Kinomuralu zapowiada wyjątkowy artystyczny trailer z muzyką skomponowaną przez Grzegorza Rdzaka złożony z prac twórców, którzy dotychczas prezentowali we Wrocławiu swoje dzieła: https://vimeo.com/599452018 .

Dzięki współpracy z EPSON ruchome murale będą wyświetlane m.in. przy użyciu najjaśniejszego na polskim rynku projektora 3LCD o mocy 30 000 lumenów. W roku 2020 w Kinomuralu wzięło udział prawie 15 tysięcy widzów. Twórcami projektu są Bartek, Agata i Piotr Bartosowie. Artystyczne trio od dekady tworzy na styku sztuki audiowizualnej i kina autorskiego. Prowadzą studio filmowe Manifiesta.

Kinomural odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Szczegóły: www.kinomural.com Bieżące informacje: www.facebook.com/kinomural i www.instagram.com/kinomurale .

HARMONOGRAM W PIGUŁCE

Paulińska 16

19:30 – 20:00 DOBRANOCKA

20:00- 20:30 Tomek Tryzna, Agata Bartos / THR – PRZYGODY NA POGRANICZU

20:30 – 22:00 PROGRAM GŁÓWNY

Rydygiera 29a – ściana szeroka

19:30 – 22:00 PROGRAM GŁÓWNY

Rydygiera 29a – ściana wąska

19:30 – 22:00 PROGRAM GŁÓWNY

Paulińska 3

19:30 – 22:00 PROGRAM GŁÓWNY

Rydygiera 43b

20:00 – 21:30 kinoMANUAL & Brojek / KOBIETA GIGANT

Pełny program: www.kinomural.com

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku!
Następny artykułJak radzić sobie po śmierci ukochanego zwierzęcia?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.